لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۰۷

آزادی ۷۳ فعال کارگری در سنندج


صحنه‌ای از اعتراضات فعالان کارگری در تهران (عکس تزئینی است)
گزارش‌ها از ايران حاکی از آزادی ۷۳ فعال کارگری و اعضای کميته هماهنگی برای کمک به ايجاد تشکل‌های کارگری شهر سنندج است.

اين گروه که روز جمعه برای ملاقات با خانواده غالب حسينی، يک فعال کارگر زندانی و گفت‌وگو درباره روز اول ماه مه، روز جهانی کارگر، به منزل وی در سنندج رفته بودند، توسط مأموران انتظامی بازداشت شده بودند.

فردين نگهدار، فعال کارگری در ايران، درباره بازداشت و آزادی اين ۷۳ نفر با «راديو فردا» گفت‌وگو کرده است.

آقای نگهدار! اخبار حاکی از بازداشت و آزادی ۷۳ فعال کارگری در سنندج است. لطفاً در اين مورد توضيحاتی بدهيد.

اين ۷۳ نفر که امروز از ساعت ۱۱ بازداشت شده بودند، بعد از حدود هفت ساعت که در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ شهر سنندج بودند، خوشبختانه ساعت شش بعد از ظهر آزاد شدند. همه آنها با سپردن کارت شناسايی و اين که در آينده منتظر حکم دادگاه باشند، آزاد شدند.

بازداشت شده‌ها بايد منتظر حکم دادگاه باشند يا برای بازجويی احضار می‌شوند؟

قرار است برای آنها احضاريه بيايد و در آينده حکم دادگاه صادر شود. کارت‌های شناسايی آنها را گرفته و گفته‌اند برويد تا بعداً از طرف دادگاه احضاريه فرستاده شود و مراجعه کنيد.

البته اين که در آينده چه خواهد شد معلوم نيست، ممکن است کارت را به اينها برگردانند يا به دادگاه احضار شوند، ولی در حال حاضر، همگی آزاد شده‌اند.

در طول بازداشت از آنها فيلمبرداری شده است، اسم و مشخصات آنها را پرسيده‌اند و اين که آيا عضو کميته هماهنگی هستند يا نه.

علت اين بازداشت چه بوده است؟

اعضای کميته هماهنگی با هم توافق کرده بودند که در خانه آقای حسينی که يکی از کارگران بازداشتی است، ملاقاتی با خانواده او داشته باشند. قصد آنها از ملاقات، اين بوده که در رابطه با روز جهانی کارگر امسال صحبت کنند، ولی متأسفانه با يورش نيروهای انتظامی به خانه و بازداشت همه آنها، اين ملاقات ناکام ماند.

آقای حسينی به چه علت بازداشت شده و وضعيت او چگونه است؟

آقای حسينی يکی از کارگران سنندجی است که به جرم شرکت در مراسم روز جهانی کارگر در سال ۸۷ به همراه سه تن ديگر از کارگران سنندجی بازداشت شدند و حکم هر چهار نفر به آنها ابلاغ شد.

دو تن از اين بازداشتی‌ها، خانم‌ها شيوا خيرآبادی و سوسن رازانی بودند که حکم آنها شلاق بود و اين حکم در اسفندماه به اجرا درآمد. دو نفر ديگر آقای خالد حسينی و عبدالله خانی بودند که به سه ماه و شش ماه حبس تعزيری محکوم شدند و از اسفندماه دوران محکوميت خود را در زندان سنندج می‌گذرانند.
  • 16x9 Image

    روزبه بوالهری

    روزبه بوالهری که فعالیت خود را به عنوان روزنامه‌نگار از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده، از اسفند سال ۱۳۸۴ به تحریریه رادیو فردا پیوست.

    او که پیش از پیوستن به رادیوفردا، در شماری از روزنامه‌های ایران نیز به عنوان دبیر سرویس بین‌الملل فعالیت کرده، در کنار تهیه خبر و گزارش، برنامه هفتگی کارنامه را تهیه می‌کند که به مسائل کارگران، معلمان و فعالان صنفی در ایران می‌پردازد.

XS
SM
MD
LG