لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۲۰

مذاکرات آمریکا با ونزوئلا در مورد تحریم‌های ایران


هوگو چاوز در جریان سفرش به تهران و دیدار با محمود احمدی نژاد
وزارت خارجه آمریکا می‌گوید با ونزوئلا گفت‌وگوهایی در مورد احتمال هرگونه نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران انجام داده تا اطمینان پیدا کند هیچ‌گونه قانون‌شکنی در مورد ارتباط‌های مالی و تجاری با ایران صورت نمی‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت: «دیپلمات‌های آمریکایی در سرتاسر جهان گفت‌وگو و مذاکرات گسترده‌ای را دنبال می‌کنند و تمامی فعالیت‌های تجاری و مالی به ویژه در بخش انرژی با ایران را زیر نظر دارند.»

وی افزود: «تلاش ما این است که مطمئن شویم قوانین تحریمی بین‌المللی و همچنین تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، شکسته نشود و تمامی آنها به درستی اجرا شود.»

این گزارش حاکی است نگرانی واشینگتن از زمانی شکل گرفته که ایران و ونزوئلا در مهرماه سال جاری و در جریان سفر هوگو چاوز به ایران، ۱۱ توافقنامه متمرکز بر همکاری‌ در حوزه انرژی امضا کردند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه این هفته در جلسه‌ای با نمایندگان سنای آمریکا گفته بود در صورتی که ونزوئلا تحریم‌های ایران را نقض کند، با واکنش واشینگتن روبه‌رو خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا افزوده بود که تاکنون هیچ سند و شواهدی در دست نیست که نشان دهد ونزوئلا تحریم‌های ایران را نقض کرده است.

پیشتر هم یکی از مسئولان ارشد وزارت خارجه آمریکا با اشاره به همکاری ونزوئلا با جمهوری اسلامی در حوزه انرژی اعلام کرد که آمریکا در حال بررسی نقض احتمالی تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از سوی ونزوئلا است.

«آرتورو والنزوئلا»، دیپلمات ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور آمریکای لاتین، ۲۶ بهمن در جلسه‌ کنگره اعلام کرده بود آمریکا همکاری‌های ونزوئلا و ایران در حوزه انرژی را «از نزدیک تحت نظر دارد» و در حال بررسی است که آیا این همکاری ناقض تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران است یا خیر.

بر پایه تحریم‌های کنگره آمریکا که در همسویی با چهارمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه ایران صادر شده است، این کشور هر شرکت بین‌المللی را که فرآورده‌های نفتی پالايش شده به ايران صادر کند، تحريم می‌کند و شرکت‌های بين‌المللی که کالا و خدمات برای افزايش توليد بنزين به ايران بفروشند نيز تحريم خواهند شد.

بر همين اساس همچنین واسطه‌های نفتی و کسانی که در صادرات بنزين به ايران همکاری کنند نيز در فهرست سیاه خزانه‌داری آمریکا قرار خواهند گرفت.

پیشتر گزارش‌هایی منتشر شده بود که می‌گفت ونزوئلا محموله‌هایی از بنزین به ایران فروخته است. وزیر نفت ونزوئلا در اواسط بهمن ماه این خبرها را تکذیب کرد و گفت که کاراکاس در حال حاضر به ایران بنزین نمی‌فروشد.

پیشتر نیز بر اساس توافق تهران و کاراکاس، ونزوئلا متعهد شده بود روزانه ۲۰ هزار بشکه بنزین به ایران صادر کند، اما حال وزیر نفت ونزوئلا بدون ذکر تاریخ دقیق متوقف شدن این صادرات تأکید می‌کند که ایران مشکلات خود در زمینه بنزین را حل کرده است و به همین دلیل ونزوئلا دیگر به این کشور بنزین صادر نمی‌کند.
XS
SM
MD
LG