لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۳۴

سفر رايس به خاورميانه برای مذاکره درباره کنفرانس صلح


خانم رایس برای هفتمین بار ظرف سال جاری به خاورمیانه سفر کرده است.


کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز يکشنبه به اسراییل سفر کرد تا مقدمات برگزاری کنفرانس صلح خاورميانه در ماه نوامبر را فراهم کند.وزير امور خارجه آمريکا قرار است که عصر يکشنبه با اهود اولمرت، نخست وزير اسراييل ديدار کند و در روزهای بعد با مقامات فلسطينی، مصری و اردنی مذاکراتی درباره اين کنفرانس داشته باشد.
سفر کاندوليزا رايس به منطقه خاورميانه پنج روز به طول خواهد انجاميد و هدف از آن نيز نزديک کردن ديدگاه طرف های فلسطينی و اسراييلی برای برپايی کشور مستقل فلسطين اعلام شده است.

سفر کاندوليزا رايس به منطقه خاورميانه پنج روز به طول خواهد انجاميد و هدف از آن نيز نزديک کردن ديدگاه طرف های فلسطينی و اسراييلی برای برپايی کشور مستقل فلسطين اعلام شده است.


وی روز سه شنبه گفت: در سفرم به خاورميانه ظرف روزهای آينده تلاش زيادی خواهم کرد تا اسراييل و فلسطينی ها را برای ارائه يک چشم انداز بهتر درباره دولت فلسطين ترغيب کنم.


شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا نيز گفته است که «خانم رايس با رهبران اسراييل و سرزمين های فلسطينی ديدار خواهد کرد تا حمايت خود را از تلاش های کنونی برای پی ريزی گفت گوهای جدی در زمينه تاسيس هرچه زودتر کشور فلسطين ابراز دارد.»


این هفتمین سفر وزیر امور خارجه آمریکا به خاورمیانه ظرف سال جاری میلادی است.


قرار است کنفرانس صلح خاورميانه در نوامبر سال جاری در آناپوليس در ايالت مريلند آمريکا برگزار شود ولی هنوز تاريخ، محل و فهرست کشورهايی که در اين نشست شرکت می کنند نهايی نشده است.


نخست وزير اسراييل و رهبر تشکيلات خودگردان فلسطينی ظرف دو ماه گذشته چهار بار با هم ديدار کرده اند تا درباره کنفرانس صلح ماه نوامبر و تشکيل هيئتی برای نزديک کردن ديدگاه های دو طرف درباره مسائل ميان دو طرف به تفاهم دست يابند.


اگرچه طرفين فلسطينی و اسراييل اعلام کرده اند که مذاکرات نهايی خود را پس از کنفرانس صلح خاورميانه پی خواهند گرفت ولی اختلافات جدی ميان آنها درباره سند تنظيم شده برای ارائه به این کنفرانس وجود دارد.


مقامات فلسطينی خواستار تنظيم سندی با ارائه جزئيات و زمانبندی درباره مراحل اجرايی راه های حل مشکلاتی نظير مسئله مرزها، بازگشت آوراگان فلسطينی و وضعيت اورشليم ( بيت المقدس) هستند.


اما اسراييلی ها خواستار بيانيه ای کلی و فاقد جزئيات درباره علائق و خواسته های طرفين هستند.


XS
SM
MD
LG