لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۱۸

دستغیب: علما به جای سکوت، دادخواهی کنند


آیت الله علی محمد دستغیب، از اعضای مجلس خبرگان گفته است:« هیچ عقلی تصدیق نمی کند ظلم های آشکار صورت گیرد و انسان از کنار آن بی توجه رد شود. در این زمان که عده ای مظلوم طلب کمک می کنند، وظیفه علما این است که دادخواهی کنند و نه این که سکوت اختیار کنند.»

به گزارش وبسایت های خبری کلمه و سحام نیوز، وبسایتی به نام «حدیث سرو» گفت وگویی با آقای دستغیب ترتیب داده و در مورد مسائل روز با او گفت وگو کرده است. این مرجع تقلید گفته است: « بیش از ٢٢ ماه است که کشور تحت سلطه نظامی است، نه مردم راضی هستند و نه نیروهای نظامی و انتظامی که هر لحظه آن ها را برای در دست داشتن نظام (حفظ نظام) به خیابان می‌ آورند که روش عاقلانه ای نیست.»

آیت الله دستغیب با انتقاد شدید از شورای نگهبان و صدا و سیما گفته است: «شورای نگهبان هیچ گونه دخالتی از جهت رد صلاحیت افراد نباید داشته باشد، و وظیفه او فقط دفاع از آراء مقبول بین مردم و وزارت کشور و رسیدگی به شکایات کاندیدهای رد صلاحیت شده است.»

وی افزود:«صدا و سیما نیز یکطرفه و فقط در پی اجرای دستور مافوق است، نه رضایت مردم. تهمت را منتشر می‌ کند در حالی که متهم قدرت بر دفاع از خود ندارد. در کشور، سپاه (پاسداران انقلاب اسلامی) از گروه خاصی دفاع می کند که برای مردم واضح است.»

آیت الله دستغیب در انتقاد از عملکرد شورای نگهبان پس از انتخابات ریاست جمهوری سال پیش گفته است :«اولین خواسته مردم «رأی ما کجاست؟» بوده که اگر شورای نگهبان این معنا را متوجه می شد این همه آبروریزی و مخالفت در پی نداشت.» وی تاکید کرده که «باید نظارت استصوابی برداشته شود.»

«نمی شود در برابر خلاف شرع های روشن، ساکت بود»

این روحانی منتقد دولت گفته است: «ضایع کردن آبروی اشخاص بدون اثبات جرم در محکمه عدل، بر خلاف احکام اسلام و حتی جوامع بین المللی است. آیا به نظر مجتهد جامع الشرایط می شود آبروی اشخاص متهم را بدون اثبات جرم برد؟ مراجع و آیات عظام در مسائل جزئی وارد نمی شوند، اما در این وضع موجود نمی شود در برابر چنین خلاف شرع های روشنی ساکت بود.»

وی همچنین بر بیرون بودن نیروهای نظامی و انتظامی از امور سیاسی تاکید کرده و برای مثال به نقش ارتش مصر در جریان ناآرامی های این کشور اشاره کرده و گفته است: «وظیفه نیروهای نظامی و انتظامی حفاظت از خاک کشور و مال و جان و ناموس مردم است و اگر وارد مسائل سیاسی شوند باید نظر حزبی یا گروهی را تأیید نمایند، و وظیفه اصلیش فراموش می‌ شود. این مسئله را در ارتش مصر ملاحظه کردید که مورد احترام مردم است چون حافظ جان مردم است. البته مسائل سیاسی باید با عقل و منطق و درایت مطرح شود و نمی‌ شود با زور و سرنیزه آن چه خواست یک حزب یا گروه است، تحمیل شود.»

آیت الله دستغیب گفته است: «تکرار می‌ کنم مسائل سیاسی باید مطرح شود اما نیروهای نظامی و انتظامی مأمن و ملجأ همه گروه ها هستند و نباید مدافع حزب یا گروه خاصی شوند.»

وی افزود: «اگر محکمه عدلی تشکیل شود و عادلانه برای جریانات ۲۲ ماه گذشته به قضاوت بنشیند، آنگاه معلوم خوهد شد که چقدر تخلف از شرع و قانون حاصل شده است. نادیده گرفتن دستور امام (آیت الله خمینی) موجب شده سپاه که در دل مردم جاداشت از مردم دور شود. مگر مردم چه کسانی هستند، پدر و مادر و وابستگان همین نیروهای نظامی و انتظامی هستند. آنها هرگز راضی نیستند که این نیروها اینقدر افول کنند، و عزت و سربلندیشان را می‌ خواهند. این معنا در زمان جنگ (هشت ساله ایران و عراق) و دفاع مقدس ظاهر شد که اگر حمایت مردم از سپاه و نیروهای دیگر نبود، این محبوبیت هرگز نصیبش نمی‌ شد.»

«اگر عالم سکوت کند، باید در عدالت و علمش تردید کرد»

آیت الله دستغیب گفت: «بیان مطالب حق، وظیفه هر شخصی است که تکلیف دارد، اگر عالم نسبت به مسائل خلاف شرع علنی در جامعه ساکت باشد، در عدالت و حتی علمش باید تردید کرد. در این زمان سکوت در حکم، موافقت با خلاف شرع است.»

این روحانی گفته است : «هیچ عقلی تصدیق نمی‌ کند ظلم های آشکار صورت گیرد و انسان از کنار آن بی توجه رد شود. در این زمان که عده ای مظلوم می‌ آیند و طلب کمک می‌ کنند وظیفه علما است که دادخواهی کنند نه اینکه سکوت نمایند. چطور می‌ توان گفت تکلیف نیست؟ کشور ما اسلامی است یعنی پایه آن باید بر قرآن و سنت باشد، اگر خلاف قرآن و سنت عمل شود، مسئولان هیچگونه تسلط و حقی بر کشور ندارند.»

آیت الله دستغیب به عنوان پیشنهاد برای برون رفت از وضع موجود گفته است: « چندین بار این مطلب را بیان کرده ام که باید دو بزرگوار آقایان موسوی و کروبی که سالها مورد تأیید امام امت (آیت الله خمینی) بوده اند و محبوب قلوب صاحبان عقل در ایران و سایر کشورها می‌ باشند، در صدا و سیما حاضر شوند و مطالب خود را بیان کنند و مردم که صاحب اصلی انقلاب هستند و مجلس خبرگان و شورای اسلامی با انصاف و حفظ قانون نظر دهند، و یا در نزد هیأتی که طرفین قبول دارند بطور علنی که همه بفهمند مطالب خود را بیان کنند. آن گاه معلوم شود مسئولان چقدر از شرع و قانون و مردم دور شده اند. ضمناً آن چه بخواهد در مجلس خبرگان اتفاق بیفتد باید حتما به نظر و سمع مراجع معظم رسانده شود، و رضایت ایشان کسب شود وگرنه از محتوای اسلامی و فقاهتی خارج می‌ شود.»

آقای دستغیب چند روز پیش از انتشار گزارش های دستگیری آقایان موسوی و کروبی و در زمانی که در حصر خانگی بودند، در نامه‌ای سرگشاده به اعضای خبرگان خواستار برچیده شدن حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده و بار دیگر به اعضای این مجلس یادآور شده بود که باید بر اعمال رهبری جمهوری اسلامی نظارت داشته باشند.
XS
SM
MD
LG