لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۰۵

رییس جمهوری آمریکا وارد اسراییل شد


رییس جمهوری آمریکا قرار است علاوه بر اسراییل به کویت، بحرین، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و مصر نیز سفر کند.

جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه وارد اسراییل شد و در مراسم استقبال رسمی گفت که فرصت جدیدی برای صلح بین اسراییل و فلسطینیان فراهم شده است.


این نخستین مرحله از سفر منطقه ای رییس جمهوری آمریکا به کشورهای خاورمیانه محسوب می شود.


جرج بوش در مراسم رسمی استقبال در فرودگاه بن گوریون تل آویو گفت: «ما در این سرزمین مقدس فرصت جدیدی برای صلح و آزادی در تمام منطقه می بینیم.»


آقای بوش افزود که برای گفت و گو درباره «خواسته عمیق خود» پیرامون امنیت، آزادی و صلح در خاورمیانه به منطقه سفر کرده است.


در مراسم استقبال از رییس جمهوری آمریکا در تل آویو، شيمون پرز، رييس جمهوری اسراييل، نیز گفت: «جمهوری اسلامی ايران نبايد قاطعيت آمريکا و اسرایيل را در دفاع از خود دست کم بگيرد.»


آقای پرز از آمريکا خواست تا برای توقف آنچه که وی آن را« ديوانگی ايران، حماس و حزب الله» خواند به اسراییل کمک کند.


رييس جمهوری اسراييل درباره مذاکرات صلح فلسطينی ها و اسراييل گفت:«سال جاری (ميلادی) سال روشن شدن واقعيات است و نشان خواهد داد که حرف تا چه حد به عمل تبديل می شود.»


آقای بوش پس از گفت و گو با مقام های اسراییل، روز پنج شنبه به کرانه غربی رود اردن می رود تا با محمود عباس و سلام فیاض، رییس و نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی، دیدار و گفت و گو کند.

آقای بوش پس از گفت و گو با مقام های اسراییل، روز پنج شنبه به کرانه غربی رود اردن می رود تا با محمود عباس و سلام فیاض، رییس و نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی، دیدار و گفت و گو کند.


رییس جمهوری آمریکا پس از آن به کویت، بحرین، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و مصرنیز سفر خواهد کرد.


اهداف سه گانه


سفر رییس جمهوری آمریکا به منطقه شش هفته پس از کنفرانس آناپولیس آمریکا صورت می گیرد. در آن کنفرانس رهبران اسراییلی و فلسطینی پذیرفتند که گفت و گوهای صلح را بار دیگر از سر گیرند.


تحلیلگران بسیاری بر این باورند که آقای بوش در سفر خود به طور خصوصی رهبران کشورهای عربی را ترغیب خواهد کرد که روند مذاکرات صلح را مورد حمایت قرار دهند.


موضوع مهم دیگری که در سفر جرج بوش مطرح است موضوع عراق است. قرار است آقای بوش در کویت با ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق، و همچنین رایان کروکر، سفیر ایالات متحده در بغداد، دیدار کند.


سال گذشته نیروهای نظامی آمریکایی در عراق موفق شدند از میزان خشونت های فرقه ای بکاهند و فرصتی برای آشتی ملی در اختیار حکومت عراق قرار دهند.


موضوع ایران هم در این سفر منطقه ای یکی از مسائل مطرح در مذاکرات میان جرج بوش با رهبران کشورهای خاورمیانه است.


نه تنها ایالات متحده از فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده است، بلکه کشورهای عربی خاورمیانه نیز درباره تلاش های هسته ای اخیر ایران نگران هستند.


ایران سفر جرج بوش به خاورمیانه را تلاشی «تبلیغاتی» خوانده است که به گفته این کشور، با هدف «دخالت» در روابط کشورهای منطقه صورت می گیرد.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG