لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۰۲

رایس: ایجاد کشور فلسطین مانع خشونت طلبی ایران است


کاندولیزا رایس می گوید که تشکیل کشور فلسطین مستقل در خاورمیانه بیش از هر زمان دیگری ضرورت دارد.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا با متهم کردن ايران به «خشونت طلبی افراطی» در منطقه گفت:« ايجاد کشور فلسطين قوی می تواند مانعی برای اين رفتار ايران باشد.»


خانم رايس که با رهبران يهوديان مقيم آمريکا در نشويل واقع در ايالت تنسی صحبت می کرد، به آنها اطمينان داد که واشينگتن از هم پيمان قديمی خود اسراييل در برابر تهديدات ايران همچنان حمايت کرده و بار ديگر تاکيد کرد که مذاکرات موفق درباره تشکيل کشور مستقل فلسطين می تواند وسيله ای برای مقابله با قدرت طلبی های ايران در منطقه باشد.


وزير امور خارجه ايالات متحده همچنين افزود:« ما در مقابل هر گونه حرکتی از اسراييل دفاع می کنيم، درست همان کاری که هميشه انجام داده ایم و اين کار می تواند امنيت اسراييل را تامين کند.»


سخنان خانم رايس در حالی عنوان می شود که ايالات متحده، در تلاش برای برای حل اختلافات ديرينه ميان فلسطينی ها و اسراييل، در تدارک برپايی کنفرانس صلح خاورميانه با حضور طرف های درگير و کشورهای عربی است.


رهبران جمهوری اسلامی ايران برگزاری اين کنفرانس را محکوم کرده و همزمان از ساير کشورهای مسلمان نيز خواسته اند تا در اين کنفرانس شرکت نکنند.


  • «يک کشور فلسطين مسئول، می تواند مانعی در برابر تهديدات منطقه باشد. بنابراين اجرای طرح دو کشور مستقل بيش از هر زمان ديگر ضروری است.»
کاندولیزا رایس

اما مقامات آمريکايی بويژه خانم کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه اين کشور در دو ماه اخير بارها به منطقه سفر کرده و در ديدار با رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی و مقامات اسراييلی زمينه های دستيابی طرفين به تفاهم و تنظيم سندی مشترک درباره تشکيل دولت فلسطين را بررسی کرده اند.


لزوم تشکیل کشور فلسطین


خانم رايس در ديدار با رهبران جامعه يهودی مقيم آمريکا، چندين بار تاکيد کرد که تشکيل يک فلسطين قوی در کنار اسراييل می تواند برای کل منطقه مفيد باشد.


وزير امور خارجه آمريکا گفت: «يک کشور فلسطين مسئول، می تواند مانعی در برابر تهديدات منطقه باشد. بنابراين اجرای طرح دو کشور مستقل بيش از هر زمان ديگر ضروری است.»


در راه تشکيل کشور فلسطين مستقل، ايالات متحده به حمايت قدرت های عربی در خاورميانه، ازجمله عربستان سعودی نياز دارد و کاندولیزا رايس بار ديگر خطاب به دولت های عرب يادآوری کرد که « اکنون زمانی است که ملت های عرب بايد نشان دهند اسراييل جای دايمی در خاورميانه داشته است.»


وی بدون اينکه به جزييات بيشتری اشاره داشته باشد افزود:« زمان آن رسيده که قدر اين فرصت را بدانيم و به همين دليل است که قصد داريم مذاکرات جدی را در آناپوليس داشته باشيم.»


وزیر امور خارجه آمریکا که هفته گذشته از سفر منطقه ای خود به خاورميانه بازگشت، با اين عنوان که « آينده خاورميانه به خطر افتاده بود»، طرفين را برای صرف نظر از بعضی خواسته هايشان که دستيابی به صلح را مشکل می کند، تحت فشار گذاشت.


به گزارش خبرگزاری ها، مقامات اسراييلی و فلسطينی، در تلاش برای دست يابی به تفاهم ها و تنظيم سند مشترکی برای ارائه در کنفرانس صلح پاييزی، هستند اما گفته می شود که تاکنون نتوانسه اند به توافقی روشن دست يابند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG