لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۴۹

انتقاد عفو بین الملل از ادامه «بازداشت خودسرانه» موسوی و کروبی


سازمان عفو بين الملل باانتشار بيانيه ای نسبت به آنچه که ادامه بازداشت خودسرانه مير حسين موسوی و مهدی کروبی، رهبران معترضان در ايران، ناميد، اعتراض کرد و خواستار آزادی آنها شد.

در اين بيانيه که روز پنجشنبه منتشر شد، آمده است که آقای موسوی و همسرش، زهرا رهنورد، و نيز آقای کروبی، از روز ۲۵ بهمن سال گذشته تاکنون در حصر خانگی به سر می برند.

سازمان عفو بين الملل در اين بيانيه اشاره کرده است که اين سه تن از آن هنگام تاکنون ديدارهای اندکی با اعضای خانواده خود داشته اند.

اين سازمان حقوق بشری در بيانيه اش به نامه روز ۳۱ شهريور فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی، به آيت الله صادق لاريجانی، رييس قوه قضاييه جمهوری اسلامی ايران، اشاره کرد که نوشته بود: همسرش طی حدود هفت ماهی که در حصر خانگی به سر می برد، از حقوق اوليه يک زندانی نظير حق دسترسی به کتاب، روزنامه، تلفن، ملاقات منظم و هواخوری و دسترسی به پزشک، محروم مانده است.

خانم کروبی همچنين رفتار حصرکنندگان را با ساواک، سازمان اطلاعات و امنيت کشور در زمان پيش از انقلاب مقايسه کرده و افزوده بود: «ساواک تنها به دنبال اسناد مهم و معتبر بود ولی اين کسانی که حصر را اجرا کرده اند، به استثنای وسايل خانه، هر آنچه درمنزل بود با خود بردند و در واقع خانه را تخليه کردند و کليه کليد های داخل منزل حتی اتاق خواب را تغيير داده و در اختيار خود گرفتند.»

وی در اين نامه نوشته بود: «همسرم پس از شش ماه حبس، که اجازه استفاده از حياط محصور درميان ميله ها و هواخوری را نيافتند، وضعيت جسمی ايشان بشدت در خطر قرار دارد و معاينه ايشان توسط پزشکان مستقل و مورد اعتماد خانواده امری ضروری است.»

فاطمه کروبی همچنين نوشته بود که آقای کروبی قرار است پس از مدتی به يک آپارتمان ديگر منتقل شود و هزينه های آن هم بر عهده خانواده گذاشته شده است.

به نوشته اين نامه، ماموران امنيتی سه شرط را برای تغيير محل مکان مهدی کروبی مشخص کرده اند. اينکه حق انتخاب مکان بايد با نيروهای امنيتی باشد، امضا کننده های قرارداد اجاره نبايد عضوی از خانواده باشد و امضا کننده قرارداد در هنگام امضا بايد پيشاپيش چک های يک سال آينده را تحويل داده و نبايد از آدرس ملک و جزييات با خبر باشد.

از سوی ديگر، به گزارش وب ‌سايت کلمه، ميرحسين موسوی و زهرا رهنورد در اواسط شهريور ماه، موفق شدند با سه فرزند خود ديدار کنند.

آقای موسوی در اين ديدار با اشاره به انتخابات پيش روی مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال جاری گفت: «با توجه به تداوم وضعيت فعلی نمی‌توان اميدی به انتخابات و شرکت در آن داشت.»

به نوشته کلمه، ميرحسين موسوی در عين حال در اين ديدار با اشاره به تحولات جاری کشور گفت:« آينده روشن است.»

به گزارش کلمه، حال خانم رهنورد و آقای موسوی «کاملا خوب بوده و در شرايط مساعد جسمی و روحيه بسيار عالی قرار داشتند.»

دراين ديدار، ميرحسين موسوی و خانم زهرا رهنورد تاکيد کردند که تمامی ارتباطات آنها و نيز دسترسی شان به روزنامه، راديو و حتی بعضا لوازم نوشتاری قطع شده است و تعداد زيادی از آثار هنری‌شان و نقاشی‌های آنها در روزهای ابتدايی حصر و در بازرسی‌ها از خانه توسط ماموران خارج شده و در جای نامعلومی نگهداری می‌شود.

آقای موسوی و خانم رهنورد گفتند که اين اقدامات تنها برای پاک کردن ذهن آنهاست، در حالی که محال است با اين گونه کارها ذهن ايشان نسبت به حقايق پاک شود.

در این میان، سازمان عفو بين الملل در بيانيه خود خواستار آزادی مير حسين موسوی و مهدی کروبی و همچنين زهرا رهنورد شده است.

اين در حاليست که پيش از اين، غلامحسين محسنی اژه ‌ای، سخنگوی قوه قضاييه، در واکنش به گزارش های مربوط به حصر خانگی ميرحسين موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی گفته بود که «حصر خانگی آنها به نفع خودشان است.»

با اين همه، محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران، در مصاحبه ای با يکی از رسانه های آمريکايی عنوان کرد که مير حسين موسوی و مهدی کروبی در حصر خانگی نيستند و آزادند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG