لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۰۲

اخبار ضد و نقیض درباره آزادی گردشگران بلژیکی


خبرگزاری ها سه شنبه شب به نقل از وزارت امور خارجه بلژیک خبر از آزادی هر دو گروگان داده بودند.

بدنبال انتشار خبر آزادی دو گروگان بلژیکی در سیستان و بلوچستان و تایید دولت بلژیک، مقام های ایران گفته اند که تنها زن بلژیکی به گروگان گرفته شده آزاد شده است.


روز سه شنبه اعلام شده بود که دو گردشگر بلژیکی آزاد شده اند ولی محمد جواد اثنی عشری، از مسوولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان سیستان و بلوچستان ایران به خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، گفته است که تنها زن بلژیکی به گروگان گرفته شده، آزاد شده است.


وی افزوده است که با پیگیری سپاه پاسداران، یک خانم گردشگر بلژیکی با نام «کارلا» آزاد شده ولی همسر او با نام «استفان» همچنان در دست ربایندگان اسیر است.


آقای اثنی عشری اظهار داشت:«تلاش و پیگیری برای آزادی گروگان دیگر ادامه دارد.»


خبرگزاری ها سه شنبه شب به نقل از وزارت امور خارجه بلژیک خبر از آزادی هر دو گروگان داده بودند.


سخنگوی وزارت امور خارجه بلژيک روز سه شنبه، ۱۴ماه اوت، اعلام کرد: دو گردشگر بلژيکی که در مسير بم به زاهدان ربوده شده بودند، آزاد شده و در شرايط مناسبی به سر می برند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، سخنگوی وزارت خارجه بلژيک گفت: مادر يکی از اين گردشگران توانسته است با پسر خود در ايران صحبت کند.


به گفته اين مقام وزارت امور خارجه بلژيک اين گردشگران در سلامت کامل به سر می برند.


به گفته سخنگوی وزارت خارجه بلژیک، سفارت این کشور در تهران در تلاش است تا محل اين دو شهروند بلژیکی را مشخص کند و کمک لازم را در اختيارشان قرار دهد.اخبار ضد و نقیض درباره سرنوشت گروگان ها، در حالی ادامه دارد که تلويزيون آرتی ال بلژيک نیز گزارش داده بود که استفان ۲۸ ساله و کارلا ۳۶ ساله، هم اکنون در محل امنی در روستایی در جنوب شرقی ایران به سر می برند.

اخبار ضد و نقیض درباره سرنوشت گروگان ها، در حالی ادامه دارد که تلويزيون آرتی ال بلژيک نیز گزارش داده بود که استفان ۲۸ ساله و کارلا ۳۶ ساله، هم اکنون در محل امنی در روستایی در جنوب شرقی ایران به سر می برند.


ربوده شدن گردشگران


يک مقام امنيتی ايران گفته بود اين دو گردشگر توسط گروهی به رهبری شخصی به نام «اسماعيل شه بخش» ربوده شده اند و ربايندگان خواهان آزادی برادر اسماعيل شه بخش از زندان هستند.


محمود براهويی نژاد روزنامه نگار در زاهدان در گفت وگو با راديو فردا به نقل از مقام های امنیتی محل گفته بود:«خواسته اسماعيل شه بخش آزادی برادرش گل محمد شه بخش است که چند وقت پيش در درگيری با نيروهای انتظامی در منطقه پيرسوران زاهدان دستگير شد.»


اسماعيل شه بخش از سران يک گروه شبه نظامی در منطقه سيستان و بلوچستان است که به گفته آقای براهويی نژاد،«مدعی هستند که برای خواسته های قومی، مذهبی مردم دست به مبارزه مسلحانه می زنند اما مسوولان دولتی ايران می گويند اين ها گروهايی هستند که به خاطر مطالبات شخصی می جنگند و عمدتا در قاچاق مواد مخدر دست دارند.»


براساس گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ايرنا، «اين دو گردشگر از روز يکشنبه در منطقه فهرج در نزديکی مرز استان های کرمان و سيستان و بلوچستان ناپديد» شده بودند.


بخش فهرج در ۶۰ کيلو متری بم واقع شده و آخرين نقطه شهری استان کرمان در حاشيه مرز سيستان و بلوچستان قرار دارد.


منطقه سيستان و بلوچستان که از مسيرهای اصلی عبور مواد مخدر از افغانستان به کشورهای ديگر است همواره از مشکل نا امنی و ربودن اتباع خارجی رنج می برد.


در سال های اخير ده ها نفر در جريان حملات افرادی که «اشرار» خوانده می شوند جان خود را از دست داده و يا توسط آنها ربوده شده اند.


XS
SM
MD
LG