لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۵۴

«نيروهای نظامی سوریه هر جنبنده ای را در لاذقيه به رگبار می بندند»


نمایی از لاذقیه در روز یکشنبه
نمایی از لاذقیه در روز یکشنبه
گزارش ها حاکی است نيروهای نظامی و امنيتی سوريه به حضور سنگين خود در بندر لاذقيه ادامه داده و به گفته شاهدان عينی، «هر جنبده ای را که می بينند به رگبار می بندند.» آخرين گزارش ها حاکی از کشته شدن ۳۱ تن از شهروندان سوريه توسط نيروهای نظامی بشار اسد در سه روز گذشته در لاذقيه است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، آتشبار سنگين روی شهر لاذقيه که از شنبه شروع شده هنوز ادامه دارد. يک شاهد عينی روز دوشنبه با نام مستعار به خبرگزاری رويترز گفت: «ماموران نظامی هر جنبنده ای که می بينند، به رگبار می بندند و نيروهای دريايی هم از راه دور به مناطق تجمع احتمالی مردم شليک می کنند.»

لاذقيه پس از حماه و ديرالزور چندمين شهری است که به تسخير نيروهای نظامی و امنيتی بشار اسد درآمده و دستگيری و کشتار معترضان در اين شهر ادامه دارد. به گفته شاهدان عينی و ساکنان لاذقيه، تانک های نظامی در هر گونه محل احتمالی تجمع مردم جمع شده و هرکسی که قصد عبور و مرور داشته باشد توسط ماموران دستگير می شود.

به گفته شاهدان عينی که طی گفت وگوی تلفنی با خبرنگاران رويترز صحبت کرده اند، محله های «الرمل الفلسطينی» (که ميزبان حضور پناهندگان فلسطينی است)، «صليبه»، «الاشرفيه» و «القنينه» زير حمله و آتشبار سنگين نيروهای ارتش است.

آتشبار سنگين روی شهر لاذقيه
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:35 0:00


شاهدان عينی همچنين می گويند: «مردم و ساکنان می خواهند از منطقه درگيری فرار کنند ولی تمامی راه ها به خارج از لاذقيه بسته است و شهر در محاصره است. بهترين راه برای فرار از حمله مسلحانه، انتقال از محله ای به محله ديگر درون شهر است که آن هم با خطر و تلفات زيادی همراه شده است.»

يکی از گروه های مخالف بشار اسد در لاذقيه اعلام کرد سه تن در روز دوشنبه توسط نيروهای بشار اسد کشته شده اند که شمار کشته های سه روز گذشته در اين شهر را به ۳۱ تن رسانده است. به گزارش رويترز، در ميان کشته شدگان، جنازه يک دختر دو ساله هم ديده شده است.

همچنين گزارش شده که جمعيت تظاهرکنندگان در گوشه و کنار شهر هنوز جمع می شوند و خواهان خروج نيروهای نظامی از لاذقيه هستند.

خبرگزاری های دولتی سوريه در گزارش های خود حمله نظامی سنگين به لاذقيه را تاييد کرده و می گويند «برای خنثی کردن گروهک های تروريستی به اين شهر رفته اند و تا کنون دو سرباز پليس در اين درگيری ها کشته شده اند.»

لاذقيه بر خلاف ديگر شهرهای سوريه که اکثريت سنی نشين دارد، ميزبان اکثريت علويان است که از همان خاندان بشار اسد به شمار می آيند. حافظ اسد در زمان گرفتن قدرت به علويان پيام داد که از کوهستان ها خارج شده و در ازای دريافت زمين ارزان، در لاذقيه سکونت اختيار کنند.

به گزارش رويترز، بندر لاذقيه همچنين از شاهراه های اقتصادی اصلی برای حاکميت بشار اسد است و جمال اسد، عموی بشار اسد حاکميت اين بندر را در اختيار دارد و اعضای خاندان اسد و نزديکان آن ها، به نوعی همه کاره بندر هستند.

گروه های مدافع حقوق بشر سوريه همچنين می گويند نيروهای بشار اسد روز دوشنبه به نزديکی شهر حمص حمله کرده و شماری از معترضان را دستگير کرده اند که شمار دستگيرشدگان را به ۱۲ هزار تن رسانده است.

يکی از گروه های مخالف در سوريه در گفت وگو با رويترز گفته است: «بشار اسد دارد با آتش بازی می کند و با اين روند به زودی مردم به خيابان ها ريخته و با هر سلاحی که پيدا شود، به مخالفت با نظام حاکم دست می زنند. ما شاهد جنگ داخلی در تمامی نقاط سوريه هستيم ولی اين جنگ الان يک طرفه است. اميدواريم تا فشارهای بين المللی جواب دهد و تا زمانی که اين جنگ دو طرفه نشده و مردم به مقابله به مثل دست نزده اند، وضعيت متعادل شود و حاکميت پاسخگوی درخواست های مردم باشد.»

اوسکار فرناندز تارانکو، معاون سياسی دبيرکل سازمان ملل در نيويورک هفته پيش در گزارشی اعلام کرد طبق آمار مستند وثبت شده، در جريان درگيری ها در سوريه در ماه جولای ۱۸۸ تن و تا تاريخ هشتم اوت (ماه جاری ميلادی) ۸۷ تن کشته شده اند. وی گفته شمار کشته شدگان غيرنظامی و شهروندان سوريه در جريان درگيری ها از ماه مارس تاکنون، از دو هزار تن فراتر رفته است.

آلمان روز دوشنبه از کشورهای اتحاديه اروپا خواست تحريم های بيشتری روی دولت بشار اسد وضع کنند. همچنين آلمان از شورای امنيت خواسته اين هفته تشکيل جلسه داده و راه های توقف کشتار و خونريزی شهروندان سوريه را بررسی کنند.
XS
SM
MD
LG