لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۲۸

حسن قشقاوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شد


حسن قشقايی. (عکس: سایت رسمی)

منوچهر متکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران، روز دوشنبه ۳۱ تير، در مراسمی، رسما حسن قشقايی را به عنوان سخنگوی اين وزارتخانه به خبرنگاران ايرانی و خارجی معرفی کرد.


پيش از اين، محمد علی حسينی اين سمت را بر عهده داشت که به معاونت حقوقی و بين الملل وزارت امور خارجه منصوب شده است.


حسن قشقاوی پيش از اين در سال ۱۳۸۳ به عنوان سفير ايران در سوئد و سپس سفير این کشور در لتونی منصوب شد و در خرداد سال جاری نيز جای خود را به رسول اسلامی داد.


وی درعين حال، نماينده دوره های چهارم و ششم مجلس شورای اسلامی بود و در دومين دور، در کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی قوه قانونگذاری عضويت داشت.


بر اساس گزارش ها، آقای قشقاوی همچنين به عنوان عضو شورای معاونين وزارت امور خارجه تعيين شده است.


منوچهر متکی درمراسم معارفه حسن قشقاوی با اشاره به سوابق و خدمات محمد علی حسينی، سخنگوی سابق دستگاه سياست خارجی جمهوری اسلامی ايران، به آنچه که «اشراف جامع وی در دو حوزه خاورميانه عربی، آسيای مرکزی» خواند، اشاره کرد.


وی در توضيح دليل انتقال آقای حسينی به سمت ديگری در وزارت امور خارجه گفت: «محمد علی حسينی در دو سال گذشته به خاطر سخنگويی در همه حوزه های خارجی اشراف پيدا کرده و ما از وی خواهش کرديم مسئوليت مهم معاونت امور بين المللی وزارت خارجه را قبول کنند.»


وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران در معرفی حسن قشقاوی به عنوان سخنگوی جديد اين وزارت خانه او را ديپلماتی پرتلاش و کارآمد ناميد و گفت:«وی سابقه طولانی در وزارت خارجه دارد و در دو دوره در مجلس هم حضور داشته و سفير ايران در قزاقستان و سوئيس بوده است.»


منوچهر متکی افزود:«مطمئنم که مناسبات آقای قشقاوی با رسانه های کشور تداوم صميمانه ای خواهد داشت.»


سخنگوی جديد وزارت امور خارجه نيز در سخنانی آنچه را که «بسط يد» سفرای ايران در زمان سخنگويی محمد علی حسينی خواند، يک نوآوری قابل تحسين دانست.


حسن قشقايی همچنين به طور تلويحی تعامل با رسانه ها، به خصوص رسانه های خارجی را يکی از اولويت های کاری خود بيان کرد.


سابقه سخنگويی در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ به دولت دوم اکبر هاشمی رفسنجانی بازمی گردد که محمود محمدی در اين سمت قرار گرفت.


در دوران هشت ساله دولت محمد خاتمی اين سمت بر عهده حميدرضا آصفی بود که پس از استعفا در دوره رياست جمهوری محمود احمدی نژاد، سفير ايران درامارات متحده عربی شد.


پس از آن، محمدعلی حسينی عهده دار سمت سخنگويی وزارت امور خارجه شد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG