لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۲۱

«به ایران اجازه نمی دهیم به سلاح هسته ای دست یابد»


چینی:« ما اجازه نمی دهيم که ايران به سلاح هسته ای دست يابد.»

ديک چينی، معاون رییس جمهوری آمريکا، روز يکشنبه ۲۱ اکتبر، در سخنرانی در «موسسه مطالعات خاورنزديک در واشينگتن» گفت: « ما اجازه نمی دهيم که ايران به سلاح هسته ای دست يابد.»


ديک چينی ايران را متهم کرد که در مورد برنامه هسته ای خود فريبکارانه عمل می کند. آقای چینی مردم ایران را ستود و گفت: «این حق آنها است که از استبداد رهایی یابند.»


به گزارش خبرگزاری رويترز، معاون رييس جمهوری آمريکا در سخنرانی خود در اين موسسه هوادار اسراييل، به ايران اخطار کرد که در صورتی که با درخواست کشورهای غربی برای توقف غنی سازی موافقت نکند با پيامدهای آن روبرو خواهد شد.


آقای چینی سخنی در مورد احتمال حمله نظامی به ایران بیان نکرد.دیک چینی به ايران اخطار کرد که در صورتی که با درخواست کشورهای غربی برای توقف غنی سازی موافقت نکند با پيامدهای آن روبرو خواهد شد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد از ايران خواسته که فعاليت های غنی سازی را به حالت تعليق در آورد و تاکنون دو قطعنامه تحريمی را عليه برنامه هسته ای ايران صادر کرده است.


کشورهای غربی خواهان تصويب سومين قطعنامه و به اجرا گذاشتن تحريم های شديدتر عليه ايران هستند ولی کشور روسيه که عضو دائمی شورای امنيت است با تشديد تحريم ها عليه ايران مخالف است.


«ایران، مانع صلح در خاورمیانه»


ديک چينی همجنين ايران را مانعی در راه صلح خاورميانه خواند. وی ایران را متهم کرد که نقشی مستقیم در کشته شدن سربازان آمریکایی در عراق ایفا می کند. آقای چینی افزود:« ایران خواستار عراقی ضعیف است و هدف نهایی رژیم ایران این است که این کشور مبدل به قدرت برتر منطقه شود.»


معاون رييس جمهوری آمريکا گفت که پيشرفت صلح و ثبات در خاورميانه بستگی به عملکرد مسئولانه کشورهای اين منطقه دارد.


چند روز پيش از سخنرانی آقای چينی، جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، در کنفرانس خبری در کاخ سفيد هشدار داد که جامعه بين المللی برای جلوگيری از احتمال وقوع جنگ جهانی سوم، بايد مانع از دستيابی ايران به دانش توليد جنگ افزار اتمی شود.


آقای بوش در اين مورد گفت: :«من به همه گفته ام، اگر شما علاقمنديد که از جنگ جهانی سوم اجتناب شود، به نظر می رسد بايد علاقمند باشيد که از دستيابی آنها [رهبران ايران] به دانش مورد نياز توليد سلاح هسته ای نيز جلو گيری کنيد.»


کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که در پی ساختن بمب اتمی است ولی ایران این اتهامات را رد کرده و می گوید برنامه هسته ای این کشور برای تولید برق است.

XS
SM
MD
LG