لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۴۷

شليک به مردم در روز نافرمانی سوريه دست‌کم شش کشته به جا گذاشت


همدردی مردم بانیاس با معترضان شهر درعا در روز چهارشنبه
گزارش‌ها از سوریه حاکی است تظاهرات معترضان پس از نماز جمعه با برخورد شدید نيروهای امنيتی و نظامی روبه رو شده که با شليک به مردم سعی در متفرق کردن آنها داشته‌اند.

همزمان رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که رياض سيف، چهره شاخص مدافع حقوق بشر در سوريه، هم بازداشت شده است.

مخالفان و معترضان که در هفت هفته گذشته پس از نماز جمعه تظاهرات اعتراضی در سراسر کشور برگزار کرده‌اند روز جمعه را «روز نافرمانی» خوانده و از معترضان خواسته بودند با پرهيز کامل از خشونت، دست به اعتراض گسترده و همگانی بزنند.

در همین حال رامی عبدالرحمان، رئيس گروه ناظران حقوق بشر، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که رياض سيف، از ناراضيان و منتقدان جدی حاکميت بشار اسد، روز جمعه در سوريه بازداشت شده است.

آقای عبدالرحمان گفت: «نيروهای امنيتی به مسجد الحسن در محله ميدان در دمشق حمله کرده و رياض سيف را با خود بردند.»

رياض سيف از نمايندگان سابق مجلس و از چهره‌های اصلی مخالفان دولت است که چندین بار بازداشت و زندانی شده است.

جومانا سيف، دختر رياض سيف، در همین زمینه به خبرگزاری رويترز گفت: «ماموران عده‌ای از معترضان را به همراه پدرم دستگير کرده و همه آنها را با اتوبوس از مسجد بيرون بردند.»

رياض سيف که ۶۴ سال دارد، به سرطان پروستات مبتلاست و حدود هشت سال را به اتهام‌هايی چون «خدشه‌دار کردن اخلاق ملی» يا «تهديد نظام» که از رايج‌ترين اتهام‌ها برای مخالفان سياسی در سوريه است، در زندان گذرانده است.

همچنين شاهدان عينی می‌گويند که در شهر دمشق و حومه و در حمص، تانک‌های نظامی ساعاتی پيش از نماز جمعه مستقر شدند و با شروع راهپيمايی، با معترضان درگير شده و نيروهای امنيتی به سوی آنها شليک کردند.

به گفته معترضان، در حمص دست‌کم شش تن کشته شده‌اند. گفته می‌شود که پنج تن در «باب السبا» هدف گلوله قرار گرفته‌اند.

با اين حال شاهدان عينی می‌گويند هزاران معترض هنوز در خيابان‌ها تظاهرات و در عین حال از هرگونه خشونتی پرهيز می‌کنند.

تظاهرکنندگان ديگر از شعارهای اصلاح ساختار دست برداشته و سرنگونی نظام و حکومت بشار اسد را در شعارهای خود مطرح می‌کنند.

شاهدان عينی از شهر حمص در گفت‌وگو با آسوشيتدپرس گفتند که «هيچ گونه اعمال خشونت‌ از سوی معترضان ديده نشده و حتی يک سنگ هم پرتاب نکرده‌اند.»

يک شاهد ديگر گفت: «با اين حال تا ما به ميدان رسيديم، آنها به سوی معترضان شليک مستقيم کرده و خيلی‌ها را زخمی کرده یا از پا درآوردند.»

تصاوير ويدئويی که از سوی معترضان از شهر حمات ارسال شده، نشان می‌دهد که زخمی‌ها در خيابان در خون افتاده‌اند و شعار الله‌اکبر از سوی مردم شنيده می‌شود.

همچنين گفته می‌شود که سنگين‌ترين حضور نظامی در دمشق و نزديکی دمشق ديده شده و شهر دوما شاهد حضور سنگين نيروهای امنيتی و نظامی است.

در هفت هفته گذشته و از زمان شروع ناآرامی‌ها در سوريه، بيش از ۵۶۵ تن از شهروندان و به گفته مقامات دولتی حدود يک‌صد نيروی نظامی کشته شده‌اند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG