لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۱

ادامه اعتصاب در پتروشیمی بندر امام


اعتصاب ۱۵۰۰ کارگر مجتمع پتروشیمی بندر امام در اعتراض به تحقق نیافتن خواسته‌هایشان روز شنبه و برای هفتمین روز ادامه یافت.

کارگران خواستار حذف شرکت‌های پیمانکاری و امضای قرارداد مستقیم با کارفرمای اصلی هستند.

این در حالی ا ست که به نوشته وبسایت اتحادیه آزاد کارگران ایران، سه نفر از کارگران این شرکت روز شنبه توسط ماموران حراست احضار و سپس به اداره اطلاعات منتقل شدند.

بر اساس این گزارش، اسامی کارگران بازداشت شده، منصور عباسی، محمد باقر باقری و جاسم بدرانی است. آقایان عباسی و باقری نمایندگان کارگران اعتصابی بوده‌اند.

هنوز گزارش این بازداشت‌ها از سوی منابع رسمی تایید یا تکذیب نشده است.

در این میان‌، وبسایت اتحادیه آزاد کارگران ایران گزارش داد که با ادامه اعتصاب کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام، مدیر عامل این شرکت دولتی در سخنانی در جمع مدیران شرکت‌های بزرگ پیمانکاری، کارگران اعتصابی را تهدید کرده است.

این در شرایطی است که خواسته‌های کارگران برای حذف شرکت‌های پیمانکاری و امضای قرارداد مستقیم با کارفرمای اصلی، با اشاره به مصوبه دولت محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۴ مطرح شده‌اند.

با این همه، این مصوبه به رغم گدشت ۶ سال به اجرا در نیامده است.

کارگران مجمتع پتروشیمی بندر امام پیش از این نیز برای تحقق دو خواسته خود و نیز برخی از خواسته‌های رفاهی در فروردین ماه سال جاری اعتصاب کردند که پس از امضای توافقنامه‌ای از سوی نمایندگان مدیریت مجتمع پتروشیمی بندر امام و مقام‌های دولتی و نیز نمایندگان کارگران، به سر کار بازگشتند.

بر اساس این توافقنامه، مدیریت مجتمع پتروشیمی بندر امام از کارگران، سه ماه مهلت گرفت تا مراحل اجرای مصوبه برچیده شدن شرکت‌های پیمانکاری و امضای قرارداد دسته جمعی را به انجام برساند، موضوعی که تاکنون اجرا نشده است.

موضوع حذف شرکت‌های پیمانکاری و ایجاد قراردادهای مستقیم با کارفرمای اصلی در ماه‌های اخیر از جمله خواسته‌های کارگران در ایران بوده است.

این خواسته از جمله در کارخانه‌های ذوب آهن اصفهان و ایران خودرو و همچنین پتروشیمی تبریز عنوان شده‌اند.

XS
SM
MD
LG