لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۲۰

بوش در عربستان از افزایش قیمت نفت گلایه کرد


آقای بوش در نشستی در جمع مديران شرکت های سعودی گفت که در جريان ديدار با پادشاه عربستان در مزرعه شخصی وی، درباره قیمت بالای نفت صحبت خواهد کرد.

جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا در دومين روز سفرش به عربستان سعودی که بزرگترين صادر کننده نفت در جهان است، از افزايش قيمت نفت و تهديدی که متوجه اقتصاد آمريکا است، گلایه کرد.


وی در نشستی در جمع مديران شرکت های سعودی گفت که در جريان ديدار با پادشاه عربستان در اقامتگاه شخصی وی، اين موضوع را مطرح خواهد کرد.


جرج بوش گفت: «من بار ديگر امشب درباره اين واقعيت که بهای نفت بسيار بالا و برای اقتصاد ما سخت است، به اعلی حضرت [ملک عبدالله، پادشاه عربستان] خواهم گفت.»


قرار است که سه شنبه شب، رييس جمهوری آمريکا در اقامتگاه سلطنتی ملک عبدالله در نزديکی رياض، ميهمان خانواده سطنتی سعوی باشد. برخی رسانه ها اين شب نشينی را فرصتی برای گفت و گو درباره صلح اعراب و اسرائيل و چالش ايران توصيف کرده اند.


جرج بوش ابراز اميدواری کرد که اوپک – سازمان کشورهای صادرکننده نفت – سقف توليد روزانه خود را تغيير دهد و با افزايش توليد به کاهش قيمت نفت کمک کند.


سه سال پيش و زمانی که ملک عبدالله در مزرعه شخصی جرج بوش، ميهمان رييس جمهوری آمريکا بود، پادشاه عربستان، قميت نفت در آن زمان را که بشکه ای ۵۴ دلار بود، «به وضوح بسيار بالا» توصيف کرده بود.

سه سال پيش و زمانی که ملک عبدالله در مزرعه شخصی جرج بوش، ميهمان رييس جمهوری آمريکا بود، پادشاه عربستان، قميت نفت در آن زمان را که بشکه ای ۵۴ دلار بود، «به وضوح بسيار بالا» توصيف کرده بود.


هم اکنون قيمت نفت به بشکه ای نزديک به ۱۰۰ دلار رسيده است.


به گفته برخی اقتصاددانان، آمريکا که بزرگترين مصرف کننده انرژی در جهان است، در آستانه بحرانی اقتصادی قرار دارد و خبرگزاری رويترز، واکنش حکومت عربستان سعودی به سخنان بوش را «آزمونی برای اين متحد قديمی آمريکا» خوانده است، چرا که قيمت بالای نفت تاثيری منفی بسياری بر اقتصاد آمريکا داشته است.


خبرگزاری آسوشيتدپرس نيز در گزارشی نوشته است که کشورهای عضو اوپک که بيش از ۴۰ درصد نفت مورد نياز بازارهای جهانی را توليد می کنند، عموما از خواست عربستان سعودی درباره ميزان توليد سرپيچی نمی کنند.


اين خبرگزاری با اشاره به اين موضوع که تقريبا يک سوم توليد اوپک در کنترل عربستان سعودی است تاکيد کرده که اين کشور عربی عملا اوپک را کنترل می کند.


به نوشته آسوشيتدپرس، آقای بوش اظهارات اخير خود را در جمعی از شهروندان عربستان سعودی بيان کرد که اکثرا جوان و فارغ التحصيلان ايالات متحده آمريکا بودند.


برخی رسانه های آمريکايی ابراز اميدواری کرده اند که رييس جمهوری آمريکا بتواند در سفر اخير خود به خاورميانه بر روی توليد نفت اوپک تاثير بگذارد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG