لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۱

یک بر یک؛ حاصل شهرآورد شصت و پنجم


پرسپولیس و استقلال در دربی شصت و پنجم نیز یک بر یک مساوی کرده بودند.(عکس:فارس)

بازی تيم های فوتبال پرسپوليس و استقلال در دربی بزرگ ليگ برتر فوتبال ايران با گل های آرش برهانی و علی کريمی، با نتيجه مساوی يک بر يک به پايان رسيد.


نيمه نخست در حالی صفر بر صفر به پايان رسيد که هر دو تيم با داشتن تنها يک مهاجم، بارها صاحب فرصت شدند که هربار با حالتی هيجان زده، آنها را هدر دادند.


دو تيم در يک بازی تهاجمی، اما بر پايه فرصت های لحظه ای، تلاشی پاياپای برای دستيابی به گل داشتند.


در پی پاس های بلند و ناهماهنگی در قلب دفاع دو تيم، آرش برهانی سه مرتبه و ابراهيم توره يک مرتبه با دروازه بان تک به تک شدند که نه برای آبی ها حاصلی داشت و نه برای سرخ پوشان.


در شروع نيمه دوم، پاس عمقی و کوتاه سياوش اکبرپور باعث شد تا آرش برهانی در موقعيتی مسلط تر از هميشه با مهدی واعظی تک به تک شود و با يک ضربه دقيق زمينی، کار را تمام کند.


پس از گل استقلال، پرسپوليس برای تلافی يکپارچه حمله ور شد.


ضربه های کرنر و پرتاب های بلند در برابر آبی پوشانی که پرتعدادتر و فشرده تر در دفاع متمرکز شده بودند، بی حاصل می نمود.دو تيم در يک بازی تهاجمی، اما بر پايه فرصت های لحظه ای، تلاشی پاياپای برای دستيابی به گل داشتند.

اما سرانجام، حملات پرسپوليس در واپسين دقيقه ها نتيجه داد و علی کريمی نخستين گل خود را در حساس ترين بازی ياران افشين قطبی به ثمر رساند.


در اين بازی، فرصت های گل ديگری نيز وجود داشت؛ از جمله در دقيقه ۶۰ ، ضربه آزاد عليرضا نيک بخت به ديرک دروازه استقلال خورد و گل نشد. در دقيقه پنجم نيز شوت دقيق کريم باقری به ديرک افقی دروازه استقلال خورد.


علی کريمی اين بار در تيم پرسپوليس يک نيمه موفق تر از بازی با پگاه نشان می داد. اما در نيمه دوم نزول کرد.


پرسپوليس تا پيش از خوردن گل، با پاس های دقيق کريمی قدرت بازی سازی و شوت زنی کريم باقری؛ دوبازيکن فارغ از جو حاکم بر بازی، حملات خود را متمرکز کرده بود.


در مقابل، استقلال با تکيه بر سرعت آرش برهانی و کندی دفاع ميانی پرسپوليس، ارسال توپ های بلند را در برنامه داشت که در بيشتر مواقع، موقعيت آفسايد گريبانگير تک مهاجم استقلال شد.


اين سومين مسابقه پرسپوليس با افشين قطبی در برابر استقلال بود که به تساوی يک بر يک انجاميد.


مسابقه دو تيم پرطرفدار و دو رقيب سنتی فوتبال ايران در مرحله رفت و هفته نهم ليگ برتر، در حالی يک روز ويژه را سپری کرد که تيم فوتبال برق شيراز با پيروزی يک بر صفر بر تيم همشهری اش سپاسی، با ۱۷ امتياز به لحاظ تفاضل گل نسبت به پرسپوليس، پيشتاز رقابت ها است.


چند ساعت پيش از شروع داربی، به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ايرنا، هيئت مديره باشگاه پرسپوليس اعلام کرد که در صورت پيروزی پرسپوليس بر استقلال، به يازده بازيکن اصلی و سه بازيکن ذخيره تعويضی پرسپوليس، هرکدام يک حواله پژو ۲۰۶ و به ساير بازيکنان، هرکدام مبلغ پنج ميليون تومان پول نقد در رختکن داده خواهد شد.


فروش ۷۰ هزار بليت


برای دربی شصت و پنجم، ورزشگاه آزادی در حالی پنج ساعت پيش از شروع بازی، تکميل اعلام شد که برای پيکار پرسپوليس و استقلال، ۷۰ هزار بليت به فروش رسيد.


ماموران پليس آگاهی، پليس اطلاعات و امنيت، پليس پيشگيری و يگان ويژه، روز جمعه مسير تردد تماشاگران را کنترل کردند و در داخل تمام اتوبوس ها به صورت محسوس و نا محسوس حضور داشتند.

در عين حال، «ايرنا» در فاصله سه ساعت و ده دقيقه تا شروع مسابقه، اطلاعيه نيروی انتظامی تهران را انتشار داد که از تماشگران به طور « جدی» خواسته شده بود از عزيمت به ورزشگاه آزادی پرهيز کنند.


نيروی انتظامی در اطلاعيه خود همچنين تاکيد کرده بود که برای برقراری نظم و امنيت، تحت هيچ عنوان اجازه ورود افراد به داخل ورزشگاه را نخواهد داد.


خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، نيز پيش از مسابقه از چند درگيری ميان هواخواهان دو تيم گزارش داده بود که به مصدوميت تعدادی از آنان و انتقال آنان به بيرون از ورزشگاه توسط آمبولانس های اورژانس تهران انجاميد.


چهار تن از هواخواهان دو تيم نيز با سقوط از پله های ورزشگاه به بيمارستان انتقال يافتند.


همين خبرگزاری افزود که مانند دربی های پيشين، بازار سياه بليت در اطراف ورزشگاه آزادی، بهای بليت را به چند برابر قيمت رسانده بود.


پس از به ثمر رسيدن گل، شعارهای تند تماشاگران پرسپوليسی با کندن صندلی های ورزشگاه و پرتاب آن به کناره زمين همراه شد.


تلاش برای جلوگيری از آشوب


سرهنگ خانچرلی، معاون عمليات فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، به خبرگزاری « مهر» گفته بود: افرادی که هنگام بازی استقلال با پرسپوليس بخواهند در نظم ورزشگاه اختلالی ايجاد کنند، در همان مکان با آنان برخورد قضايی می شود.


به گفته اين مقام نيروی انتظامی، ماموران پليس آگاهی، پليس اطلاعات و امنيت، پليس پيشگيری و يگان ويژه، روز جمعه مسير تردد تماشاگران را کنترل کردند و در داخل تمام اتوبوس ها به صورت محسوس و نا محسوس حضور داشتند.


در داخل ورزشگاه نيز يک قاضی برای برخورد سريع با متخلفان مستقر شده بود تا به گفته سرهنگ خانچرلی، چنانچه افرادی بخواهند در نظم ورزشگاه اختلالی به وجود آورند، در همان ورزشگاه با آنها برخورد قضايی شود.


اين در حالی بود که به گفته خبرگزاری «فارس»، ماموران نيروی انتظامی برای جلوگيری از تنش ميان هواداران دو تيم، با فاصله زيادی آنها را در ورزشگاه جای داده بودند و بين آنها ۵۰ مامور قرار گرفته بودند.


فارس در گزارش خود نوشت: در حالی که از چند روز قبل، شعارهای فرهنگی برای رعايت احترام به تيم حريف برای تماشاگران مطرح شده بود، از همان دقايق ابتدايی ورود هواداران به ورزشگاه آزادی، طرفداران دو تيم عليه مربيان و بازيکنان شعار دادند.


در پی اين اقدام هواداران، مسئولان ورزشگاه آزادی برای سرگرم کردن تماشاگران و جلوگيری از شعار دادن عليه همديگر، از بلندگوها آهنگ های شاد پخش کردند.


ترکيب تيم های استقلال و پرسپوليس در دربی شصت و پنجم


استقلال تهران ( با روش۱-۶-۳ ): وحيد طالب لو، پيروز قربانی (کاپيتان)، هادی شکوری، ، خسرو حيدری، هاشم بيک زاده (مهدی امير آبادی)، پژمان منتظری، حسين کاظمی، سياوش اکبرپور (بيژن کوشکی) ، مجتبی جبارير(يدالله اکبری) ، جان واريو و آرش برهانی
مربی : امير قلعه نويی


پرسپوليس ( با روش ۱-۳-۲-۴ ) : مهدی واعظی، عليرضا محمد، سپهر حيدری، فرانک آتسو (ايوان پتروويچ)، علی کريمی، مجتبی شيری (پدرو دو کارمو)، کريم باقری (کاپيتان)، پژمان نوری، عليرضا نيکبخت واحدی (محمد منصوری)، مازيار زارع و ابراهيم توره.
مربی: افشين قطبی


داور: سعد کميل از کويت به کمک حسين نجاتی و اسماعيل صفيری از ايران.


XS
SM
MD
LG