لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۵۷

تعهد شبه نظامیان فتح برای «عدم حمله» به اسراییل


اسراییل می گوید که ۱۸۹شبه نظامی وابسته به فتح تحت تعقیب قرار دارند.

مقامات فلسطینی روز یکشنبه ۱۵ ژوئیه اعلام کردند که ۱۸۹ نفراز شبه نظامیان فلسطینی که تحت تعقیب اسراییل هستند، متعهد شدند از عملیات مسلحانه علیه اسراییل دست بردارند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، این خبر یک روز پیش از ملاقات اهود اولمرت، نخست وزیر اسراییل و محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در اورشلیم اعلام شد.


دولت اسراییل لیستی شامل نام ۱۸۹ نفر از شبه نظامیان فلسطینی را در اختیار محمود عباس و نخست وزیر وی، سلام فیاض، قرار داده و اعلام کرده است: اگر این شبه نظامیان متعهد شوند که به اسراییل حمله نخواهند کرد، ارتش اسراییل از تحت تعقیب قرار دادن آنها خودداری می کند.دولت اسراییل لیستی شامل نام ۱۸۹ نفر از شبه نظامیان فلسطینی را در اختیار محمود عباس و نخست وزیر وی، سلام فیاض، قرار داده و اعلام کرده است: اگر این شبه نظامیان متعهد شوند که به اسراییل حمله نخواهند کرد، ارتش اسراییل از تحت تعقیب قرار دادن آنها خودداری می کند.

اکثر این افراد از اعضای جنبش سکولار فتح به شمار می آیند. یک مقام ارشد فلسطینی اعلام کرد که تمامی این ۱۸۹ نفر سندی را امضا کردند که طبق آن متعهد شدند به اسراییل حمله نکنند.


اسراییل اعلام کرد: اگر این افراد به مدت سه ماه از کرانه باختری که تحت کنترل مقامات فلسطینی است خارج نشوند و به وعده خود برای عدم حمله به اسراییل عمل کنند، خواهند توانست به نیروهای امنیتی محمود عباس به پیوندند.


نام زکریا زبیدی، رهبر گروه «گروه شهدای الاقصی» در این لیست دیده می شود. زکریا زبیدی به خبرگزاری فرانسه گفت: « تمامی شبه نظامیان الاقصی که نام آنها در لیست است متعهد به عدم حمله به اسراییل شدند.»


وی افزود که «گروه شهدای الاقصی» مانعی برای پیدا کردن راه حل سیاسی برای مشکل فلسطین نخواهند شد.


از سوی دیگر نخست وزیر اسراییل اعلام کرد که به نایف حواتمه، رهبر جبهه دمکراتیک برای آزادی فلسطین اجازه خواهد داد تا به کرانه باختری برگردد.


اسراييل وی را مسئول حمله به يک مدرسه در اسراييل و قتل ۲۶ دانش آموز اسراييلی در ۳۳ سال پيش می داند.


تل آویو درصدد است تا دولت میانه رو و سکولار محمود عباس را در مقابل گروه اسلام گرای حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد تقویت کند.


اسراییل همچنین قرار است ۲۵۰ نفر از زندانی های فلسطینی را که اکثر آنها عضو گروه فتح هستند آزاد کند.


مقامات اسراییلی تاکنون حدود ۱۱۸ میلیون دلار از درآمدهای مالیاتی مسدود شده فلسطینی ها را به کابینه سلام فیاض، نخست وزیر جدید فلسطین تحویل داده اند.


XS
SM
MD
LG