لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۲۷

موضع گیری اروپا در قبال اسراییل اتمی


خاویر سولانا پس از تایید ضمنی اسراییل مبنی بر داشتن بمب اتمی، خواستار خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای شد.

به دنبال تایید ضمنی اسراییل مبنی بر اتمی بودن این کشور، اتحادیه اروپا خواهان خاورمیانه عاری از سلاح کشتار جمعی شد.پس ازموضع گیری اهود اولمرت، نخست وزیر اسراییل، که کشور خود را در شمارکشورهای دارای قدرت اتمی نام برد، اتحادیه اروپا نیز خواهان خاورمیانه عاری از سلاح های کشتار جمعی شد.

خاویر سولانا، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جمعه گذشته درواکنش به سخنان نخست وزیر اسراییل گفت این اتحادیه خواستار خاورمیانه عاری از هرگونه سلاح کشتار جمعی است.


پس ازموضع گیری اهود اولمرت، نخست وزیر اسراییل، که کشور خود را در شمارکشورهای دارای قدرت اتمی نام برد، اتحادیه اروپا نیز خواهان خاورمیانه عاری از سلاح های کشتار جمعی شد

اهود المرت هفته گذشته طی مصاحبه ای تلویزیونی که در آلمان پخش شد، اسراییل را در زمره کشورهای اتمی دانست که به اعتقاد بسیاری به منزله تایید در دست داشتن سلاح اتمی از سوی تل آویو است.


این سخنان از سوی آقای اولمرت در حالی مطرح می شود که اسراییل از دهه ۱۹۶۰ میلادی با در پیش گرفتن سیاست ابهام، از تایید یا تکذیب ادعاهای موجود در مورد برخورداری تل آویو از سلاح اتمی سرباز زده بود.


خاویر سولانا در پاسخ به این پرسش که اتحادیه اروپا چه موضعی در قبال سخنان اهود اولمرت اتخاذ خواهد کرد گفت که موضع اتحادیه روشن و مشخص است که خواهان خاورمیانه ای هستیم که سلاح کشتار جمعی در آن وجود نداشته باشد.


هانس بلیکس،رییس بازرسان تسلیحاتی پیشین سازمان ملل، چهارشنبه گذشته ابراز اطمینان کرده بود که ارتش اسرائیل دست کم از ۲۰۰ کلاهک اتمی برخوردار است.


سخنان اخیر اهود اولمرت همزمان با رایزنی های شورای امنیت سازمان ملل برای اعمال تحریم علیه برنامه های اتمی تهران اظهار شد.


منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نیز در پی اظهارات اهود اولمرت، خواستار واکنش جامعه جهانی شد.


اسرییل از سوی دیگر همواره ایران را عامل نا امنی و نا آرامی در منطقه خوانده و از قدرت های جهانی خواسته است جلوی فعالیت های اتمی ایران را بگیرند.


اين در حالی است که ایران تاکید می کند که برنامه هسته ای اين کشور اهدافی صلح آمیز را دنبال می کند.


XS
SM
MD
LG