لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۰۹


بنزين ليتری ۵۰۰ تومان


روزنامه اعتماد، خبر داده که کميسيون انرژی مجلس در حال بررسی قيمت ۵۰۰ تومانی بنزين در سال آينده است.


به نوشته اين روزنامه، کميسيون انرژی مجلس در بررسی لايحه بودجه سال ۸۶، پيشنهادی را در دست بررسی دارد که براساس آن قرار است دولت بنزين را از ابتدای سال آينده به نرخ هر ليتر ۵۰۰ تومان در کل کشور به فروش رساند.


اعتماد هم چنين نوشته: گذشته از اين پيشنهاد، چهار پيشنهاد ديگرکه به ترتيب، بنزين ۲۵۰ تومانی، آزادسازی قيمت بنزين، سهميه بندی و پرداخت مابه التفاوت بهای بنزين داخلی و وارداتی در سال آينده، در کميسيون انرژی مجلس مطرح شده و قرار است مجلس درباره آن تصميم بگيرد.


سقوط قيمت نفت صادراتی ايران


روزنامه سرمايه، خبر داده که در ماه اول سال نوی ميلادی، ماه ژانويه، قميت نفت صادراتی ايران، هشت دلار سقوط کرده است.


به نوشته اعتماد، کميسيون انرژی مجلس در بررسی لايحه بودجه سال ۸۶، پيشنهادی را در دست بررسی دارد که براساس آن قرار است دولت بنزين را از ابتدای سال آينده به نرخ هر ليتر ۵۰۰ تومان در کل کشور به فروش رساند

به نوشته اين روزنامه، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در جديدترين گزارش ماهانه خود اعلام کرد در نخستين ماه سال جديد، قيمت نفت خام سنگين ايران با هفت دلار و ۷۹ سنت کاهش نسبت به ماه قبل از آن به ۴۷ دلار و ۹۰ سنت در هر بشکه رسيده است.


براساس اين گزارش، در آخرين ماه سال ۲۰۰۶ قيمت هر بشکه نفت خام سنگين ايران معادل ۵۵ دلار و ۷۵ سنت بوده است.


تحريم ايران از سوی ژاپنی ها


روزنامه ايران، ارگان رسمی دولت دو خبر متفاوت درباره اعمال تحريم از يوی ژاپن را منتشر کرده است.


در خبر اول، اين روزنامه به نقل از دبير و سخنگوی دولت ژاپن نوشته ايران يکی از بزرگ ترين صادر کنندگان نفت خام به ژاپن است و ژاپن نيز يکی از شرکای ايران در پروژه توسعه نفت دشت آزادگان در جنوب اين کشور محسوب می شود، اجرای طرح تحريم جمهوری اسلامی در چارچوب قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل،هيچ تاثير منفی بر روابط اقتصادی دو کشور نخواهد داشت.


ايران در خبر دوم خود از همراهی ژاپن با امريکا در اجرای قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل خبر داده و نوشته که دولت ژاپن دارايی ۱۰ گروه و ۱۲ نفر از مقامات ايرانی را که مدعی است به برنامه هسته ای و موشکی ايران مرتبط بوده اند، مسدود می کند.


خط فقر، ۴۰۰ هزار تومان


روزنامه کارگزاران، در تيتر نخست خود، از رسيدن خط فقر به چهار صد هزار تومان خبر داده است.


اين روزنامه به نقل از حسين راغفر، مشاور وزير رفاه در امور تامين اجتماعی نوشته که بر اساس نتايج مطالعات انجام شده درباره خط فقر، يک خانوار پنج نفره در استان تهران برای خروج از خط فقر، حداقل نيازمند ماهانه ۴۰۰ هزار تومان و يک خانوار در استان سيستان و بلوچستان به عنوان پايين ترين رتبه درآمدی برای خروج از فقر، نيازمند ماهانه ۱۷۱ هزار تومان است.


يک خانوار پنج نفره در استان تهران برای خروج از خط فقر، حداقل نيازمند ماهانه ۴۰۰ هزار تومان و يک خانوار در استان سيستان و بلوچستان به عنوان پايين ترين رتبه درآمدی برای خروج از فقر، نيازمند ماهانه ۱۷۱ هزار تومان است

مشاور وزير رفاه هم چنين گفته سياست هايی مانند ارايه سهام مستقيم به فقرا از نوع سياست های متداول است که به فقر زدايی کمک نمی کند و ايجاد صندوقی که افراد در معرض آسيب جدی را در مواقع بحران کمک کند، تاثير بيشتری در فقرزدايی دارد.


گاه های ايران به سوی فقر


روزنامه اعتماد ملی، در سرمقاله امروز خود با عنوان«داغ فقر بر پيشانی اقتصاد ايران»، با اشاره به افزايش خط فقر در کشور،تصوير فقر در ايران را پررنگ،هولناک و نگران کننده خوانده است.


نويسنده اين سرمقاله تاکيد کرده حال زمان آن فرا رسيده تا اين پرسش را مقامات مسوول پاسخ گويند که چرا با وجود افزايش درآمدهای نفتی کشور و گذراندن مرز ۶۰ دلار برای هر بشکه نفت در روزهای متوالی سال جاری، فقر چهره ای کريه تر و فراگيرتر از هر زمان ديگری دارد.


اعتماد ملی هم چنين با اشاره به اين که دولت نهم بيشترين شعار را درباره عدالت گستری سر داده است، از مقامات دولت پرسيده که کدام کارنامه عملی در کاهش تعداد فقرا، توانمندسازی شهروندان و افزايش رفاه بيشتر در جامعه را به ثبت رسانده اند.


به نوشته حیات نو، درصد ابتلای دختران دانش آموز را ۲۳/۲ و پسران را ۲۰/۰ بوده و دانش آموزان استان های ايلام، چهارمحال و بختياری، خراسان رضوی، سيستان و بلوچستان، کهگيلويه و بويراحمد، کرمانشاه، لرستان و هرمزگان به لحاظ ابتلا به شپش سر، در وضعيت اضطرار قرار دارند

سفر هيات مذهبی آمريکایی به ايران


روزنامه ابرار، از سفر يک هيات مذهبی امريکايی به ايران خبر داده واين گروه قرار است در۱۷ تا ۲۵ فوريه برای ديدار با رهبران مذهبی و سياسی ايران و با هدف بهبود روابط بين مردم ايران و آمريکا راهی ايران شود.


ابتلای دانش آموزان به شپش


روزنامه حيات نو،در گزارشی با عنوان «شپش به جان آيندگان افتاده است»، از ابتلای بيش از ۱۰۷ هزار دانش آموز در کشور به شپش خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه، درصد ابتلای دختران دانش آموز را ۲۳و پسران را ۲۰ بوده و دانش آموزان استان های ايلام، چهارمحال و بختياری، خراسان رضوی، سيستان و بلوچستان، کهگيلويه و بويراحمد، کرمانشاه، لرستان و هرمزگان به لحاظ ابتلا به شپش سر، در وضعيت اضطرار قرار دارند.


مرگ بيماران تنفسی در مشهد


روزنامه قدس، نسبت به افزايش مرگ بيماران تنفسی در مشهد هشدار داده است. به نوشته اين روزنامه روزانه چهار مشهدی بر اثر بيماری های تنفسی جان خود را از دست می دهند.


اين روزنامه به نقل از يک مقام شهری نوشته که اين رقم نسبت به سال گذشته ۱۵ در صد افزايش نشان می دهد.


XS
SM
MD
LG