لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۵۲

بازگشایی مرزهای عراق با ایران وسوریه


مرزهای عراق با ایران و سوریه که بسته شده بود، به تدریج باز می شود.

مقامات رسمی عراق اعلام کردند مرزهای عراق با ایران و سوریه که به دلایل امنیتی هفته پیش بسته شده بود، دوباره باز می شود.


به گزارش رویترز از بغداد، یکی از مقامات رسمی نظامی عراق گفته که مرزها به تدریج باز می شود و مدت ۶۰ روز لازم است تا رفت و آمد مرزی به حالت عادی برگردد.


ژنرال قاسم موسوی، از افسران ارشد امنیتی نیروهای نظامی عراق، در ادامه خبر داد مرزها برای تقویت نیروهای مرزی از چهارشنبه گذشته بسته شده بود و هر روز به مدت چند ساعت باز می شود.


وی تاکید کرد برای اقدامات امنیتی تازه و حضور نیروهایی که به تازه گی آموزش دیده اند، مرزها بسته شده و نیروهای تازه نفس، قرار است مرزها را بهتر و دقیق تر کنترل کنند.


مرکز فرماندهی نیروهای نظامی در عراق هم اعلام کرده به زودی مراکز بازرسی بیشتری در مرزها مستقر می شود تا خودروهایی که از مرز می گذرند نیز در چند مرحله بازرسی شوند.


ژنرال قاسم موسوی، از افسران ارشد امنیتی نیروهای نظامی عراق، در ادامه خبر داد مرزها برای تقویت نیروهای مرزی از چهارشنبه گذشته بسته شده بود و هر روز به مدت چند ساعت باز می شود

نیروهای آمریکایی ایران و سوریه را به دخالت در اوضاع امنیتی عراق متهم می کنند. هفته گذشته، مقامات پنتاگون اسناد و مدارکی را منتشر کردند که نشان می داد برخی مواد انفجاری که برای ساخت بمب به کار می رود، از ایران وارد شده است.


جمهوری اسلامی ایران این اتهام را رد کرده و نماینده ایران در سازمان ملل، در گفت و گو با یک شبکه تلویزیونی آمریکا این اتهام را به سوی آمریکا برگرداند و گفت مدارک نشان می دهد مواد منفجره یاد شده، ساخت آمریکا است.


کاخ سفید اعلام کرده نیروهای سپاه قدس در برهم زدن اوضاع امنیتی عراق دست دارند.


ماه گذشته، نیروهای آمریکایی به دفتر رایزنی روابط جمهوری اسلامی ایران در اربیل، واقع در کردستان عراق حمله کرده و شش نفر از کسانی که در دفتر حاضر بودند را دستگیر کردند.


یکی از این شش نفر آزاد شده و پنج نفر دیگر هنوز در دست نیروهای آمریکایی هستند.


جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی این افراد شده و آنها را دیپلمات معرفی کرده است.


هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق اعلام کرده افراد دستگیر شده، دیپلمات نبوده اند و مصونیت دیپلماتیک ندارند.


نیروهای نظامی آمریکایی در عراق اعلام کرده اند اسناد و مدارکی که از دفتر ایران در اربیل به دست آمده، نشان می دهد افراد مزبور با سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران، ارتباط داشته اند.


سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده ایران با داشتن طولانی ترین مرز با کشور عراق، خواهان ثبات و امنیت در عراق است. محمد علی حسینی، بار دیگر، اتهام دخالت ایران در امور عراق را رد کرد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG