لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۵۵

مذاکرات اولمرت و عباس «موفقیت آمیز» اعلام شد


دو رهبر اسراییل و فلسطینی قرار است که بزودی با یکدیگر دیدار کنند.


نخست وزیر اسراییل و رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی در پی دیداری که سه ساعت طول کشید اعلام کردند که برای موفقیت کنفرانس صلح خاورمیانه مذاکرات دشوار، ولی موفقیت آمیزی داشته اند.


اهود اولمرت و محمود عباس در بیانیه پایانی این دیدار که در بخش یهودی نشین اورشلیم، اقامتگاه رهبران سیاسی اسراییل، انجام شد، گفتند: «می خواهند در پیشبرد همایش صلح خاورمیانه در پاییز آینده نقشی داشته باشند.»


اولمرت و عباس اعلام کردند که کمیسیون هایی را برای پیشبرد اهداف مورد نظر همایش پیش روی صلح خاورمیانه تعیین می کنند.


از سوی طرف اسراییلی اعلام شد که اعضای کمیسیون، دو نماینده ویژه اولمرت، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه و نیز یک مقام بلندپایه از وزارت دفاع اسراییل خواهند بود. طرف فلسطینی هنوز ترکیب کمیسیون خود را اعلام نکرده است.


این دو کمیسیون وظیفه دارند «سند تفاهم اصولی» را که بر اساس آن استقلال کشور فلسطین در همایش صلح خاورمیانه اعلام شود، تهیه کنند.


  • رهبر تشکیلات فلسطینی در دیدار روز دوشنبه از اولمرت خواست، «در اقدام حسن نیت دیگری» در قبال فلسطینی ها، و در آستانه ماه رمضان شمار دیگری از زندانیان امنیتی فلسطینی را آزاد کند.

به گفته یاکوب گالانتی، یک مقام دولت اسراییل، قرار است که کمیسیون های دو طرف درباره مواردی چون آب، محیط زیست، انرژی و مسائل اقتصادی با یکدیگر به گفت وگو بنشینند.


اما وی درباره موضوعاتی چون مرزهای میان دو کشور، مسئله آوارگان فلسطینی، وضعیت اورشلیم و موضوع شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن توضیحی نداد.


اولمرت و عباس اعلام کردند که تا کمتر از دو هفته دیگر، که اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک آغاز خواهد شد، دیدار دیگری نیز خواهند داشت.


مقامات دولت اسراییل احتمال دادند که دیدار بعدی دو رهبر، به هنگام حضور کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه ایالات متحده در اسراییل صورت گیرد.


خانم رایس قرار است روز هجدهم سپتامبر بار دیگر به منطقه خاورمیانه سفر کند.


احتمال آزادی شماری دیگر از فلسطینی ها


رهبر تشکیلات فلسطینی در دیدار روز دوشنبه از اولمرت خواست، «در اقدام حسن نیت دیگری» در قبال فلسطینی ها، و در آستانه ماه رمضان شمار دیگری از زندانیان امنیتی فلسطینی را آزاد کند.


این درخواست در مورد زندانیانی مطرح شده که به جنبش فتح وابسته هستند. شمار زندانیان تعیین نشده است. اولمرت اعلام کرد: به مسوولان تشکیلات امنیتی اسراییل توصیه خواهد کرد که این درخواست عباس را با «دید مثبت» بررسی کنند.


سلام فیاض، نخست وزیر موقت فلسطینی که برای اولین بار در دیدار مشترک اولمرت و عباس شرکت کرده بود، برنامه های خود را برای تقویت نهادهای امنیتی و ساختار دولت فلسطینی، بدون مشارکت حماس، برای اولمرت توضیح داد.


فیاض در این دیدار دیدگاه های خود را که در روزهای اخیر نیز بارها بر آن پای فشرده، مورد تاکید قرار داد و گفت: همایش صلح خاورمیانه باید به استقلال کشور فلسطین بینجامد.


سلام فیاض که در دو ماه اخیر با شمار زیادی از دولتمردان اسراییلی دیدار کرده، روز یکشنبه نیز به دعوت خانم دالیا آیزاک، رییس پارلمان اسراییل به منزل شخصی این مقام اسراییلی رفت و دو ساعت با وی درباره آینده تماس های سیاسی صلح رایزنی کرد.


خانم آیزاک در پایان این دیدار به خبرنگاران گفت: « وجود چهره هایی میانه رو در میان فلسطینی ها مانند سلام فیاض به صلح امید تحقق می دهد.»


در همین زمینه

XS
SM
MD
LG