لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۰۹

دبيرکل ناتو: حکومت وحشت و هراس قذافی رو به پايان است


آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سازمان آتلانتیک شمالی، ناتو
آندرس فوگ راسموسن، دبيرکل سازمان آتلانتيک شمالی، ناتو روز دوشنبه گفت: «استقبال تشکيلات معمر قذافی از طرح خروج نشان می دهد دوران وحشت، سرکوب و هراس از قذافی در ليبی به پايان خود رسيده است.»

آقای راسموسن که در «وارنا»ی بلغارستان سخنرانی می کرد گفت: «دوران وحشت و هراس حکومت قذافی به پايان خود نزديک شده است و او چه در داخل ليبی و چه خارج از مرزها، در انزوای جدی فرو رفته و حتی نزديکان او هم در حال خروج از حلقه اطرافيان او هستند. زمان کنار رفتن معمر قذافی فرا رسيده و بهتر است خودش هم کنار برود.»

اظهارات دبيرکل ناتو در زمانی صورت می گیرد که جيکوب زوما، رييس جمهور آفريقای جنوبی روز دوشنبه راهی ليبی شده تا گفت وگوهايی درباره استراتژی های احتمالی خروج معمر قذافی از قدرت انجام دهد.

آقای راسموسن همچنين از افزايش حملات اخير نيروهای ناتو در ليبی حمايت کرده و گفته است: «اهداف قابل دسترسی برای ما در ليبی کاملا مشخص است و ما در يک عمليات مشترک به دنبال آن هستيم. برنامه ما هم جلوگيری از اهدافی است که معمر قذافی می خواهد به آن ها برسد.»

دبيرکل ناتو افزود: «ما به هدف های زيادی طی دو ماه گذشته رسيده ايم و توانايی ارتش قذافی برای کشتار مردم ليبی را فلج کرده ايم. اين فشار تا وقتی که هرگونه خطر عليه شهروندان کشور ليبی وجود داشته باشد، ادامه خواهد داشت. حملات ناتو وقتی متوقف می شود که نيروهای نظامی به پايگاه های نظامی خود برگردند و به مردم کار نداشته باشند و امکان ارسال کمک های بشردوستانه به تمامی شهروندان ليبی فراهم باشد.»

آقای راسموسن گفت: «ولی به هر حال گزينه نظامی جوابگوی کامل مسئله نيست و نمی توان فقط با فشار نظامی مسئله ليبی را حل کرد. زمانی که صلح کامل در اين کشور برقرار شود، آن زمان می توان گزينه های سياسی را به کار گرفت.»

در همین حال، تلويزيون دولتی ليبی روز دوشنبه اعلام کرد که نيروهای ناتو از «پايگاه ناراضيان و معترضان در مصراته، حملاتی عليه چند شهر نزديک طرابلس انجام داده اند.»

به گزارش رويترز، تلويزيون دولتی ليبی به جزييات اين حملات اشاره نکرده ولی گفته که نيروهای حامی قذافی در نزديکی طرابلس، هدف اين حملات قرار گرفته و ۱۱ تن هم کشته شده اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG