لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۴۳

ادامه فشار بر اعضای سنديکای کارگران شرکت واحد تهران


ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ايران روز چهارشنبه سعيد ترابيان، مسئول روابط عمومی و عضو هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، و غلامرضا غلامحسينی، عضو ديگر اين تشکل مستقل کارگری، را در شهر کرج بازداشت کردند.

آقای ترابيان پس از يک روز با قرار وثيقه از زندان رجايی شهر کرج آزاد شد، اما آقای غلامحسينی هنوز آزاد نشده است.

يکی از اعضای سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه در گفت‌وگو با راديوفردا از چگونگی بازداشت سعيد ترابيان و غلامرضا غلامحسينی می‌گويد:

آقای غلامحسينی با مسئول روابط عمومی سنديکای شرکت واحد تماس می‌گيرد و قرار می‌گذارد نامه گلايه‌آميزی که برای مسئولان وزارت اطلاعات نوشته بوده را از طريق اينترنت انتشار دهند.صبح روز چهارشنبه، وقتی سعيد ترابيان و غلامرضا غلامحسينی برای انجام کار مورد نظرشان وارد يک کافی‌نت می‌شوند، مأموران وزارت اطلاعات وارد آن محل شدند و آن دو نفر را همراه با ضرب و شتم شديد بازداشت کردند.

مأموران وزارت اطلاعات با گفتن الفاظ رکيک به دستان اين دو نفر دستبند زدند، آنها را روی زمين خواباندند، تمامی مدارک‌شان را ضبط کردند و سپس به صورت انفرادی با دو خودروی وزارت اطلاعات، سعيد ترابيان را به زندان رجايی‌شهر منتقل کردند و از سرنوشت آقای غلامحسينی هم که هنوز هيچ اطلاعی در دست نيست.

  • دليل بازداشت ترابيان و غلامحسينی چه بوده است؟


دليلی برای دستگيری سعيد ترابيان وجود نداشته و تنها دليل آن همراهی با آقای غلامرضا غلامحسينی بوده است و در مورد آقای غلامحسينی هم هيچ تفهيم اتهامی وجود ندارد. مأموران وزارت اطلاعات حکم جلب داشتند، ولی اتهامی وجود ندارد.

آقای غلامحسينی يکی از اعضای سنديکای شرکت واحد بوده که از سال ۱۳۸۴ از کار اخراج شده و حدود يک سال پيش با حکم اداره کار به کار خود بازگشته بود و هيچ کار غيرسنديکايی از او سر نزده بود.

حال بايد ببينيم روند دادرسی و بازجويی او چگونه است. البته هيچ کس از درون انسان‌ها خبر ندارد، ولی در همين حد که بدانيم آقای غلامحسينی يک عضو سنديکا بوده است، برای ما کفايت می‌کند و از کارهای ديگر او خبری نداريم.

  • فشار بر اعضای سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه در ماه‌های اخير افزايش يافته است. اين برای دومين بار است که آقای ترابيان بازداشت شده و پيش از اين هم آقای رضا شهابی توسط نيروهای امنيتی بازداشت شد که هنوز اتهام او مشخص نيست. اين فشارها را چگونه ارزيابی می‌کنيد؟


تمامی فعاليت‌های اعضای هيئت مديره و فعالان سنديکای شرکت واحد در چهارچوب حقوق صنفی کارگران شرکت واحد بوده است. بعد از اخراج‌هايی که صورت گرفت و با حکم رسمی ديوان عدالت اداری در هيئت عمومی مشخص شد که اخراج کارگران اشتباه بوده است. خوشبختانه اکثريت کارگران به جز هفت نفر به سر کار خود بازگشتند و فعاليت‌های صنفی آنها ادامه دارد.

اين که اين فشارها به چه دليل روی فعالان سنديکايی وارد می‌شود برای خود ما هم جای سوال دارد، چون طی سال‌های اخير هيچ اعتصاب و اعتراضی از سوی آنها شکل نگرفته و به نظر می‌رسد فقط پيگيری‌های حقوقی اعضای سنديکا باعث اين بازداشت‌ها بوده است.

  • 16x9 Image

    روزبه بوالهری

    روزبه بوالهری که فعالیت خود را به عنوان روزنامه‌نگار از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده، از اسفند سال ۱۳۸۴ به تحریریه رادیو فردا پیوست.

    او که پیش از پیوستن به رادیوفردا، در شماری از روزنامه‌های ایران نیز به عنوان دبیر سرویس بین‌الملل فعالیت کرده، در کنار تهیه خبر و گزارش، برنامه هفتگی کارنامه را تهیه می‌کند که به مسائل کارگران، معلمان و فعالان صنفی در ایران می‌پردازد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG