لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۲۷

زندانی سیاسی در بند سارقان مسلح، بازداشت عضو کانون مدافعان حقوق کارگر


ابوالفضل عابدینی

همزمان با انتشار اخبار در مورد بازداشت شمار ديگری از فعالان سياسی و مدنی در ايران، گزارش ها حاکی از اعمال فشار بر گروهی از بازداشت شدگان در زندان است.

در اين گزارش ها، از جمله به نام ابوالفضل عابدينی، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، اشاره شده است؛ «که در زندان کارون اهواز زندانی است، در وضعيت بسيار نامناسبی به سر می برد و از جمله، در بند جانيان و زندانيان خطرناک نگهداری می شود.»

مهراب عابدينی، برادر اين روزنامه نگار و فعال حقوق بشر زندانی، به « راديو فردا» می گويد: « ابوالفضل عابدينی در ديدار با مادرمان با اشاره به اينکه در بند ششم زندان کارون با سارقان مسلح هم بند است و شرايط امنيتی و جانی خوبی ندارد، تقاضا کرده است که از طريق وکيل، نسبت به انتقالش به زندان اوين اقدام شود.»

برخی گزارش ها حاکی از آن است که قرار است ابوالفضل عابدينی به اتهام عضويت در مجموعه فعالان حقوق بشر، تشويش اذهان عمومی، اقدام عليه نظام و مصاحبه با رسانه های خارجی محاکمه شود.

ابوالفضل عابدينی پيش از اين در زندان اهواز و به خاطر همين اتهامات محاکمه شده و برای وی ۱۱ سال و شش ماه حبس تعيين شده بود.

مهراب عابدينی با تایید این گزارش ها، از چنين تصمیمی انتقاد می کند.

اعمال فشار بر فعالان بازداشت شده حقوق معلمان

يکی از فعالان حقوق معلمان به « راديو فردا» گفت که اسماعيل عبدی، عضو زندانی کانون صنفی معلمان ايران، تحت فشار بازجويان خود قرار دارد و از خواسته شده است که عليه اعضای ديگر اين تشکل صنفی معلمان ايران اعتراف کند.

بر اساس اين گزارش، اتهام های آقای عبدی، مصاحبه با رسانه های خارجی، اعتراض نسبت به وضعيت کشور و دفاع از فرزاد کمانگر، زندانی سياسی اعدام شده است، که تشکل های معلمان در ايران و جهان از وی به عنوان فعال مدنی حقوق معلمان نيز ياد می کنند.

اين فعال حقوق معلمان همچنين گفت که بيماری پروستات علی اکبر باغانی، دبيرکل کانون صنفی معلمان ايران، به دليل خودداری مسئولان زندان اوين از تحويل داروها به او، عود کرده است.

بازداشت آقای باغانی، عليرضا هاشمی؛ دبير کل سازمان معلمان ايران، و محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ايران، ماه گذشته پس از انتشار بيانيه شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ايران در اعتراض به صدور احکام سنگين حبس و اعدام برای معلمان زندانی صورت گرفت.

بازداشت يک فعال کارگری در تهران

عليرضا اخوان، مسئول روابط عمومی کانون مدافعان حقوق کارگر، در ساعت دو بامداد روز جمعه، توسط نيروهای امنيتی در منزل خود در تهران بازداشت شد.

ماموران امنيتی پس از بازداشت اين فعال کارگری، اقدام به ضبط تمامی لوازم شخصی وی، از جمله کتاب ها و کامپيوتر، کردند.

مهدی کوهستانی نژاد، مشاور کنفدراسيون بين المللی اتحاديه های کارگری، در مورد بازداشت آقای اخوان به « راديو فردا» می گويد:« تنها چيزی که ماموران گفته اند، اين بوده است که آقای اخوان را برای چند روز پرسش و پاسخ با خود می برند و او دوباره آزاد می شود، اما اشاره ای به دليل بازداشتش نکرده اند.»

او می افزايد که عليرضا اخوان ظهر روز جمعه با خانواده خود تماس گرفته و گفته است که در بند ۲۰۹ زندان اوين به سر می برد.

آقای کوهستانی نژاد به اين پرسش که فعاليت های آقای اخوان چه بوده است، پاسخ می دهد:« در کل، فعاليت های کانون مدافعان حقوق کارگر در چارچوب رشد و آگاهی کارگران و پرداختن به مسايل کارگری ايران بوده است.»

وی می گويد: « اين تشکل کارگری، کارگران را نيز در حوزه حقوقی ياری می دهد.»

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG