لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۸
شمار زيادی از کارگران در ايران در کنار گرانی و تورم روزافزون و همچنين نگرانی از بيکار شدن، با مشکلی به نام پرداخت نشدن حقوق و مزايای خود نيز مواجهند.

اين مشکل در ساليان اخير، به ويژه به دليل واردات گسترده کالاهای خارجی، موجب بروز مشکلات اقتصادی برای بخش صنعت ايران شده است.

از جمله پيامدهای اين مشکلات، اخراج های بی رويه و همچنين پرداخت نشدن حقوق و مزايای کارگران است، کارگرانی که به نوشته خبرگزاری « ايلنا»، با حداقل حقوق دريافتی ۳۰۳ هزار تومان در ماه، با افزايش قابل توجه قيمت اقلام ضروری مانند لبنيات، تخم مرغ، برنج، حبوبات، ميوه، گوشت، قند و شکر، چای و روغن نباتی مواجهند.

يکی از کارگران شرکت کاغذ پارس در هفت تپه در اين مورد به « راديو فردا» می گويد: « در حالی که توليد شرکت بالا است، سه ماه است که به کارگران حقوق نداده اند. در پاسخ به اعتراض کارگران هم می گويند که پول نيست، اما ما می خواهيم بدانيم که اين کاغذها کجا ميروند که می گويند فروش نداريم.»

وی با اشاره به مشکلاتی که عدم پرداخت حقوق برای کارگران به بار آورده است، می افزايد:« به رغم اينکه همه چيز در کارخانه درست است، اما وقتی برای گرفتن مساعده می رويم، چيزی نمی دهند و می گويند که اصلا پول موجود نيست.»

به گفته اين کارگر شرکت کاغذ پارس، برخی از کارگران بازنشسته اين شرکت هم از يک سال پيش تاکنون، حتی يک ريال هم دريافت نکرده اند.

در عسلويه نيز که زمانی از آن به عنوان قطب اقتصادی ايران نام برده می شد، وضعيت مشابهی حاکم است و شمار قابل توجهی از شرکت ها دستمزد کارگران را به طور مرتب پرداخت نمی کنند.

يکی از کارگران شاغل در عسلويه به « راديو فردا» می گويد:« الآن وضعيت شرکت ها در عسلويه خوب نيست و مشکل مالی دارند و به خاطر قطعتا هم با مشکل تحريم مواجهند.

وی با اشاره به نارضايتی کارگران شرکتی که در آن کار می کند، می افزايد:« تا حالا که اعتراض کارگران به جايی نرسيده است و فقط جواب های سربالا به ما داده می شود و در عوض، به دليل کمبود نقدينگی، کارگران اخراج می شوند.»

در اين وضعيت، گزارش های روزافزونی در مورد تجمع و اعتصاب کارگران در رسانه ها و نيز وبسايت های کارگری انتشار می يابد.

از جمله، خبرگزاری « ايلنا» گزارش داد که حدود ۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی پارس قو در تهران روز چهارشنبه در اعتراض به آنچه نامشخص بودن وضع شغلی خود ناميدند، تجمع کردند.

بر اساس اين گزارش، کارگران با چسباندن اعلاميه‌‌ها و پارچه‌نوشته‌هايی بر در ‌ورودی کارخانه روغن نباتی پارس قو خواستار توجه مسئولان نسبت به وضع کنونی اين کارخانه شدند؛ کارخانه ای که به گفته آنان، زمانی بيش از ۱۷۰۰ کارگر داشت، اما درحال حاضر، تعداد شاغلان در آن به ۴۲۰ کارگر کاهش پيدا کرده‌ و بدهی اش تا سال گذشته به ۱۱۵ ميليارد تومان رسيده است.

کارخانه روغن نباتی پارس قو، يکی از واحدهای توليدی زيرمجموعه بنياد شهيد محسوب می‌شود.

همچنين به نوشته وبسايت اتحاديه آزاد کارگران ايران، کارگران شرکت واگن پارس اراک جهت دريافت حقوق ومطالبات حدود دو سال اخير خود روز ۱۳ مهر ماه درمقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

شرکت واگن پارس پس از واگذاری به بخش خصوصی توسط دولت محمود احمدی نژاد در راستای تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی، دچار بحران شده است.

پيشتر، اتحاديه آزاد کارگران ايران گزارش داده بود که کارگران کارخانه لاستيک البرز (کيان تاير) در روزهای شنبه و يکشنبه در اعتراض به عدم پرداخت چهار ماه دستمزد معوقه خود و ساير مشکلات موجود دست به اعتصاب زدند.

اين تشکل کارگری خبر داد که ۳۵۰۰ کارگر کارخانه لاستيک بارز در استان کرمان نيز سه روز در هفته گذشته در اعتراض به شرايط کاری خود و پرداخت نشدن اضافه کاری شان دست به اعتصابی سه روزه زدند.

خبرگزاری « فارس» نيز در گزارشی در اين زمينه به نقل از جواد منصوری، مديرکل کار و امور اجتماعی استان کرمان، نوشت: کارگران معترض اين کارخانه به حقوق قانونی خود دست پيدا کردند.

سيامک طاهری، روزنامه نگار در تهران، در خصوص اين اعتراض های صنفی کارگری که رو به گسترش گذاشته است، به « راديو فردا» می گويد:« مشکلات کارگران نه تنها حل نشده، بلکه روز به روز انباشته شده و به صورت يک معضل عظيم در آمده است.»

آقای طاهری با اشاره به اين موضوع که بايد انتظار گسترش اين مشکلات را داشت، اضافه می کند:« مشکل نخست کارگران، در درجه اول، پرداخت نشدن حقوق شان است که باعث می شود امکان زندگی کردن را از دست بدهند. اين در حاليست که حقوق بسياری از آنان ۳۰۳ هزار تومان، يعنی حداقل دستمزد تعيين شده برای آنان است.»

وی اشاره می کند که برخی از کارگران به خاطر قراردادهای سفيد امضا، حقوق های کمتری هم، آنهم با تاخير دريافت می کنند و می افزايد: در اين شرايط، چاره ای جز اعتراض برای کارگران باقی نمی ماند.

پيش از گزارش های اخير در مورد اعتراض های صنفی کارگری، خبرگزاری های « ايسنا» و « مهر» از تجمع گروهی از کارگران شرکت کرپ ناز کرمانشاه، توليد کننده پارچه، و همچنين خبرگزاری های فارس و ايلنا از تجمع ۳۰۰ کارگر کارخانه ريسندگی خاور رشت برای دريافت حقوق معوقه خود خبر داده بودند.
XS
SM
MD
LG