لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۵۴

آمریکا ۸۶ ميليون دلار به محمود عباس کمک می کند


محمود عباس با اسماعیل هنیه به توافق رسید تا به درگیری های فتح و حماس خاتمه دهند.

کاخ سفيد اعلام کرد برای تقويت وفاداران به محمود عباس، نخست وزير تشکيلات خودگردان فلسطين، مبلغ ۸۶ ميليون دلار در اختياراين تشکيلات قرار می دهد.


اين خبر در حالی اعلام شد که با بالا گرفتن درگيری ها ميان طرفداران حماس و فتح در غزه، محمود عباس با اسماعيل هنيه، نخست وزير تشکيلات خودگردان فلسطين ديدارو گفت و گو کرد.


اين ديدار روز جمعه و ميان محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطين و از جنبش فتح و اسماعيل هنيه، نخست وزير تشکيلات خودگردان و از گروه اسلامگرای حماس برگزار شد.


اسماعيل هنيه پس از پايان گفت و گوهای خود با محمود عباس در جمع خبرنگاران، مذاکرات اخیرا را «موثر و مثبت» توصیف کرد و گفت که دو طرف به توافق هايی نيز دست يافته اند.


آقای هنيه گفت: «ابتدا توافق کرديم که خشونت را از دستور کار خارج کرده و اختلاف های دو طرفه را با درگيری حل نکنيم و به گفت و گوی دو طرفه پايبند باشيم.»


نخست وزير تشکيلات خودگردان فلسطين در ادامه خبر داد که دو طرف به اين توافق نيز رسيده اند که نيروهای نظامی خود را از خيابان ها جمع کرده و با استقرار نيروهای پليس، نظم و قانون را به منطقه تشکيلات خودگردان فلسطينی بازگردانند.


ديدار هنيه و عباس در حالی برگزار شد که پيش از آن و در جريان درگيری خيابانی ومسلحانه ميان فتح و حماس، شش نفر در نوارغزه کشته شدند .


کمک به برقراری نقشه راه


به گزارش خبرگزاری رويترز از بیت المقدس (اورشليم)، در بيانيه رسمی کاخ سفيد آمده است: «کمک مالی آمريکادر راستای کمک به رياست جمهوری تشکيلات خودگردان فلسطينی است تا با حفظ حاکميت قانون و با توجه به نقشه راه و طرح برقراری صلح در خاورميانه، با تروريسم مبارزه کرده و آرامش را در کرانه باختری و غزه برقرار کند».


اين بيانيه خبر داده ژنرال کيت ديتون، هماهنگ کننده امنيتی آمريکا ميان اسراييل و فلسطين، برنامه ای را هدايت می کند تا اصلاحات در نيروهای امنيتی و حفاظتی زيرنظر رياست جمهوری تشکيلات خودگردان فلسطينی به عمل آمده و اين نيروها تقويت شوند.


کمک مالی آمريکا در راستای کمک به رياست جمهوری تشکيلات خودگردان فلسطينی است تا با حفظ حاکميت قانون و با توجه به نقشه راه و طرح برقراری صلح در خاورميانه، با تروريسم مبارزه کرده و آرامش را در کرانه باختری و غزه برقرار کند

مشير المصری، از نمايندگان پارلمان تشکيلات خودگردان و عضو گروه حماس با اعتراض به اين حرکت کاخ سفيد آن را کودتا در برابر دولت حماس دانسته واز محمود عباس خواسته تا کمک آمريکا را قبول نکرده و آن را رد کند.


دفتر رييس تشکيلات خودگردان فلسطين، هنوز به پيام ارسال کمک آمريکا و اعتراض حماس، واکنش نشان نداده است.


کمک نظامی به محمود عباس


افراد مطلع از جزييات برنامه همکاری آمريکا با تشکيلات خودگردان فلسطين، گفته اند که کمک مالی آمريکا، صرف گارد رياست جمهوری زير نظر محمود عباس خواهد شد تا تجهيز شده و آموزش ببينند.


منابع رسمی اسراييل نيز خبر دادند آمريکا پيش از اعلام برنامه کمک به رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، کمک های خود را آغاز کرده و محموله های نظامی از مصر و اردن تحويل گارد رياست جمهوری تشکيلات فلسطينی شده اند و آخرين محموله نيز هفته گذشته تحويل داده شده است.


در بيانيه ای که کمک به محمود عباس را تاييد کرده، آمده است که کمک های آمريکا از زمان روی کار آمدن دولت حماس متوقف شده بود اما قرار نيست کمک های فعلی آمريکا صرف پرداخت حقوق به نظامی های گارد رياست جمهوری شود.


گارد رياست جمهوری رييس تشکيلات خودگردان فلسطين از ۳۷۰۰ نيروی نظامی تشکيل شده و محمود عباس اميدوار است در مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه آينده، اين تعداد را به ۴۷۰۰ نفر افزايش دهد

گارد رياست جمهوری رييس تشکيلات خودگردان فلسطين از سه هزار و۷۰۰ نيروی نظامی تشکيل شده و محمود عباس اميدوار است در مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه آينده، اين تعداد را به چهار هزار و ۷۰۰ نفر افزايش دهد. منابع فلسطينی اميدوارند اين نيروها را تا سقف ۱۰ هزار نفر گسترش دهند.


حماس نيز شش هزار نيرو در اختيار دارد و در تلاش است تا تعداد نیروهایش را افزایش دهد.


کاندوليزا رايس، وزير خارجه آمريکا قرار است هفته آينده از منطقه ديدار کرده و با ايهود اولمرت، نخست وزير اسراييل نيز ديدار و گفت و گو کند.


آقای اولمرت، از سوی اروپا و آمريکا تحت فشار است تا به دولت عباس کمک کند تا انتخابات پيش از موعد را برگزار کند. ايهود اولمرت همچنين اجازه داده محموله نظامی آمريکا تحويل گارد رياست جمهوری فلسطين شود.


اسراييل در حال رايزنی با مقامات آمريکايی است تا تشکيلات خودگردان فلسطين را به برقراری مرزهای موقت راضی کند. مقامات تشکيلات خودگردان از اين پيشنهاد استقبال نمی کنند و نگران هستند که شايد مرزهای موقت به مرزهای دايمی تبديل شود.


XS
SM
MD
LG