لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۴۵

رایس: ایران مانع همکاری کشورهای خاورمیانه است


خانم رايس قرار است که روز چهارشنبه در مقابل کميته امور خارجه مجلس نمايندگان آمريکا در مورد ايران صحبت کند.

وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه با حضور در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان این کشور، جمهوری اسلامی را یکی از بزرگترین موانعی می خواند که مانع از همکاری نزدیک کشورهای خاورمیانه و حل و فصل سازنده مشکلات این منطقه می شود.


به گزارش آسوشيتدپرس، خانم رايس قرار است که روز چهارشنبه در مقابل کميته امور خارجه مجلس نمايندگان آمريکا در مورد ايران صحبت کند.


وزیر امور خارجه آمریکا همچنین خواهد گفت که جمهوری اسلامی سیاست هایی را دنبال می کند که برخلاف منافع درازمدت مردم منطقه، همسایگان و خود مردم ایران است.


وزیر امور خارجه آمریکا همچنین خواهد گفت که جمهوری اسلامی سیاست هایی را دنبال می کند که برخلاف منافع درازمدت مردم منطقه، همسایگان و خود مردم ایران است.

آسوشيتدپرس می گوید: نسخه ای از متن سخنرانی خانم رايس در اختيار اين خبرگزاری قرار گرفته است.


این گزارش می افزاید: کاندولیزا رایس، برنامه هسته ای جمهوری اسلامی را سبب تزلزل ثبات منطقه می خواند.


وی همچنین خواهد گفت که ایران کمک های مرگ آوری را در اختیار گروه های تندرو در لبنان، افغانستان و اراضی فلسطینی قرار می دهد و خواهد افزود که فعالیت های نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق مغایر با تعهدات دولت ایران برای کمک به برقراری امنیت و ثبات در این کشوراست.


ایالات متحده، ايران را متهم به فعاليت هايی برای بی ثبات کردن عراق متهم می کند ولی تهران اين اتهامات را رد کرده و هدف خود را حمايت از دولت عراق اعلام کرده است.کوندالیزا رایس در سخنان خود می گوید که آمریکا می کوشد با اتخاذ رویه همکاری چند جانبه با کشورهای دیگر ، شانس موفقیت سیاست هایش را در ارتباط با ایران به حداکثر برساند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، اخيرا از کشورهای منطقه خواسته بودند تا کنفرانس صلح خاورميانه را که قرار است به ابتکار آمريکا در نوامبر آينده برگزار شود تحريم کنند.


بر اساس این گزارش، نمايندگانی از دو حزب جمهوريخواه و دمکرات از دولت جرج بوش، در مورد عدم برخورد قاطعانه با برنامه اتمی ايران ناراضی هستند و خواهان برخورد شديدتری با اين کشور شده اند.


مجلس نمايندگان آمريکا ماه گذشته با ۳۹۷ رای موافق در مقابل ۱۶ رای مخالف قانونی را به تصويب رساند تا مانع سرمايه گذاری کشورهای خارجی در ايران و به خصوص در تاسيسات نفتی اين کشور شود.


خانم رايس می گويد که دولت آمريکا با کنگره اين کشور هم عقيده است که بايد تحريم های شديدتری عليه ايران به اجرا گذاشته شود ولی استراتژی چند جانبه عليه ايران شانس موفقيت بيشتری دارد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG