لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۳۸

بوش : زمان دست یافتن به توافقنامه صلح فرا رسیده است


محمود عباس از آقای بوش خواست به اسراییل فشار بیاورد تا محدودیت های امنیتی را که در کرانه غربی اعمال کرده است بردارد.

جرج بوش، نخستین رییس جمهوری ایالات متحده که به کرانه غربی سفر کرده است، روز پنج شنبه وارد رام الله شد و گفت: باور دارد زمان دست یافتن به توافقنامه صلح فرا رسیده است.


آقای بوش گفت: درست زمانی که از کاخ سفید خارج شد بر این باور است که فلسطینیان به معاهده صلح با اسراییل دست خواهند یافت و کشور خود را تأسیس خواهند کرد.


مراسم استقبال رسمی از جرج بوش، به علت شرایط نامناسب جوی،‌ بسیار کوتاه برگزار شد و پس از آن رییس جمهوری آمریکا، که بدون همراهی اعضای کابینه اش به رام الله سفر کرده است، به اتفاق محمود عباس وارد مقر حکومت خودگردان فلسطینی، به نام مقاطعه، شد.


رییس جمهوری آمریکا، که سفر خود را به منطقه خاورمیانه از روز چهارشنبه و از اسراییل آغاز کرد، روز پنج شنبه همراه با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین، در کنفرانسی خبری شرکت کرد.


آقای بوش در این کنفرانس گفت که باور دارد زمان دست یافتن به توافقنامه صلح فرا رسیده است: «اطمینان دارم با کمک های مناسب، کشور فلسطین تشکیل خواهد شد.»


  • «اطمینان دارم با کمک های مناسب، کشور فلسطین تشکیل خواهد شد.»
جرج بوش

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، نیز در این کنفرانس خبری گفت ورود نخستین رییس جمهوری ایالات متحده را به کرانه غربی خوشامد می گوید و تعهد قاطعانه او را برای حمایت از حکومت فلسطینی می ستاید.


فشار به اسراییل


برخی از رهبران خاورمیانه از جرج بوش انتقاد کرده بودند که طی هفت سال نخست ریاست جمهوری اش به منازعه شصت ساله اسراییل - فلسطینیان نپرداخته و برای پایان دادن به آن گامی برنداشته است. از همین رو، سفر فعلی رییس جمهوری آمریکا به منطقه با تفسیرهایی متفاوت رو به رو شده است.


محمود عباس در کنفرانس خبری روز پنج شنبه از رییس جمهوری آمریکا خواست به اسراییل فشار بیاورد تا محدودیت های امنیتی را که در کرانه غربی اعمال کرده است بردارد. فلسطینی ها می گویند این محدودیت ها روابط اقتصادی و اجتماعی آنان را فلج کرده است.


آقای عباس همچنین بار دیگر خواست خود را مبنی بر توقف شهرک سازی یهودیان در سرزمین های فلسطینی یادآور شد.


رییس جمهوری ایالات متحده در پاسخ گفت: «من می توانم مشکلات پیش آمده را ببینم. اما مردم اسراییل را هم درک می کنم که ... می خواهند خود را از خشونت ها در امان نگاه دارند.»


اما با این همه، آقای بوش افزود: اسراییل باید به کشور فلسطینی آینده اطمینان دهد که مناطقش به هم پیوسته خواهد بود و با آبادی های یهودی نشین یا راه بندهای امنیتی از یکدیگر جدا نخواهند افتاد.


به گفته جرج بوش «پنیر سوییسی» شیوه ای مناسب نخواهد بود.


اهداف نخستین سفر به منطقه


روز چهارشنبه رییس جمهوری آمریکا در نخستین مرحله از سفر به کشورهای خاورمیانه وارد اسراییل شد و در مراسم استقبال رسمی گفت که فرصت جدیدی برای صلح بین اسراییل و فلسطینیان فراهم شده است.


آقای بوش اعلام کرد که برای گفت و گو درباره «خواسته عمیق خود» پیرامون امنیت، آزادی و صلح در خاورمیانه به منطقه سفر کرده است.


سفر رییس جمهوری آمریکا به منطقه شش هفته پس از کنفرانس آناپولیس آمریکا صورت می گیرد. در آن کنفرانس رهبران اسراییلی و فلسطینی پذیرفتند که گفت و گوهای صلح را بار دیگر از سر گیرند.


تحلیلگران بسیاری بر این باورند که آقای بوش در سفر خود به طور خصوصی رهبران کشورهای عربی را ترغیب خواهد کرد که روند مذاکرات صلح را مورد حمایت قرار دهند.


XS
SM
MD
LG