لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۴۹

انتقاد مقتدی صدر به طرح امنیتی بغداد


مقتدی صدر، روحانی جوان و شیعه از طرفداران خود خواست به طرح آمریکا، «نه» بگویند.

مقتدی صدر، روحانی جوان و تندرو عراقی با انتشار بیانیه ای در مراسم نماز جمعه شهر نجف، به شدت از سیاست های آمریکا و استراتژی نظامی جدید آن در عراق انتقاد کرد و از همه هواداران و طرفداران خود خواست به آمریکا،«نه» بگویند.


هزاران نفر از هواداران مقتدی صدر، در مسجدی در شهرک صدر در نجف و برای نماز جمعه جمع شدند که بیانیه ای از سوی وی در میان نمازگزاران پخش شد ودر آن به طرح امنیتی بغداد انتقاد شده بود.


در این بیانیه، مقتدی صدر از طرفداران خود خواست تا شعار «نه» به آمریکا داده شود و با این کار، مخالفت خود را با طرح امنیتی بغداد نشان دهند.


این بیانیه در حالی منتشر می شود که پیشتر گزارش شده بود مقتدی صدر دو هفته پیش از هواداران خود در سپاه مهدی خواسته بود تا از اسلحه استفاده نکنند و سد راه ارتش آمریکا و عراق در اجرای طرح امنیتی بغداد نشوند.


هزاران نفر از هواداران مقتدی صدر، در مسجدی در شهرک صدر در نجف و برای نماز جمعه جمع شدند که بیانیه ای از سوی وی در میان نمازگزاران پخش شد ودر آن به طرح امنیتی بغداد انتقاد شده بود.

در هفته های گذشته، اخبار ضد و نقیضی نیز در مورد حضور مقتدی صدر در ایران از سوی منابع مختلف خبری منتشر شد که مقامات جمهوری اسلامی ایران آن را تکذیب کردند.


آقای صدر در بیانیه خود از شعار «مرگ بر آمریکا» استفاده نکرده ولی از شیعیان طرفدار خود خواسته تا برادارانه و با عشق و اتحاد با یکدیگر علیه دشمن خود فریاد برآورند و به آمریکا «نه» بگویند.


دفترمقتدی صدر در شهر کوفه، انتساب این بیانیه به آقای صدر را تایید کرده است.


خبرگزاری آسوشیتد پرس، در گزارشی چنین تحلیل کرد که «نه گفتن» به آمریکا به معنی همکاری محدود با نیروهای آمریکایی در عراق است ولی از آن بوی مقابله با نیروهای آمریکایی به مشام نمی رسد.


رحیم الدراجی، شهردار شهرک صدر و کسی که مذاکره با نیروهای آمریکایی را نیز رهبری می کند، چهارشنبه گذشته مورد حمله مسلحانه قرار گرفت و به شدت مجروح شد.


در این درگیری، دو تن از محافظان وی کشته شدند، که یکی از آن ها از هواداران سیاسی مقتدی صدر به شمار می رفت.


مقامات نظامی آمریکایی مستقر در عراق هم به این بیانیه واکنشی محتاطانه نشان داده اند.


سخنگوی نیروهای آمریکایی در عراق اعلام کرده است که آن ها همچنان هر چند محتاط، اما نسبت به آرامش اوضاع خوشبین هستند.


کلنل کریستوفر گارور می گوید:« پیشتر هم بیانیه هایی مشابه توسط گروه های مختلف منتشر شده که خیلی هم جدی نبوده است.»


طرح امنیتی بغداد از بیش از دو ماه پیش آغاز شد. هدف از اجرای این طرح، کنترل خشونت های فرقه ای قومی در بغداد است.


جورج بوش، در این طرح، بیش از ۲۱ هزار نیروی تازه نفس به آمریکا فرستاد که با همکاری ارتش و پلیس عراق، کنترل اوضاع را در دست بگیرند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG