لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۵

حمله ارتش سوريه به چند شهر و بازداشت گسترده مخالفان بشار اسد


درخواست کمک نیروهای معترض سوریه از سازمان ملل در تظاهرات روز جمعه
نيروهای نظامی و امنيتی سوريه روز دوشنبه به طور گسترده به شهرهای حمص، بانياس، برخی از مناطق حومه دمشق و نيز روستاهای نزديک به درعا حمله کرده و افرادی را که مظنون به شرکت در تظاهرات ضد دولتی هستند را دستگير کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتد پرس، رامی عبدالرحمان، مدير سازمان نظارت حقوق بشر سوريه گفته است: «نيروهای امنيتی به طور گسترده به شهرهای حمص، بانياس، برخی از مناطق حومه دمشق و نيز روستاهای نزديک به درعا حمله کرده و هرکسی که شايد توان حضور در تظاهرات داشته باشد را دستگير کردند.»

اين گزارش می گويد دولت بشار اسد سعی دارد از هر راه ممکن جلوی تظاهرات مردمی را بگيرد و آن را به نوعی در نطفه خفه کند. گزارش ها حاکی است که تک تيرانداز ها در ساختمان های بلند مستقر شده و در جريان تظاهرات، مردم را هدف گلوله قرار می دهند.

در جريان سرکوب هایی که طی هفت هفته گذشته در شهرهای مختلف سوريه توسط پليس و نيروهای امنيتی صورت گرفته است، بيش از ۶۳۰ تن از شهروندان غيرنظامی کشته شده اند.

با این حال منبع مخالف دولت آمار کشته شده ها را فراتر از اين رقم می دانند و گفته اند که بيش از ۸۰۰ تن در جریان تیراندازی نیروهای امنیتی سوریه کشته شده اند. ضمن اين که گزارش هايی از بازداشت صدها تن وجود دارد ولی آمار دقيقی از زندانيان از سوی دولت سوريه اعلام نشده است.

شاهدان شهر حمص به خبرگزاری رويترز گفتند روز يکشنبه درگيری های گسترده ای در درون شهر و در حومه روی داده است. شهر حمص در شمال سوريه و ۱۶۵ کيلومتری دمشق واقع شده و بيش از يک ميليون نفر سکنه دارد.

فعالان حقوق بشر سوريه می گويند تانک های نظامی شبانگاه يکشنبه و بامداد دوشنبه وارد حومه شهر حمص و باب سبعا، باب عمارو و تل الصور شده که دستکم يک کودک ۱۲ ساله در جريان اين حضور نظامی کشته شده است.

همچنين شاهدان عينی می گويند در جريان حضور نيروهای نظامی و امنيتی در شهر «دير الزور» دستکم دو شهروند غيرنظامی کشته شده اند. شاهدان عينی می گويند در شهرهايی که نظاميان راهی آن شده اند، خطوط اينترنت و تلفن همراه قطع شده و حتی در زمان جست و جوی خانه به خانه و دستگيری ها، برق خانه ها قطع می شود.

هرچند درخواست های گسترده بين المللی برای پایان سرکوب غيرنظاميان از سوی دولت بشار اسد صورت گرفته است، با اين حال ارتش سوريه در دو روز گذشته چند شهر سوريه را به کنترل کامل خود درآورده و حتی از سه جهت وارد شهر ساحلی بانياس واقع در غرب سوريه شده است.

بنا بر گزارش‌ها، تانک‌های ارتش سوريه روز شنبه شهر کوچکتر بيضا در نزديکی بانياس را نيز به محاصره خود درآورده‌اند.

شهر ۵۰هزار نفری و سنی‌نشين بانياس در هفته‌های اخير شاهد راهپيمايی‌ های مختلف عليه رژيم بشار اسد بوده‌است و شاهدان عينی می‌گويند که هم‌اينک هدف تانک‌های ارتش، محلات سنی‌نشين اين شهر است و مناطق علوی‌نشين شهر از حملات دولتی در امان هستند.

ارتش سوريه نيز می‌گويد در شهر حمص کسانی که رسانه‌های سوری از آنها با نام «گروه‌های مسلح تروريستی» ياد می‌کنند «۱۰ سرباز و پليس» را کشته و «جسدهای آنان را تکه‌تکه کرده‌اند.»

ايالات متحده آمريکا پيشتر و در واکنش به کشته شدن ۲۷ معترض سوری در روز جمعه، تهديد کرده بود در صورت متوقف نشدن کشتار غيرنظاميان توسط دولت سوريه اقدامات تازه‌ای عليه مقام‌های اين کشور انجام خواهد داد.

اتحاديه اروپا روز شنبه توافق کرد تا ۱۳ مقام سوری که «مسئول سرکوب خشونت‌بار معترضان هستند» را تحريم کند و اعضای اين اتحاديه قرار است امروز دوشنبه نيز برای تصميم گیری در مورد اعمال تحريم عليه بشار اسد و ديپلمات‌های سوری جلسه ای برگزار کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اپوزيسيون سوريه روز شنبه از بشار اسد خواست تا دموکراسی را بپذيرد و ظرف شش ماه انتخاباتی آزاد را در کشور برگزار کند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG