لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۱۵

حضور نخستین ارکستر سمفونی غربی در تهران


ارکشتر سمفونی اوزنا بروک قرار است به مدت دو روز در ایران به اجرای آثار کلاسیک بپردازد.

برای نخستین بار پس از انقلاب ایران یک ارکستر سمفونیک آلمانی روز دوشنبه، ۲۷ اوت، برای برگزاری دو کنسرت راهی تهران شد.


مدیر این کنسرت پیش از هر اظهار نظری درباره برنامه این سفر گفت که «برنامه آنها تنها برای ارتقای همکاری های فرهنگی میان غرب و ایران است و هیچ گونه اهداف سیاسی پشت آن وجود ندارد.»


سفر گروه ۶۰ نفره ارکستر سمفونیک «اوزنا بروک» به تهران پس از آن صورت می گیرد که سال گذشته ارکستر سمفونیک ایران در این شهر شمال غربی آلمان به اجرای سمفونی پرداخت و حال گروه آلمانی قصد دارد در تهران سمفونی هایی را از بتهوون، الگار و برامس اجرا کند.سفر گروه ۶۰ نفره ارکستر سمفونیک «اوزنا بروک» به تهران پس از آن صورت می گیرد که سال گذشته ارکستر سمفونیک ایران در این شهر شمال غربی آلمان به اجرای سمفونی پرداخت و حال گروه آلمانی قصد دارد در تهران سمفونی هایی را از بتهوون، الگار و برامس اجرا کند.

در این ارکستر آلمانی زنان نوازنده ای نیز حضور دارند که قرار است در حیناجرای کنسرت پوشش کامل اسلامی داشته باشند.


بر اساس گزارش های رسیده، شش نوازنده ایرانی نیز این ارکستر را همراهی خواهند کرد.


مایکل دریر، مدیر این ارکستر در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه گفته است که «هدف این سفر آن است که به مردم دو کشور نشان دهیم که هیچ دلیلی برای ترس از یکدیگر وجود ندارد و چقدر عالی است اگر هر یک دیگری را بهتر و بیشتر بشناسد.»


آقای دریر در راه سفر به ایران به خبرنگاران گفت: امیدوارم که این سفر در بالابردن سطح تبادلات فرهنگی میان ایران و آلمان و دنیای غرب موثر باشد.


وی در گفت و گو با خبرنگاران تاکید کرد که سعی کرده است تا از سیاسی شدن این سفر به هر شکلی جلوگیری کند و به همین دلیل تقاضای سه نفر از نمایندگان مجلس آلمان برای همراهی با ارکستر را رد کرده است.


در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول محمد حسین احمدی، مدیرکل دفتر موسیقی و شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران می گوید: این سفر بخشی از تبادلات فرهنگی میان ایران و آلمان در جهت شناخت بیشتر و محکم کردن روابط میان دو کشور است.


به گزارش خبرگزاری ها، در حالی که پس از انقلاب اسلامی ایران، موسیقی غربی به گوشه ای رانده شد، به نظر می رسد در سال های اخیر مقامات مسوول موسیقی ایران با احتیاط از موسیقی کلاسیک غربی در ایستگاه های رادیویی و کنسرت ها بهره می برند.


با این حال این نخستین بار پس از انقلاب ایران است که یک گروه ارکستر غربی در ایران کنسرت اجرا می کند.


این گروه موسیقی غربی در حالی راهی ایران شده که روابط سیاسی ایران و آلمان در ماه های اخیر درباره پرونده اتمی ایران رو به سردی گذاشته است.


هرمان بیومر، رهبر ارکستر سمفونیک «اوزنابروک» از اینکه برای نخستین بار خانم های گروه او تجربه نواختن موسیقی با حجاب را دارند، خوشحال است و می گوید: آنچه بیش از هر چیز اهمیت دارد موسیقی است.


آقای بیومر به خبرنگاران گفت که پیش از راهی شدن به تهران به خانم های ارکستر اطلاع داده شد که باید در طول سفر حجاب داشته باشند و آنها نیز پذیرفتند.


انتظار می رود که کنسرت این گروه در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه در تهران اجرا شود و آنها روز یکشنبه تهران را ترک کنند.

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG