لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۲۴

رکورد تازه: قيمت نفت از ۱۴۵ دلار گذشت


رييس سازمان اوپک پيشبينی کرده است که قيمت نفت در فصل تابستان به ۱۷۰ دلار برسد. (عکس از epa)

ساعاتی پس از انتشار سخنان غلامحسين نوذری، وزير نفت ايران درباره عواقب حمله احتمالی به ايران، قيمت هر بشکه نفت خام برنت دريای شمال با حدود يک دلار افزايش به ۲۷/۱۴۵ دلار رسيد.


وزير نفت ايران که از سه روز پيش برای شرکت در نوزدهمين نشست کنگره جهانی نفت به مادريد پايتخت اسپانيا رفته است، عصر چهارشنبه ۱۲ تير ماه در جريان يک نشست خبری هشدار داد که هر حمله ای با واکنش شديد ايران مواجه خواهد شد و قيمت نفت را بيشتر افزايش خواهد داد.


با اين حال آقای نوذری در ادامه سخنانش تلاش کرد، نگرانی ها از احتمال جلوگيری ايران از انتقال نفت به کشور های مصرف کننده را کاهش دهد.


او گفت که حتی در صورت حمله نظامی آمريکا يا اسرائيل، ايران به تغذيه بازار نفت ادامه خواهد داد.


اما او تاکيد کرد که در صورت حمله، ايران «ساکت نخواهد نشست و به شدت عکسل العمل نشان خواهد داد، به صورتی که هيچ کس نمی تواند تصور کند واکنش ايران چه خواهد بود.»


پيش از اين در پی انتشار گزارش روزنامه نيويورک تايمز که احتمال ارتباط ميان مانور هواپيماهای جنگنده اسرائيل بر فراز مدیتانه با حمله به ايران را مطرح کرده بود، محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، روز هشتم تیر ماه در مصاحبه با روزنامه جام جم، اعلام کرده بود که در صورت حمله نظامی به ايران، اين کشور صدرو نفت از تنگه هرمز را تحت کنترل خود درمی آورد.


حدود ۴۰ درصد نفت جهان از تنگه هرمز عبور می کند.


افزايش بهار نفت ايران


افزايش قيمت جهانی نفت، قيمت نفت ايران که يکی از توليدات ارزان قيمت اوپک است را هم به مرز ۱۴۰ دلار در هر بشکه رسانده است.


محمد علی خطيبی مدير بازاريابی امور بين الملل شرکت ملی نفت ايران روز چهارشنبه به واحد مرکزی خبر گفت: «حداکثر قيمت نفت خام ايران به مرز ۱۴۰ دلار در هر بشکه رسيد.»


او افزود: «در آخرين معاملات بازارهای نفتی جهان، حداکثر قيمت نفت خام سبک ايران بيش از ۱۳۹ دلار و به طور متوسط بين ۱۳۱ تا ۱۳۹ دلار در هر بشکه خريد و فروش شد.»


به گفته آقای خطيبی که نماينده ايران در سازمان اوپک نيز هست، هر بشکه نفت خام سنگين ايران نيز بين ۱۳۳ تا ۱۲۷ دلار داد و ستند شده است.


اين در حالی است که در همان روز، قيمت نفت خام وست تگزاس اينترمديت ۱۴۱ دلار و برنت دريای شمال نيز ۱۴۱ دلار در هر بشکه داد و ستد شده بود.


شکيب خليل رييس سازمان اوپک هفتم تير ماه در گفتگو با تلويزيون فرانسه پيشبينی کرد که قيمت نفت در فصل تابستان به محدوده قيمت ۱۵۰ تا ۱۷۰ دلار برسد و پس از آن تا پايان سال جاری ميلادی با افتی اندکی همراه شود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG