لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۲۸

سنگاپور، استرداد متهمان پرونده قاچاق قطعات به آمريکا را بررسی می کند


ساختمان دادگستری فدرال آمریکا
سنگاپور روز چهارشنبه اعلام کرد درخواست آمريکا برای تحويل متهمان پرونده ارسال قطعات ساخت بمب های کنار جاده ای از سنگاپور به ايران را بررسی می کند و احتمال دارد اين افراد برای تعقيب قضايی، به دادگاهی در آمريکا منتقل شوند.

مقام های دادگستری آمريکا روز سه شنبه پنج فرد و چهار شرکت تجاری را متهم کرده اند که دستگاههای راديويی کنترل از راه دور را که کاربرد نظامی دارند، به ايران ارسال کرده اند. به گفته اين مقام ها، ۱۶ قطعه از اين دستگاه ها که در ساخت بمب های کنار جاده ای کاربرد دارند، درعراق کشف شده است.

چهار متهم در سنگاپور توسط مقامات اين کشور بازداشت شده اند و نفر پنجم نيز ساکن ايران و هم اکنون تحت تعقيب است. طبق اين گزارش برخی ازاين افراد همچنين به توطئه برای ارسال آنتن های نظامی از سنگاپور به هنگ کنگ متهم شده اند.

ليزا موناکو، دستيار دادستان فدرال آمريکا، روز سه شنبه گفت: اين اتهامات تهديد شبکه تدارکی ايران برای دستيابی به تکنولوژی آمريکا را مورد تاکيد قرار می دهد.

بنابر دادخواست دادستانی فدارل طی سال ها ی ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ نيروهای امريکايی درعراق تعداد زيادی از دستگاههای کنترل از راه دور ساخت کارخانه ای درمينسوتای آمريکا را جمع اوری کردند.

طبق اين گزارش، اين دستگاه های راديويی می توانند داده های بی سيم را تا ۴۰ مايلی (۶۵ کيلومتری) با آنتن دهی قوی انتقال دهند. از حسين لاريجانی به عنوان متهم ايرانی تحت تعقيب نام برده شده است. چهار سنگاپوری بازداشت شده عبارتند از : ونگ لن، ليم يونگ نام، ليم کو سينگ، و هيا سو گان بنسون.

به گزارش رويترز، دفتر دادستانی سنگاپور روز پنجشنبه اعلام کرد: «درخواست های رسمی برای استرداد متهمان از سوی آمريکا ثبت شده و آمريکا خواهان انتقال هر چهار متهم برای تعقيب قضايی در خاک آمريکا است.»

دفتردادستانی سنگاپور افزود: «دادگاهی با حضور تيم وکلای مدافع در سنگاپور تشکيل می شود تا اتهامات، اسناد و مدارک و نيز درخواست دادستانی آمريکا را بررسی کند. اگر مدارک و اسناد به اندازه کافی باشد، اين چهار تن تحويل مقامات قضايی آمريکا خواهند شد.»

به گزارش رويترز، سه شرکت سنگاپوری و يک شرکت ايرانی هم در جريان دادخواست اين پرونده، متهم شده اند. چهار فرد سنگاپوری متهم اند که ۶ هزار دستگاه راديويی کنترل از راه دور از کارخانه ای درمينسوتا خريداری کرده و از طريق سنگاپور به ايران فرستاده اند.

ليم کو سينگ و هيا سو گان همچنين به توطئه برای ارسال آنتن های نظامی يک شرکت در مينسوتای آمريکا از سنگاپور به هنگ کنگ متهم شده اند.

در هماهنگی با اين اقدام دادستانی فدرال آمريکا، وزارت تجارت آمريکا نيز اسامی اين پنج نفر به همراه ده نفر ديگر و شماری از شرکت های مرتبط با آنها در چين، هنگ کنگ، ايران و سنگاپور را فهرست سياه اين وزارت خانه اضافه کرده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG