لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۲۱

واکنش جهانی به «کنفرانس طرح صلح خاورمیانه»


جرج بوش پس از اعلام طرح آمریکا در روز دوشنبه، با رهبران مصر،عربستان سعودی و اردن تماس گرفته و با آنها به صورت تلفنی گفت وگو کرد.

پیشنهاد جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا برای برگزاری کنفرانس صلح خاورمیانه در پایان سال جاری با واکنش های متفاوتی از سوی مصر، اسراییل و فلسطینی ها روبرو شده است.


قرار است که در کنفرانس پيشنهادی آقای بوش نمایندگان اسراييل، فلسطينی ها و کشورهای عربی که از تشکيل کشور مستقل فلسطين حمايت می کنند، شرکت کنند.


جرج بوش پس از اعلام طرح آمریکا در روز دوشنبه، با رهبران مصر،عربستان سعودی و اردن تماس گرفته و با آنها به صورت تلفنی گفت وگو کرد.


آقای بوش از این سه رهبر عرب خواست تا از محمود عباس، رهبر میانه روی تشکیلات خودگردان فلسطین، و اهود اولمرت، نخست وزیر اسراییل، برای این که «دو کشور اسراییل و فلسطین بتوانند در آینده در کنار هم در آرامش و امنیت به سر برند، به آنها کمک کنند.»


دولت مصر روز سه شنبه ۱۶ ژوئیه اعلام کرد که موارد مثبتی در پیشنهاد جرج بوش وجود دارد ولی ضروری است که این موارد گسترش داده شود.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه مصر از پیشنهاد آمریکا و تلاش های این کشور برای آغاز مجدد مذاکرات صلح در خاورمیانه و تاسیس دولت فلسطینی استقبال کرد ولی بر خروج نیروهای اسراییلی از «مناطق اشغالی فلسطینی» تاکید کرد.


محمود عباس و اهود اولمرت نیز از سخنان آقای بوش استقبال کردند در حالی که گروه اسلام گرای حماس که نوار غزه را تحت کنترل خود دارد، آن را رد کرد.


روزنامه فلسطینی القدس در مورد پیشنهاد آقای بوش با شک و تردید نوشت که ما باید واقعا ببینیم شرایط عوض شده یا این هم سناریویی است تکراری.


اسراییل نیز روز سه شنبه اعلام کرد: در این مرحله بسیار زود است که در مورد تعیین مرزها، بازگشت پناهندگان فلسطینی و اورشلیم (بیت المقدس) صحبت کنیم.


کمک مالی آمريکا به دولت فلسطينی


رييس جمهوری آمريکا در طرح پیشنهادی خود همچنين از اختصاص کمکی ۱۹۰ ميليون دلاری به دولت تشکيلات خودگردان فلسطينی خبر داد.


جرج بوش اظهار داشت که با اين کمک مالی، «ما به مردم فلسطينی نشان خواهيم داد که تعهد آنها به صلح، کمک های سخاوتمندانه ايالات متحده آمريکا را به دنبال خواهد داشت.»


آقای بوش همچنين گفت: دولت وی، کمک مالی مستقيمی را نيز برای انجام اصلاحات در دستگاه امنيتی تشکيلات خودگردان، در اختيار اين تشکيلات قرار خواهد داد.


جرج بوش در عين حال از اسراييل خواست که که گسترش شهرک های يهودی نشين را متوقف کند و درآمدهای مالياتی فلسطينی ها را به آنها بازگرداند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG