لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۳۷

«طرح صلح نهايی با فلسطينی ها در آينده نزديک عملی نيست»


وزيردفاع اسراييل می گوید طرح صلحی که در دیدار اهود المرت و محمود عباس مطرح شده درسه تا ۵ سال آينده عملی نيست و این يک رويا پردازی به دور ازواقعيات است

اهود باراک وزيردفاع اسراييل جمعه درمصاحبه ای با روزنامه يديعوت آخرونوت، درواکنش به ديدارهای پی درپی اخير ميان نخست وزيراين کشور با رهبر فلسطينی ها گفته است، طرح های اولمرت برای رسيدن به صلح نهايی با فلسطينی ها درسه تا ۵ سال آينده عملی نيست ويک رويا پردازی به دور ازواقعيات است.


اهود باراک گفته است تا هنگامی که محمود عباس نتواند قدرت واقعی خود را نشان دهد، اسراييل نمی تواند سرزمين های ديگری ازکرانه باختری را دراختيار حکومت فلسطينی بگذارد واين نگرانی وجود دارد که حماس براين مناطق نيزمسلط شود.


مخالفت حماس با طرح صلح اسراييل


حماس از محمود عباس خواسته است از پذيرش پيشنهادهای اسراييل مبنی بر نحوه کمک به استقلال قريب الوقوع فلسطينی خودداری کند

همزمان سازمان اسلامگرای حماس می گويد، طرح های صلحی را که از سوی نخست وزيراسراييل به محمود عباس، رهبر تشکيلات خودگردان، ارائه شده، نخواهد پذيرفت.


حماس از محمود عباس خواسته است از پذيرش پيشنهادهای اسراييل مبنی بر نحوه کمک به استقلال قريب الوقوع فلسطينی خودداری کند.


مشيرالمصری، يک سخنگوی حماس، محمود عباس را نيز به فريب دادن فلسطينی ها متهم کرده وگفته است، کشوری که او از آن سخن می گويد، دارای مرزهای موقت خواهد بود ومساحت آن بسيار کوچکتر از سرزمين هايی است که فلسطين بايد بروی آن تشکيل شود.


اشاره مشيرالمصری و ساير مقامات حماس به مذاکراتی است که دوشنبه ششم اوت ميان اهود اولمرت نخست وزيراسراييل با محمود عباس درشهر فلسطينی اريحا درکرانه باختری صورت گرفت.


اولمرت تعهد داد که برای رساندن فلسطيني ها به مرحله استقلال هرچه زودتر کشوری که درآرزوی ديرينه آن هستند، تلاش های سياسی را درماه های آينده شدت بخشد تا پيشنهادهای سياسی لازم برای مطرح شدن درکنفرانس صلح پایيز با رياست ايالات متحده، آماده شود.اولمرت تعهد داده است که برای رساندن فلسطيني ها به مرحله استقلال هرچه زودتر کشوری که درآرزوی ديرينه آن هستند، تلاش های سياسی را درماه های آينده شدت بخشد تا پيشنهادهای سياسی لازم برای مطرح شدن درکنفرانس صلح پایيز با رياست ايالات متحده، آماده شود.

محمود عباس پس ازاين مذاکرات با نخست وزيراسراييل برای رايزنی با رهبران مصر واردن به اسکندريه و امان سفرکرد. درپی ديدار پنجشنبه با نخست وزير اردن، محمود عباس به خبرنگاران گفت، حکومت فلسطينی به کنفرانس صلح پایيز اميدوار است.


وی گفت، خوش بين است که دولت اسراييل گام های حسن نيت جديدی نيزدرقبال فلسطينی ها بردارد و بزودی شمارديگری اززندانيان امنيتی را آزاد کند.


محمود عباس درعين خوش بينی نسبت به تحکيم همکاری با اسراييل، درمورد آشتی داخلی ميان فلسطينيان، از حماس انتقاد کرد. برای دومين بار درروزهای اخير محمود عباس تاکيد کرد که مذاکراتی برای آشتی ميان جنبش فتح وحماس درجريان نيست.


رد طرح پیشنهادی یمن


در همين حال، محمود عباس طرحی پيشنهادی علی عبدالله صالح ، رييس جمهوری يمن، برای آشتی فتح وحماس تهيه شده، رد کرد.


علی عبدالله صالح که درروزهای اخير درصنعا ميزبان خالد مشعل، رييس دفتر سياسی حماس، است، درتماس تلفنی با محمود عباس، طرح خود را با او درميان نهاده بود.


اين درحالی است که برخی ازسخنگويان فتح از اين طرح استقبال کرده اند. روزنامه های مصر نيز اين طرح را مورد استقبال قرارداده اند.


رييس جمهوری يمن درطرح خود، سران فتح وحماس را به رعايت اين موارد فراخوانده است: «محترم شمردن مفاد پيمان مکه، رعايت تفاهم هايی که دريکسال اخير درقاهره بين طرفين بدست آمده بود، خودداری ازهرامری که به اختلاف بين حماس وفتح منجر می شود، توجه به حفظ وحدت ملی فلسطينی ،پذيرش قوانين ومحترم شمردن نهادهای مشروع و درصدرقراردادن آرمانهای ملی».


تلفات درگيری مسلحانه در اسراييل


در همین حال آخرین تحولات خاورمیانه حاکی است که در درگيری میان يک مرد فلسطينی و نيروهای پليس اسراییل روز جمعه در شهر اورشليم يک نفر کشته و ده نفر مجروح شدند.


درظهر جمعه اورشليم که اعراب به سوی نمازجمعه در مسجد الاقصی می روند و يهوديان بسياری نيز برای نيايش شب شنبه راهی «ديوارندبه» درشرق اين شهر می شوند، دروازه موسوم به «گل ها» که حد فاصل شرق عرب نشين وغرب يهودی نشين اورشليم است، شاهد يک درگیری و تيراندازی بود که به مرگ يک فلسطينی وزخمی شدن شماری ازعابران يهودی وعرب منجر شد.


به گزارش خبرگزاری رويترز، يک مرد فلسطينی با ربودن اسلحه يک پليس اسراييل وی را مجروح می کند و پليس برای دستگيری اين عرب فلسطينی در بازار شلوغ يک محله مسيحی نشين به تعقيب وی پرداخت که در درگيری مسلحانه، پليس اسراييل اين مرد فلسطينی را به قتل می رساند.


به گزارش منابع پليس اسراييل در اين در گيری دستکم ده نفر زخمی شدند.


اين نخستين بار پس ازمدت ها آرامش نسبی دراين منطقه حساس اورشليم است که بارديگر تنش ها ميان دو جامعه فلسطينی و اسراييلی نشين جلوه گر می شود.


اين رخداد در برگزاری نمازجمعه درمسجد الاقصی اثری نداشت و نيز يهوديان پس ازخاتمه ماجرا همچنان به سوی «ديوار ندبه» درحرکت بودند.


XS
SM
MD
LG