لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۱۸

لبنان، محور مذاکرات رهبران عربستان سعودی و سوریه


ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی،
ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، روز پنجشنبه وارد دمشق شد تا با بشار اسد، رئيس جمهوری سوريه، مذاکره کند.

اين دومين سفر ملک عبدالله به سوريه از زمانی که او پادشاهی عربستان سعودی را به دست آورده است، به شمار می رود.

گفته می شود که مذاکرات اين دو معطوف به وضعيت بغرنج سياسی در لبنان خواهد بود. اين وضعيت در روزهای اخير درباره دادگاه بين المللی رسيدگی به موضوع ترور رفيق حريری، نخست وزير سابق لبنان، به وجود آمده است.

ايليا جزايری، روزنامه نگار در بيروت، در مورد وضعيت لبنان به « راديو فردا» می گويد:« حزب الله مخالف اين دادگاه است و اخيرا حسن نصرالله، دبير کل حزب الله، در دو سخنرانی و يک کنفرانس خبری، اعلام کرد که اين دادگاه را توطئه ای عليه لبنان، منطقه و مقاومت می داند و در مقابل تصميمات آن خواهد ايستاد.»

آقای جزايری با اشاره به اينکه دبير کل حزب الله گفته است که دادگاه بين المللی رسيدگی به موضوع ترور رفيق حريری چند تن از اعضای اين گروه را متهم خواهد کرد، اضافه می کند:« حسن نصرالله تهديد کرده است که در صورت چنين اتفاقی، حزب الله از خود واکنش نشان خواهد داد.»

اين در حاليست که به گفته اين روزنامه نگار ساکن بيروت، سعد حريری، نخست وزير لبنان، بر پايبندی خود به تصميم دادگاه مذکور تاکيد کرده است.

سفر پادشاه عربستان سعودی به سوريه در شرايطی انجام می شود که مناسبات دو کشور در ماه های اخير به تدريج رو به بهبودی رفته است.

اين مناسبات از جمله در پی ترور رفيق حريری در سال ۲۰۰۵ ميلادی و نيز عدم استقبال دمشق از طرح صلح رياض، رو به سردی نهاده بود.

در اين ميان، آيا اين امکان وجود دارد که در مذاکرات ملک عبدالله و بشار اسد درباره ايران و مناسبان دمشق با تهران گفت و گو شود؟

آقای جزايری با دادن پاسخ مثبت به اين پرسش می گويد:« ملک عبدالله از وضعيتی که جمهوری اسلامی ايران دچار آن شده است و به دليل تحريم ها موقعيت ضعيف تری نسبت به گذشته دارد، استفاده می کند و به همين دليل قصد استفاده از اين موضوع برای تقويت مناسبات عربستان سعودی با سوريه و تضعيف روابط دمشق و تهران را دارد.»

به باور برخی از کارشناسان، عربستان سعودی در صورت تاثير گذاری بر سياست خارجی سوريه از امکان تضعيف کردن نقش ايران در تحولات عراق و لبنان برخوردار خواهد شد.

در اين ميان، گزارش ها حاکی از آن است که پادشاه عربستان سعودی و رئيس جمهوری سوريه روز جمعه به لبنان خواهند رفت و به طور مشترک با ميشل سليمان، رئيس جمهوری لبنان، در بيروت ديدار خواهند کرد.

اين در حالی است که قرار است شيخ حمد بن خليفه آل ثانی، امير قطر، به لبنان برود و در اين صورت، به گزارش خبرگزاری فرانسه در آن نشست شرکت خواهد کرد.

در عين حال، پادشاه عربستان سعودی قرار است با سعدالحريری، نخست وزير لبنان، ديدار کند.

ملک عبدالله پس از لبنان راهی اردن خواهد شد تا با پادشاه آن کشور ديدار کند.

وی پيش از ديدار از سوريه، به مصر رفته و در شرم الشيخ، با حسنی مبارک، رئيس جمهوری آن کشور، ديدار کرده بود.

به گزارش رسانه های مصر، مذاکرات چهارشنبه شب ملک عبدالله و حسنی مبارک معطوف به روند صلح خاورميانه، وضعيت فلسطينيان، اوضاع لبنان و مناسبات دوجانبه بوده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG