لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۱۰

«آمریکا نمی تواند از خاک عربستان به ایران حمله کند»


عربستان سعودی از مهم ترین متحدین آمریکا در خاورمیانه محسوب می شود.

مهم ترین روزنامه وابسته به دولت عربستان سعودی، در آستانه سفر جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا به این کشور نوشت که عربستان به آمریکا اجازه نمی دهد تا از خاک این کشور برای حمله به ایران استفاده کند.


روزنامه «الرياض» که بازتاب دهنده نظرات دولت عربستان است، در سرمقاله شماره روز شنبه خود نوشته است: «ما هرگونه مورد استفاده قرار گرفتن در جنگ و تنش با ايران را رد می کنيم. اين مسئله [برنامه هسته ای ايران] می تواند از طريق ديپلماتيک و گفت و گو حل شود.»


جرج بوش از روز جمعه سفر خود را به چهار کشور حاشيه خليج فارس شامل کویت، بحرین، امارت و عربستان سعودی آغاز کرده است.


هدف از سفر آقای بوش به خاور ميانه که از اسرائيل آغاز شد، کمک به صلح بين اسرائيل و فلسطين و مذاکره با متحدان عربش در مقابله با چيزی که آمريکا «رفتار» ايران می نامد، ذکر شده است.


هدف از سفر آقای بوش به خاور ميانه که از اسرائيل آغاز شد، کمک به صلح بين اسرائيل و فلسطين و مذاکره با متحدان عربش در مقابله با چيزی که آمريکا «رفتار» ايران می نامد، ذکر شده است.

رييس جمهوری آمريکا روز چهارشنبه در اسرائيل، ايران را خطری برای صلح جهانی ناميد و گفت که نبايد اجازه داد اين کشور دانش ساخت سلاح هسته ای خود را گسترش دهد


.

در سرمقاله روزنامه الرياض به آقای بوش توصيه شده است که خود را با خطری که منابع اطلاعاتی آمريکا تاکيد کردند در کوتاه مدت وجود ندارد، درگير نکند.


روزنامه الرياض در واقع به گزارش اخيرا منتشر شده سازمان های اطلاعاتی آمريکا اشاره دارد که در آن آمده است که ايران در سال ۲۰۰۳ برنامه ساخت سلاح هسته ای خود را متوقف کرده است.


در سرمقاله اين روزنامه عربی آمده است: «خطر فرض گرفته شده از سوی ايران، خطر واقعی اسرائيل را که در ميان ده کشور صاحب سلاح هسته ای قرار دارد، کوچک نمی کند.»


پیش از این کشور کوچک بحرین در حاشیه خلیج فارس، رسما اعلام کرده است که برای حمله احتمالی نیروهای آمریکایی به ایران، آمریکایی ها نمی توانند از خاک این کشور استفاده کنند.


تنش ميان ايران و آمريکا با قضيه مربوط به تهديد ناو آمريکايی توسط گشتی های سپاه پاسداران قوت بيشتری گرفته است.


آمريکا می گويد يکی از ناوهايش هنگام عبور از آب های بين المللی تهديد به انفجار شده است و ايران اين موضوع را «ساختگی» می داند.


XS
SM
MD
LG