لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۱۳

عباس و اولمرت درباره «مسائل اساسی» مذاکره می کنند


مهمترین موضوع های مذاکره، تعیین مرزهای نهایی کشور فلسطین، حاکمیت مشترک بر اورشلیم (بیت المقدس) و سرنوشت پناهندگان فلسطینی عنوان شده است.

در آستانه سفر وزیر امور خارجه آمریکا به خاورمیانه، اهود اولمرت و محمود عباس روز دوشنبه دیدار دیگری برای پیشبرد رایزنی های مربوط به کنفرانس صلح خاورمیانه به عمل می آورند.


بر اساس گزارش های دریافتی قرار است که در دیدار روز دوشنبه رهبران اسراییل و فلسطینی، «مسائل اساسی» که دهه ها کانون نزاع اسراییلی- فلسطینی بوده، مورد بحث قرار گیرد.


مهمترین این موضوع ها، تعیین مرزهای نهایی کشور فلسطین، حاکمیت مشترک بر اورشلیم (بیت المقدس) و سرنوشت پناهندگان فلسطینی است.


مقامات اسراییلی و فلسطینی اعلام کرده اند تا زمان برگزاری کنفرانس صلح خاورمیانه که به پیشنهاد رییس جمهوری آمریکا قراراست در ماه نوامبر برگزار شود، رهبران اسراییل و فلسطینی دو یا سه بار دیگر با هم دیدار خواهند کرد.مقامات اسراییلی و فلسطینی اعلام کرده اند تا زمان برگزاری کنفرانس صلح خاورمیانه که به پیشنهاد رییس جمهوری آمریکا قراراست در ماه نوامبر برگزار شود، رهبران اسراییل و فلسطینی دو یا سه بار دیگر با هم دیدار خواهند کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا قرار است روز هیجدهم سپتامبر برای بررسی آخرین پیشرفت ها در مذاکرات اولمرت و عباس، به منطقه خاورمیانه سفر کند.


سلام فیاض، نخست وزیر موقت فلسطینی روز شنبه گفت: کنفرانس صلح پائیز باید به استقلال کشور فلسطین منجر شود.


آقای فیاض در سخنرانی در یک نشست اقتصادی در رام الله تاکید کرد که « آمریکا باید به خوبی زمینه همایش صلح خاورمیانه را سامان دهد تا بشارت استقلال فلسطین در پایان آن اعلام شود.»


نخست وزیر موقت فلسطینی، تحقق این هدف دیرینه فلسطینی ها را از طریق تعیین جدول زمانی مشخص و گام به گام در کنفرانس صلح پائیز امکان پذیر دانست.


دیدار روز دوشنبه رهبران اسراییل و تشکیلات فلسطینی با سفر وزیر امور خارجه فرانسه به منطقه همزمان شده است.


برنارد کوشنر از سوی دولت فرانسه برای پیشبرد گفت وگوهای نهایی صلح اسراییل و فلسطینی ها عازم خاورمیانه می شود.


این دیدارها و سایر تحرکات دیپلماتیک در خاورمیانه در حالی صورت می گیرد که سرزمین های فلسطینی شاهد دور تازه ای از تنش میان سازمان های فلسطینی رقیب و طرفداران آنهاست.


پس از خشونت های شدیدی که جمعه در غزه میان نیروهای حماس با طرفداران فتح درگرفت و به زخمی شدن بیش از هفتاد نفر منجر شد، فتح خواهان شورش همگانی علیه تسلط حماس بر غزه شده است.


طبق فراخوانی فتح، از روز یکشنبه شمار زیادی از مدارس و دانشکده های غزه به حالت نیمه تعطیل درآمده اند.


جنبش فتح قول داده که با یک «خیزش و انقلاب همگانی» می توان حماس را از قدرت در غزه ساقط کرد.


فراخوان برای آغاز اعتصاب ها از سوی نهادهای وابسته به سازمان آزادیبخش فلسطین صادر شده است.


XS
SM
MD
LG