لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۳۷

بريتانيا تشکيلات موقت را به عنوان نماینده مردم لیبی، به رسميت شناخت


ويليام هيگ، وزير خارجه بريتانيا روز چهارشنبه اعلام کرد لندن، تشکيلات مخالفان در بنغازی را به عنوان نماينده مردم ليبی به رسميت می شناسد و ديگر هيچ گونه رابطه ای با تشکيلات معمرقذافی به عنوان نماينده ليبی نخواهد داشت.

به گزارش رويترز، آقای هيگ افزود که مابقی کارکنان سفارت ليبی در لندن هم از کشور خارج می شوند و دولت بريتانيا در تلاش است دارايی های معمرقذافی و دولت او که ضبط شده را آزاد کرده و اين منابع را به تشکيلات موقت ليبی برساند.

هيلاری کلينتون، وزير خارجه ايالات متحده آمريکا، نيز دو هفته پيش اعلام کرد که کشورش شورای ملی انتقال قدرت را به عنوان «مرجع حاکميت قانونی» در ليبی به رسميت می شناسد.

آقای هيگ همچنين از حضور «عبدالباسط علی محمد المقراحی»، بمب گذار لاکربی، در تلويزيون ليبی به شدت انتقاد کرد و گفت که اين مسئله نشان می دهد که آزادسازی او از زندان اشتباه بود و تشخيص پزشکی که حاکی از آن بود که وی مدت زمان زيادی زنده نخواهد ماند «بی ارزش» بوده است.

المقراحی به اتهام بمب گذاری در هواپيمای خطوط هوايی پرواز پان آمريکن در سال ۱۹۸۸ محکوم به زندان شده بود ولی به دليل ابتلا به سرطان از زندان آزاد شده و به ليبی بازگردانده شد. وی روز سه شنبه در يک تجمع طرفداران قذافی در طرابلس شرکت کرد.

المقراحی دو سال پيش به دليل ابتلا به سرطان و برای اينکه احتمال زنده ماندنش تا سه ماه بيشتر وجود نداشت از زندانی در اسکاتلند آزاد شده و به ليبی بازگردانده شد.

در اين تظاهرات، المقراحی که نشسته برصندلی چرخدار و ماسک اکسيژن بر صورت در تظاهرات طرفداران قذافی ظاهر شد، از سوی تلويزيون دولتی ليبی به عنوان «قربانی توطئه غرب» معرفی شد.

وزير خارجه بريتانيا با تاکيد بر موضع خود بار ديگر اعلام کرد که آقای قذافی در صورت ترک قدرت می تواند در ليبی بماند، هرچند بهترين گزينه اين خواهد بود که قذافی برای رعايت عدالت و پاسخگويی به اتهامات وارده در برابر دادگاه جنايی بين المللی، حاضر شود.

البغدادی المحمودی، نخست وزيرليبی، در پاسخ به گفته های ويليام هيگ گفت که آينده آقای قذافی توسط مردم ليبی مشخص خواهد شد. وی گفت: «با تمام احترامی که برای وزير خارجه بريتانيا قائلم، ايشان نمی توانند از جانب مردم ليبی تصميم بگيرند. آن چه برای ما اهميت دارد تصميم مردم ليبی است، نه آن چيزی که آقای هيگ تصميم می گيرند.»

نخست وزير ليبی روز سه شنبه همچنين پيش از هر گونه مذاکره ای برای حل و فصل مناقشات پنج ماهه، خواستار توقف حملات هوايی ناتو شد.

سازمان ملل متحد گزارش داده که يافته های فرستاده ويژه دبير کل سازمان ملل به ليبی نشان می دهد «دولت و شورشيان از حصول توافق و دستيابی به راه حلی سياسی فاصله زيادی دارند.»

آقای المحمودی در جمع خبرنگاران در طرابلس افزود: «اين تجاوز بايد هرچه زودتر پايان يابد.» وی تأکيد کرد: «پيش از آغاز هر گونه گفت و گو يا ارائه راه حل مشکل ليبی، برقراری آتش بس ضروری است.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG