لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۱۸

سفر رایس به اسراییل، درآستانه کنفرانس صلح خاورمیانه


خانم رايس که در پروازی به اسراييل به خبرنگاران سخن می گفت، ابراز اميدواری کرد که سفر کوتاه مدت وی به منطقه، پيشاپيش برپايی کنفرانس صلح، بتواند به ايجاد پلی برای حل اختلافات در زمينه مرزها، اورشليم (بيت المقدس) و امنيت منطقه کمک کند.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه گفت بايد برای «مسايل بنيادين نزاع فلسطينی ها و اسراييلی ها» در کنفرانس صلحی که قرار است به ابتکار آمريکا برگزار شود، راه حل نهايی به دست آورد.


خانم رايس که در پروازی به اسراييل به خبرنگاران سخن می گفت، ابراز اميدواری کرد که سفر کوتاه مدت وی به منطقه، پيشاپيش برپايی کنفرانس صلح، بتواند به ايجاد پلی برای حل اختلافات در زمينه مرزها، اورشليم (بيت المقدس) و امنيت منطقه کمک کند.


وی گفت که «اعلام نيات» کافی نيست و آمريکا نمی تواند هربار صرفا تاکيد کند که از «وجود دو کشورمستقل اسراييل و فلسطين درجوار يکديگر حمايت می کند.»


رايس گفت: «فلسطينی ها مدت های مديد صبور بوده اند تا شاهد استقلال کشور خود باشند و در همان حال، اسراييلی ها سال ها صبرپيشه کرده اند تا از امنيتی برخوردار گردند که از رهگذر برپائی يک کشور دموکراتيک و صلح جويانه در جوار آنها به دست می آيد.»


درعين حال، وزير امور خارجه آمريکا اين بار نيز از اشاره به جزئيات برنامه های کنفرانس صلح خاورميانه، که قراراست ماه نوامبر در پايتخت آمريکا برگزار شود، خودداری کرد و تنها گفت: «همگان انتظار دارند که اين همآيش، جدی باشد و موضوع های اساسی که ماهيت نزاع منطقه بوده در آن بررسی شوند.»


وزير امور خارجه آمريکا از اشاره به جزئيات برنامه های کنفرانس صلح خاورميانه، که قراراست ماه نوامبر در پايتخت آمريکا برگزار شود، خودداری کرد و تنها گفت: «همگان انتظار دارند که اين همآيش، جدی باشد و موضوع های اساسی که ماهيت نزاع منطقه بوده در آن بررسی شوند.»

اين درحالی است که نخست وزير اسراييل درروزهای اخير گفته بود: «اعلام نيات اسراييل و فلسطينی ها درهمآيش صلح خاورميانه، تنها دستآورد آن خواهد بود و سند تفاهم اصولی ارائه نخواهد شد.»


اين سخنان اهود اولمرت، با واکنش منفی محمود عباس رو به رو شد، و رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی در بيانيه ای تهديد کرد که دراين صورت، وی ممکن است کنفرانس صلح را تحريم کند و درآن حضور نيابد.


کاندوليزا رايس در سفر اخير خود به خاورميانه ديدارهای خود را با ملاقاتی با وزير امور خارجه اسراييل آغاز می کند و سپس با نخست وزيراين کشور به گفت و گو خواهد نشست.


خانم رايس همچنين برای ديدار با رهبر حکومت فلسطينی و نخست وزير دولت خودگردان فلسطينی، راهی رام الله در کرانه باختری رود اردن خواهد شد.


نخست وزير فلسطينی درروزهای اخير با وزيرخارجه اسراييل ديدار ديگری داشته است.


وزير امور خارجه آمريکا درحالی به تل آويو سفر کرده است که دولت اسراييل روز چهارشنبه درنشستی، برنامه های ارتش را برای مقابله با حملات راکتی فلسطينی ها بررسی کرده است.


وزير دفاع اسراييل خواهان آن شده که نوارغزه، به عنوان «يک موجوديت تروريستی» از سوی دولت اسراييل توصيف گردد تا بتوان طرح های نظامی تازه ای را درآن، عليه شبه نظاميان فلسطينی به اجرا گذاشت.


همزمان با بازگشت وزير امور خارجه آمريکا، سران سازمان حماس که تسلط حماس برغزه را در دست دارند، ابراز «اطمينان» کردند که کوشش های رايس و نيز کنفرانس پيش روی صلح خاورميانه با شکست رو به رو خواهد شد.


حماس استدلال می کند که ابتدا محمود عباس بايد بتواند ميان خود فلسطينی ها آشتی برقرار کند.


XS
SM
MD
LG