لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۰۳

آمریکا حکومت نظامی میانمار را مجازات می کند


اعتراض های اخير در ميانمار از روز چهارشنبه ۱۹ سپتامبر آغاز شد و به يکی از بزرگترين اعلام نارضايتی ها از حکومت ۲۰ ساله ارتش بر اين کشور تبديل شده است.

در حالی که اعتراض های راهبان بودایی در ميانمار افزايش يافته، دولت آمريکا خبر داد که روز سه شنبه مجازات های تازه ای عليه حاکمان نظامی اين کشور را اعلام می کند.


کاخ سفيد اعلام کرد که جرج بوش، رییس جمهوری آمريکا، روز سه شنبه در سخنرانی اش در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اين مجازات ها را اعلام خواهد کرد.


انتظار می رود جرج بوش در سخنرانی خود، با عنوان آزادی و حقوق بشر، جامعه جهانی را به اعمال فشار برای تغيير رژيم حکومت نظامی ميانمار ترغيب کند.  • انتظار می رود جرج بوش در سخنرانی خود، با عنوان آزادی و حقوق بشر، جامعه جهانی را به اعمال فشار برای تغيير رژيم حکومت نظامی ميانمار ترغيب کند.

اين اقدام آمريکا به دنبال اعتراض های گسترده مردمی و تظاهراتی صورت می گیردکه به رهبری راهبان بودايی از اواسط ماه سپتامبر در يانگون، بزرگترین شهر میانمار و پایتخت سابق این کشور در جريان است.


اعتراض های اخير در ميانمار از روز چهارشنبه ۱۹ سپتامبر آغاز شد و به يکی از بزرگترين اعلام نارضايتی ها از حکومت ۲۰ ساله ارتش بر اين کشور تبديل شده است.


پيوستن رهبران بودايی به اعتراضات مردمی جان تازه ای به مخالفت ها علیه دولت نظامیان بخشیده است که از يک ماه پيش و در واکنش به بالا رفتن قيمت سوخت و ساير مايحتاج روزانه آغاز شد.


در اين ميان برخی احتمالات قوت گرفته است مبنی بر اين که اعتراضات اخير مردم ميانمار نسبت به بالا رفتن قيمت ها ممکن است سرآغاز يک انقلاب ملی عليه حکومت نظامی ميانمار باشد.


روز سه شنبه در يک حرکت اعتراضی ديگر ۱۰ هزار راهب بودايی با شعار« دمکراسی، دمکراسی» به طرف ميدان اصلی يانگون راهپيمايی کردند.


بنا بر گزارش خبرگزاری ها، اين گردهمايی گسترده پس از آن صورت گرفت که حکومت نظامی ميانمار تهديد کرد که برای خاموش کردن موج ناآرامی های اخير در اين کشور از نيروی نظامی استفاده خواهد کرد.


اما به گفته يکی از شاهدان عينی« امروز نشانه ای از حضور سربازان يا نيروی نظامی در خيابان های يانگون وجود نداشت و مردم نيز بدون ترس صفی طولانی را در خيابان های منتهی به ميدان اصلی شهر تشکيل داده بودند.»


اکثريت جمعيت ۵۵ ميليون نفری ميانمار پيرو دين بودايی هستند و راهبان بودايی در اين کشور احترام بسيار زيادی دارند.


حکومت ميانمار که تا سال ۱۹۸۹ ميلادی برمه خوانده می شد، از سال ۱۹۶۲ ميلادی در دست نظاميان است.


در اواخر دهه ۸۰ ميلادی، اعتراض های گسترده مردمی موجب شد تا گروهی از نظاميان با وعده برپايی انتخابات آزاد و نوشتن قانون اساسی جديد، شورايی برای اداره کشور تشکيل دهند.


اين شورا در سال ۱۹۹۲ ميلادی انتخابات پارلمانی برگزار کرد، اما نتيجه انتخابات که نشان دهنده پيروزی قاطع حزب «اتحاد برای دموکراسی» بود، از سوی ژنرال «تان شوه» ملغی شد و وی شخصا از آن سال تا امروز، قدرت را در ميانمار قبضه کرده است.


XS
SM
MD
LG