لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۴۴

اعدام دو زندانی بالای ۷۰ سال در ژاپن


اعدام چهار زندانی در ژاپن، نخستین مراسم اعدامی است که پس از به قدرت رسیدن شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن انجام می شود.

دولت ژاپن روز دوشنبه چهار زندانی را اعدام کرد که يکی از افراد اعدام شده، مردی ۷۷ ساله بود که حکم اعدامش ۱۹ سال پيش توسط دادگاه های اين کشور صادر شده بود.


يکی از سخنگويان وزارت دادگستری ژاپن که نخواست نامش فاش شود تاييد کرد چهار تن از زندانيان اين کشور که در ميان آنها يک فرد هفتاد و هفت ساله نيز به چشم می خورد، روز دوشنبه اعدام شدند.


وی جزييات بيشتری از چگونگی اجرای اين حکم اعلام نکرده، اما گفته که مجرمان اين حکم با چوبه دار اعدام شدند.


هيروکی هيداکا، ۴۴ ساله و ياشيميتزو آکياما ۷۷ ساله، يوشيو فوجينامی ۷۵ ساله هر سه به اتهام قتل و سرقت، و ميچيو فوکوکا ۶۴ ساله به اتهام سرقت در زندان بودند و در جريان اجرای اين حکم اعدام شدند.


گزارش های رسيده حاکی از اين است که اين نخستين حکم اعدامی است که از سپتامبر سال ۲۰۰۵ ميلادی، شهريور ۱۳۸۴، در اين کشور اجرا می شود.


سازمان عفو بين الملل ژاپن با صدور بيانيه ای ضمن محکوم کردن اين اعدام ها اعلام کرد که دولت ژاپن بدون آنکه اين افراد و يا خانواده های آنها را در جريان اجرای اين حکم قرار دهد آنها را به پای چوبه دار برده است.


به گزارش خبرگزاری کيودو ژاپن، در ميان اعدام شدگان فردی هفتاد و هفت ساله به چشم می خورد که نوزده سال پيش حکم اعدامش توسط دادگاههای اين کشور صادر شده بود.


اين اولين اعدامی است که از زمان به قدرت رسيدن شينزو آبه، نخست وزير کنونی ژاپن، در اين کشور اجرا می شود.


حکم اعدام در ژاپن به ندرت اجرا می شود و دولت اين کشور معمولا اعدام ها را در روزهای تعطيل که پارلمان اين کشور بسته است اجرا می کند.


دولت ژاپن در سال ۱۹۹۳ برای مدت چهار سال حکم اعدام را به طور رسمی به تعليق در آورد و تا سال ۱۹۹۸ از انتشار هرگونه خبر اعدام در اين کشور خودداری کرد.


يکی ديگر از مقامات دادگستری ژاپن خبر داده فارغ از چهار نفری که روز دوشنبه در ژاپن اعدام شدند، ۹۳ نفر ديگر در اين کشور به اعدام محکوم شده اند که هنوز حکم آنها اجرا نشده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG