لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۵۱

«نبرد با اسراییل طرح خاورمیانه جدید را از بین برد»


آقای نصرالله می گوید: بر خلاف آنچه که نخست وزير اسراییل بيان کرده، وی مرتبا در خيابان های بيروت در رفت و آمد است.

شيخ حسن نصرالله، دبيرکل حزب الله لبنان در سخنرانی به مناسبت آنچه که «پيروزی حزب الله درنبرد ۳۳ روزه سال گذشته » ناميد، آمريکا را متهم کرد به اينکه طراح اصلی نبرد تابستان گذشته اسراییل با حزب الله بوده تا از طريق چنين نبردی، اهدافی که در قبال لبنان و خاورميانه دارد تحقق يابد.


آقای نصرالله درسخنرانی خطاب به حدود پنج هزارنفر از طرفداران حزب الله که در منطقه شيعه نشين بنت جبيل گرد آمده بودند، گفت: اما نيروهای حزب الله اين برنامه را ناکام گذاشتند و به مردم اسراییل که به ارتش خود افتخار می کردند و آن را ارتشی شکست ناپذيرمی دانستند، نشان دادند که ارتش آنها شکننده و ضربه پذيراست.


نبرد ۳۳ روزه، رويای اسراییل و آمريکا را برای آنچه که «تشکيل خاورميانه نوين» می ناميدند، ازبين برد.
دبیر کل حزب الله لبنان

دبيرکل حزب الله که سخنرانی اش از قبل ضبط شده بود و از طريق ويدئو بر روی صفحه بزرگ تلويزيونی در شهرک بنت جبيل پخش می شد، ابرازنظر کرد که نبرد ۳۳ روزه، رويای اسراییل و آمريکا را برای آنچه که «تشکيل خاورميانه نوين» می ناميدند، ازبين برد.


آقای نصرالله که پس از نبرد سال گذشته کمتر در انظار عمومی ظاهر می شود، در اين سخنرانی ويدیویی گفت: بر خلاف آنچه که نخست وزير اسراییل بيان کرده، وی مرتبا در خيابان های بيروت در رفت و آمد است.


این در حالي است که او هفته گذشته در مصاحبه با شبکه تلويزيونی الجزيره گفته بود: پس از سوء قصدی که اسراییلی ها به جان عباس موسوی، رهبر پيشين حزب الله انجام دادند و او را کشتند، سران حزب الله به گونه ای زندگی خود را اداره مي کنند که اسراییل نتواند به آنها لطمه بزند.


نخست وزير اسراییل اخيرا گفته بود که پنهان شدن حسن نصرالله در پناهگاه های زيرزمينی و اين که ديگر جرات بيرون آمدن را ندارد، يکی ازدستاوردهای نبرد ۳۳ روزه بوده است.


حسن نصرالله در سخنرانی ويدیویی خود، قدرت های عضو گروه جی- هشت و نيز برخی کشورهای عرب را – بدون ذکر نام آنها- به حمايت از اسراییل و آمريکا در نبرد سال گذشته متهم ساخت. اشاره او از جمله به مصر و عربستان سعودی بود.


سران مصر و عربستان، حزب الله را به تحريک خودسرانه عليه اسراییل که موجب جنگ سال گذشته شد، متهم کرده بودند.


نصرالله گفت: يکی ازاهداف آن جنگ، مسلط کردن دولت فواد سنيوره برلبنان و تضعيف «مقاومت اسلامی» بود، و افزود: «اما اين توطئه نيز ناکام ماند.»


نصرالله در حالی دولت فواد سنيوره را دوباره «غيرقانونی» ناميد، که برنارد کوشنر، وزير امور خارجه فرانسه، در چارچوب ادامه تلاش های جديد دولت پاريس برای آشتی داخلی در لبنان، در بيروت به سر می برد.


حزب الله بخشی از اين تلاش های سياسی است و اخيرا نيز هيات حزب الله در کنفرانس پاريس برای گفت و گو درباره آينده لبنان شرکت کرد.


حسن نصرالله در سخنرانی شنبه شب خود برای نخستين بار فاش کرد، دقايقی پس از آن که نيروهای حزب الله در بيست و يکم تيرماه سال گذشته دو سرباز اسراییلی را ربودند و به خاک لبنان انتقال دادند، وی شخصا اين سربازان را ديد و اتومبيل های همراه آنان را تا بردن اين دوسرباز به «نقطه ای امن» همراهی کرد.

حسن نصرالله در سخنرانی شنبه شب خود برای نخستين بار فاش کرد، دقايقی پس از آن که نيروهای حزب الله در بيست و يکم تيرماه سال گذشته دو سرباز اسراییلی را ربودند و به خاک لبنان انتقال دادند، وی شخصا اين سربازان را ديد و اتومبيل های همراه آنان را تا بردن اين دوسرباز به «نقطه ای امن» همراهی کرد.


آقای نصرالله سال گذشته گفته بود: اين دو سرباز را به نقطه ای بسيار دور که از دسترس اسراییل خارج است، انتقال داديم.»


دراين ميان، انتشار گزارش هایی در يک روزنامه مهم لبنان در مورد اينکه يکی از اين سربازان اسير به دليل جراحات شديد فوت شده، واکنش اسراییل را بدنبال آورده است.


رییس جمهوری اسراییل روز یکشنبه گفت: «از نظر اسراییل هر دوی این سربازان زنده تلقی می شوند و تلاش ها برای آزادی آنها ادامه خواهد يافت.»


دبیر کل جنبش حزب الله اظهار داشت: حزب الله تنها به صورت غيرمستقيم و با گرفتن امتيازات مورد نظر خود درباره اين دو سرباز گفت وگو خواهد کرد.


روزنامه لبنانی «النهار» نوشته است: ميانجی گران آلمانی که در اين امر دخالت دارند، گفته اند که يکی از دو سرباز فوت شده اما نمی توانند بگويند کداميک از آنها بوده است.


XS
SM
MD
LG