لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۴۶

روزنامه اسرائيلی «معاريو» محورهای سندی را که حزب الله لبنان توسط ميانجيگران آلمانی به دولت و ارتش اسرائيل درباره سرنوشت رون آراد، خلبان اسرائيلی، داده، منتشرکرده است.


بر اساس اين سند، حزب الله مدعی شده است که رون آراد ديگر در قيد حيات نيست و هنگام فرار از دست ربايندگان خود، ناپديد شد.


حزب الله ادعا کرد که سرنوشت رون آراد هرچه که بوده،« اين است که ديگر اين سازمان، رون آراد را در اختيار ندارد».


سندی که معاريو محورهای آن را منتشرکرد، درماه ژوئيه امسال در جريان معامله مهم حزب الله و اسرائيل، به اين کشور تحويل داده شد.


بر اساس اين توافق، اسرائيل، اجساد دو سرباز خود را از حزب الله پس گرفت، و در برابر، سمير قنطار، مشهورترين تروريست زندانی لبنانی، را آزاد کرد و نيز اجساد دهها نفراز چريک های حزب الله را که در نبرد ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ و نبردهای سال های قبل کشته شده بودند، به لبنان پس فرستاد.


اسرائيل، آزادی سمير قنطار و ديگر زندانيان لبنانی مورد درخواست حزب الله، و اجابت ديگر شرايط حزب الله را به دريافت «اطلاعات موثق و قطعی» درباره سرنوشت رون آراد مشروط کرده بود.


به نوشته روزنامه معاريو، سند حزب الله که سه ماه پيش به دولت اسرائيل داده شد، حاکی است که درساعات شب چهارم تا روز پنجم ماه مه سال ۱۹۸۸، رد پای رون آراد «هنگام فرارناپديد شد.»


به نوشته روزنامه معاريو، سند حزب الله که سه ماه پيش به دولت اسرائيل داده شد، حاکی است که درساعات شب چهارم تا روز پنجم ماه مه سال ۱۹۸۸، رد پای رون آراد «هنگام فرارناپديد شد.»

اين سند مدعی است: «رون آراد در زيرزمين نگهداری نمی شد. بلکه درون يک خانه در دهکده جيب شيت در جنوب لبنان بود.»


حزب الله مدعی شده است: «ارتش اسرائيل شب قبل ازآن، به عمليات هوايی مهمی درمنطقه دست زد. کسانی که مسوول نگهداری رون آراد بودند، درب اتاقی را که او درآن قرارداشت، با قفل و زنجير بستند و خود به سوی شهرک «ميدون» رفتند تا ازعواقب عمليات نظامی اسرائيل در«ميدون» و ميزان تلفات نيروهای خود آگاه شوند. رون آراد متوجه اين موضوع شد و فرار کرد.»


حزب الله نوشته است: « قرص ماه در آن شب کامل بود و با بهره گيری از ديد خوب، رون آراد پياده به سوی مرز اسرائيل فرار می کرده است، اما احتمالا بر اثر اصابت با مين کشته شد يا اينکه حيوانات وحشی او را خوردند. در عين حال، اين احتمال نيز مطرح است که بر اثر خستگی شديد، رمق خود را از دست داده و ازصخره های منطقه سقوط کرده باشد.».


رون آراد، کمک خلبان نيروی هوايی اسرائيل، دراکتبر سال ۱۹۸۶ هنگام يک عمليات هوايی برفراز لبنان، پس از سقوط هواپيمايش، توسط نيروهای امل بازداشت شد.


در همين ارتباط، مصطفی ديرانی، رهبر وقت امل در جنوب لبنان، تاييد کرده بود که رون آراد در اختيار او بوده است.


او و شيخ عبدالکريم عبيد، يکی ازروحانيون ارشد وابسته به حزب الله، که به احتمال قوی، رون آراد در خانه او نگاهداری می شد، توسط کماندوهای اسرائيلی ربوده شدند. اما اين دو چند سال بعد آزاد شدند.


در مورد رون آراد مطالب بسياری گفته می شد. از جمله اينکه بسياری از مقامات اسرائيلی بارها گفتند که او در برابر نيم ميليون دلار از سوی مصطفی ديرانی به جمهوری اسلامی ايران فروخته شده است.


آخرين عکسی که حزب الله در ژوئيه امسال از رون آراد منتشر کرد، او را در حالی نشان می داد که پشت سرش يک قاليچه با جملات فارسی به ديوار آويزان بوده است.


احتمال می رود اين مکان، درمانگاهی بود که جمهوری اسلامی ايران برای شيعيان جنوب لبنان برپا کرده بود و رون آراد که دست و کتفش زخمی شده بود، به اين درمانگاه انتقال يافته بود.


در اين حال، به نوشته معاريو، آقای مئير داگان، رييس موساد، پس ازبررسی های گسترده توسط کارشناسان امنيتی واطلاعاتی اسرائيل، گفته است که «سند حزب الله، تلاشی کاملا ناشيانه برای پنهان کردن حقيقت است و ازنظر دولت اسرائيل، رون آراد را بايد هنوز زنده تلقی کرد و برای بازگرداندن او تلاش ها ادامه می يابد.»


XS
SM
MD
LG