لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۵۱

نشست ۱+۵ برای بررسی برنامه اتمی ايران به تعويق افتاد


ايران و آژانس بين المللی انرژی اتمی به توافق رسيدند که تا پايان ماه نوامبر، ايران ابهامات را در مورد برنامه هسته ایش برطرف کند.

وزارت امور خارجه آمريکا روز دوشنبه ۱۵ اکتبر، اعلام کرد که نشست گروه ۱+۵ که قرار بود روز چهارشنبه آينده، در مورد برنامه هسته ای ایران برگزار شود، به تعويق افتاده است.


به گزارش رويترز، مقامات آمريکايی می گويند که به تعويق افتادن اين نشست به دليل خودداری چين از شرکت در آن بوده است.


يکی از مقامات وزارت امور خارجه آمريکا که نخواست هويتش فاش شود، به رويترز گفت امکان دارد اين نشست که قرار بود در برلين برگزار شود، تا هفته آينده به تعويق بيافتد.


به گفته همين مقام آمريکايی عدم شرکت چين در اين نشست، در واقع اعتراض دولت این کشور به حضور دالايی لاما، رهبر تبعیدی بودايی های تبت، روز چهارشنبه آينده، در کنگره آمريکا است .


دولت چين، دالايی لاما را رهبر جدايی طلبان تبت می خواند.


دالايی لاما قرار است در واشينگتن با جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، ديدار و گفت و گو کند و از کنگره اين کشور «مدال طلايی» را دريافت کند.


يکی از مقامات وزارت امور خارجه آمريکا گفت که چين در پايان هفته گذشته به واشينگتن اطلاع داده که در جلسه ۱+۵ شرکت نخواهد کرد.


چين همچنين جلسه سالانه آلمان و چين در مورد حقوق بشر را لغو کرد. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، ماه گذشته با دالايی لاما ديدار کرده بود.


گروه ۱+۵ شامل پنج عضو دائمی شورای امنيت يعنی آمريکا، روسيه، بريتانيا، فرانسه و چين و همچنین کشور آلمان است. اين گروه موافقت کرده است تا پايان ماه نوامبر در مورد اجرای تحريم های بيشتر بر عليه ايران تصميم گيری نکند.


ايران و آژانس بين المللی انرژی اتمی به توافق رسيدند که تا پايان ماه نوامبر، ايران ابهامات در مورد برنامه هسته ای این کشور را برطرف کند. روسيه و چين بارها مخالفت خود را با تشديد تحريم ها عليه ايران اعلام کرده اند.


کشورهای غربی ايران را متهم می کنند که قصد ساختن بمب اتمی را دارد ولی ايران همواره اين اتهامات را رد کرده و برنامه هسته ای خود را برای توليد برق اعلام کرده است.
زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG