لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۱
در روزهای اخیر، وب سايت های خبری نزديک به اصولگرايان منتقد، اخباری مبنی بر فاش شدن فساد مالی اطرافيان رئيس جمهور ايران منتشر کردند. همزمان مجتبی ذوالنور هم از صحبت های محمود احمدی نژاد در جلسه هيئت دولت انتقاد کرد.

در روزی که نماينده ولی فقيه در سپاه پاسداران شديدترين هشدار را به محمود احمدی نژاد داد و اخباری مبنی بر بازداشت تعدادی از نزديکان اسفنديار رحيم مشايی منتشر شد، سايت الف نزديک به احمد توکلی از چهره‌های شناخته شده جريان اصولگرای منتقد، با انتشار گزارش مفصلی ادعاهای جديدی درباره رانت خواری و فساد مالی حلقه اول پيرامون رئيس جمهور ايران مطرح کرد.

اين وب‌سايت نوشت شرکتی به نام «سمگا» با حمايت‌های ويژه هيئت دولت توانسته در مدت کوتاهی قراردادهای پر سودی منعقد و شش شرکت اقماری بزرگ تاسيس کند که يکی از آنها بانک تازه تاسيس «گردشگری» است.به نوشته سايت الف، اسفنديار رحيم مشايی و حميد بقايی جزو اولين سهامداران شرکت سمگا بودند و مدير عامل اين شرکت يعنی مهدی جهانگيری، معاون سابق آقای مشايی در سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری است. هم‌زمان با انتشار اين گزارش چند وب‌سايت خبری هم گزارش دادند دوشنبه شب تعدادی از نزديکان آقای مشايی بازداشت شده اند.

علی افشاری تحليل‌گر مسايل سياسی در واشینگتن، وقوع اتفاقات چند روز اخير را نشانه ای از تداوم اختلافات شديد ميان رهبر و رئيس جمهور ايران می‌داند و می گويد: « بعد از بازگشت آقای احمدی نژاد پس از ۱۱ روز قهر اعلام نشده او از تصدی رياست جمهوری، شاهد هستيم که حملات نسبت به حلقه ياران احمدی نژاد شدت يافته به خصوص اسفنديار رحيم مشايی در سيبل اين حملات قرار دارد. عدم حضور وزير اطلاعات در جلسه هيئت دولت که با رياست احمدی نژاد برگزار شد نشان می‌دهد هنوز احمدی نژاد درمورد پذيرش نظر رهبری درباره فعاليت مجدد مصلحی در وزارت اطلاعات سکوت کرده است.»

وی می افزاید: «صحبت های مجتبی ذوالنور مبنی بر اين که رابطه پدر و پسری بين رهبری و رئيس جمهوری معنا ندارد و فقط بايد رابطه امام و مأموم يا رابطه مراد و مريد باشد و رئيس جمهور صرفا بايد تبعيت کند، نشان می‌دهد نوع صحبت های احمدی نژاد در جلسه هيئت دولت مورد رضايت رهبری قرار نگرفته و به همين دليل فشارها افزايش يافته است.»

در همين حال روز سه شنبه، وب‌سايت های حامی دولت فيلمی از سخنرانی اسفنديار رحيم مشايی را بدون ذکر تاريخ و مکان بيان آن منتشر کردند که در آن آقای مشايی با ابراز وفاداری به رهبر ايران می‌گويد به خاطر او بعدا تعدادی سکته خواهند کرد: « بنده الان هم می‌گويم که يک سربازم، از رو هم نمی روم، مگر از روی جسد من رد شوند. من سرباز اين نظامم، سرباز ولايتم و کوتاه هم نمی‌آيم. آدمی هم نيستم که اهل سکته باشم ولی باور کنيد به خاطر من بعضی ها سکته می کنند. بعدا می‌بينيم.»

علی افشاری درباره واکنش احتمالی نزديکان دولت به اتفاقات اخير در روزهای آينده می‌گويد: « تاکنون جناح هوادار دولت يا حلقه ياران احمدی نژاد هم سکوت کرده اند و هم مقاومت و حاضر نشدند از موضع خود عقب نشينی کنند. به عنوان مثال قهر ۱۱ روزه احمدی نژاد شايد بزرگترين نافرمانی مدنی بوده که رئيس جمهورها در دوران رهبری آقای خامنه ای انجام دادند. ولی از طرف دير بايد دانست که به منفعت و مصلحت اين جريان نيست که خيلی زود به نقطه درگيری آخر برسد.»

وی می افزاید: «به نظر من آنها سعی می‌کنند فضا را مديريت کنند تا بتوانند برنامه خود را درانتخابات مجلس نهم جلو ببرند. هدف آنها درمقطع کنونی کسب حداکثر مجلس است تا بتوانند قدرت خود را در درون بلوک قدرت افزايش دهند. اما اين که آيا موفق خواهند بود؟ من فکر می‌کنم چالش های زيادی را پيش رو دارند و ترديد دارم دراين پروژه موفق باشند.»

روز دوشنبه دادستان تهران بازداشت عباس اميری فر، از نزديکان اسفنديار رحيم مشايی و دبيرکل تشکل معروف به «جامعه وعاظ ولايی» را تاييد کرد.
  • 16x9 Image

    بابک غفوری آذر

    بابک غفوری‌آذر از سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار و گزارشگر با رادیو فردا همکاری می‌کند. او در این مدت علاوه بر تهیه گزارش و گفت‌وگو در حوزه‌های مختلف، تحولات حوزه سینما و تئاتر را از نزدیک دنبال کرده، و تهیه‌کننده برنامه هفتگی صحنه است.

XS
SM
MD
LG