لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۴۷

عراق خواستار توقف حملات ترکیه به مناطق مرزی اقلیم کردستان شد


هوشيار زيباری، وزير خارجه عراق گفت که سفير ترکيه در بغداد به وزارت خارجه احضار شده و ضمن اعتراض به بمباران هوايی شمال عراق، درخواست توقف سريع هرگونه عمليات نظامی به آنکارا اعلام شده است.

به گزارش رويترز، آقای زيباری روز پنجشنبه در بغداد گفت: «ديروز (چهارشنبه) سفير ترکيه احضار شده و مراتب اعتراض شديد ما اعلام شده است. ما ضمن درخواست برای توقف سريع حملات، نامه اعتراض رسمی به آنکارا را هم به سفير داديم.»

مقامات عراق می گويند حمله هوايی ترکيه در روز يکشنبه به اقلیم کردستان در شمال عراق، باعث کشته شدن هفت تن شده و اعتراض های مردمی در اين مناطق را افزايش داده است.

نيروهای ترکيه از هفته گذشته حملاتی عليه نيروهای پ کا کا، حزب کارگران کردستان انجام داده و می گويند تا عقب نشاندن آن ها، به اين عمليات ادامه می دهند.

صحبت های آقای زيباری در حالی عنوان شد که روز پنجشنبه و در جنوب ترکيه، طی انفجاری در يک مينی بوس، دو سرباز ترکيه زخمی شدند. هيچ گروه يا شخصی مسئوليت اين حمله را به عهده نگرفته است. گفته شده که سربازان ياد شده در حال سفر با يک مينی بوس غيرنظامی بوده اند.

خشونت های شمال عراق در حالی ميان اين کشور و ترکيه افزايش يافته که بغداد مشغول مذاکره با آمريکا در مورد امکان افزايش زمان حضور نيروهای نظامی آمريکايی در عراق است. شماری از کردهای عراق خواهان ادامه حضور نيروهای آمريکايی و محافظت از آن ها در مقابل همسايه های عراق هستند.

مقامات ارتش ترکيه روز سه شنبه گفتند در حمله های يک هفته ای خود حدود يکصد تن از شبه نظاميان پ کا کا را کشته اند. حزب کارگران کردستان در مقابل اين آمار را تکذيب کرده و گفته اين پ کا کا است که در ماه گذشته ۴۰ نيروهای نظامی و مرزی ترکيه را کشته است.

دولت مرکزی عراق و اقليم کردستان هر دو حملات نظامی ترکيه و ايران به شبه نظاميان پ کا کا و پژاک را محکوم کرده و خواهان توقف درگيری های نظامی شده اند.

حزب کارگران کردستان که خواهان استقلال مناطق کردنشين است، از سال ۱۹۸۴ مبارزه مسلحانه عليه دولت ترکيه را آغاز کرده است.

پ کا کا از سوی ترکيه، اتحاديه اروپا، آمريکا و ايران در فهرست گروه‌های تروريستی قرار گرفته است.
XS
SM
MD
LG