لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۳۷

انتقاد شدید هاشمی رفسنجانی از دولت و شورای نگهبان


آقای هاشمی اخطار کرده که مهلت دولت تمام شده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران، در یک کنفرانس خبری از سیاست های اقتصادی دولت انتقاد کرد و گفت مهلت دولت تمام شده است.


به گزارش خبرگزاری های ایران، آقای هاشمی رفسنجانی اخطار داده که با توجه به «سیاست های دولت درشعارهای جدیدی که دادند»، به دولت مهلت داده شد با سیاست های سند چشم انداز خود را هماهنگ کنند و اگر تا به حال واکنشی نشان داده نشده، به دلیل «ملاحظه ای» است که وی داشته است.


این کنفرانس خبری، نخستین نشست هاشمی رفسنجانی با خبرنگاران از زمانی است که افراد جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، از سوی رهبر جمهوری اسلامی ایران انتخاب شده اند.


بسیاری از متمم های بودجه که هم اکنون دولت به مجلس می دهد با اصول چشم انداز مخالف است و ما طبق قانون می توانیم اقدام کنیم، اما وضعیت کشور و نیاز دولت را می بینیم و در این زمینه ملاحظه می کنیم
اکبر هاشمی رفسنجانی

آقای رفسنجانی در کنفرانس خبری خود، با اشاره به روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد گفت: «بعد از روی کار آمدن دولت جدید، طی ملاقاتی که با مقام معظم رهبری داشتیم، متمم های بودجه به مجلس می رفت، به نظر می رسید با برخی سیاست های کلان سازگار نباشد. در نتیجه قرار شد مهلتی به دولت جدید داده شود تا فرصتی پیدا کند که شعارهای جدید خود را عملی کند.»


وی در ادامه تاکید کرده که برخی از این تصمیات از دولت قبلی بوده، به دولت هشدار داد که مهلت تمام شده و نظارت مجمع آغاز می شود.


وی افزود:« با توجه به اینکه برخی از تصمیمات متعلق به دولت قبل بود، ما ملاحظه کردیم تا آنها بتوانند تصمیمات خود را عملی کنند. به نظر من مهلت لازم داده شده و مجمع باید کم کم برای نظارت به صورت جدی تر وارد میدان شود.»


وی همچنین به سیاست های شورای نگهبان انتقاد کرده و گفت: «درباره نظارت شورای نگهبان بر قوانین برای بررسی انطباق آنها با سیاست های کلان، طبق آنچه مقام معظم رهبری فرموده بودند، قرار بود این کار انجام شود، اما من به یاد ندارم که شورای نگهبان در این زمینه اقدامی کرده باشد.»


«دولت برعکس کار می کند»


رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به اتکای دولت به پول نفت گفت: «در سند چشم انداز تصویب شده که سالی ۱۰ درصد از اتکا به نفت کم شود تا در عرض ۱۰ سال، کشور دیگر متکی به نفت نباشد، اما در این دو سال برعکس شده است و اتکای ما به نفت بیشتر شده. یا در واگذاری امور به مردم قرار بود ظرف پنج سال و هر سال ۲۰ درصد، دولت تصدی های خود را به مردم واگذار کند که این هم نشده است .»


وی به بودجه فعلی هم اشاره کرد و گفت همین انتقادات به بودجه فعلی هم وارد است. بودجه سالانه در حال حاضر برای تصویب، در مجلس شورای اسلامی است.


هاشمی:ما خیلی چیزها را به خاطر اینکه شائبه سیاسی کاری مطرح نشود، نمی گوییم و مسایل چالشی را مطرح نمی کنیم

«ملاحظه می کنیم»


اکبر هاشمی رفسنجانی با بیان این که درباره «ضعف هایی» که دولت و شورای نگهبان دارند، وی «ملاحظه آنها را می کند که چیزی نمی گوید»، افزود: «ما خیلی چیزها را به خاطر اینکه شائبه سیاسی کاری مطرح نشود، نمی گوییم و مسایل چالشی را مطرح نمی کنیم.»


وی بار دیگر تاکید کرد: «بسیاری از متمم های بودجه که هم اکنون دولت به مجلس می دهد با اصول چشم انداز مخالف است و ما طبق قانون می توانیم اقدام کنیم، اما وضعیت کشور و نیاز دولت را می بینیم و در این زمینه ملاحظه می کنیم.»


ازآقای رفسنجانی درباره امکان مذاکره با آمریکا هم پرسشی مطرح شده که وی در پاسخ گفته است: «برای مذاکره با آمریکا افراد نیرومندی در کشور وجود دارند که می توان از آنها استفاده کرد، ما هم کمک می کنیم.»


XS
SM
MD
LG