لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۷

پرویز فتاح،‌ رئیس کمیته امداد ایران پیش‌بینی کرده که با در نظر گرفتن حداقل حقوق امسال معادل ۸۱۲ هزار تومان، «۱۱ میلیون تن از جمعیت ایران» زیر خط فقر هستند.

آقای فتاح شنبه‌شب هفتم اسفند،‌ در برنامه‌ای تلویزیونی تأکید کرده که نمی‌توان به طور مشخص اعلام کرد چه تعداد از افراد زیر خط فقر هستند، اما اگر حداقل حقوق امسال را ۸۱۲ هزار تومان در نظر بگیریم، می‌توان گفت براساس آن ۱۱ میلیون تن از جمعیت کشور زیر خط فقر هستند.

حداقل دستمزد ماهانه کارگران در سال جاری ۸۱۲ هزار تومان تعیین شده است. این در حالی است که تشکل های کارگری آن را کافی نمی دانند و می گویند که این دستمزد،‌ هزینه هشت روز خانواده های کارگری را تامین می کند.

به گفته این تشکل ها، هزینه زندگی بیش از سه میلیون تومان در ماه است.

در این ارتباط،‌ به گزارش خبرگزاری ایسنا، ابوالفضل فتح‌الهی، نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران، روز دوم آذر، «آخرین رقم سبد هزینه خانوار کارگری را بدون در نظر گرفتن خط فقر دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان» ذکر کرد و گفت: «با در نظر گرفتن خط فقر، این رقم به بالای سه میلیون تومان می ‌رسد.»

اعتراض تشکل‌های کارگری حالی است که شماری از تشکل‌های کارفرمایی در سال‌های اخیر اشاره کرده اند که به دلیل مشکلات اقتصادی توان پرداخت دستمزدهای بالاتر را ندارند.

این استدلال همواره از سوی تشکل ها و فعالان کارگری رد شده است و آنان بر لزوم اجرای ماده ۴۱ قانون کار تاکید کرده‌اند.

بر اساس دو تبصره این ماده، تعیین حداقل دستمزد ماهانه کارگران باید بر اساس نرخ تورم و هزینه زندگی ماهانه یک خانوار تعیین شود.

به نوشته ایسنا،‌ رئیس کمیته امداد در بخش دیگری از سخنانش گفت که «برخی حداقل حقوق را یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در نظر می‌گیرند» ‌و اضافه کرد که در آن صورت «تعداد افراد زیر خط فقر بیشتر خواهند شد. به همین دلیل نمی‌توان به طور دقیق میزان افراد نیازمند یا زیر خط فقر را که نیاز به دریافت کمک نهادهای حمایتی را مشخص کنیم.»

سخنان وی در شرایطی ابراز شد که علی‌اکبر سیاری، معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روز ۲۹ مرداد در جلسه ستاد ملی ساماندهی امور جوانان گفته بود که ۳۰ درصد از مردم ایران «گرسنه اند و نان برای خوردن ندارند.»

بر اساس آمار رسمی، جمعیت ایران بیش از ۸۰ میلیون تن است و با توجه به سخنان آقای سیاری، بیش از ۲۵ میلیون تن از ایرانیان «نان برای خوردن» ندارند.

به نوشته ایسنا،‌ پرویز فتاح با اشاره به «افزایش دو و نیم برابری مستمری مددجویان کمیته امداد» گفت: «این مصوبه در کمیسیون تلفیق {مجلس} به تصویب رسیده است اما برای تصویب نهایی و قطعی باید در صحن علنی مجلس نیز تصویب شود.»

او اضافه کرد که در صورت تصویب «مستمری مددجویان ۲ تا ۲.۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.»

رئیس کمیته امداد درباره مستمری های مددجویان گفت که این رقم «از ۵۳ هزار تومان برای تک نفر آغاز و تا ۱۰۰ هزار تومان برای خانواده‌های پنج نفره است».

او افزود: «بر این اساس، متوسط پرداختی ها برای هر خانوار به طور ماهانه ۷۲ هزار تومان است که در صورت تصویب این مصوبه، رقم مستمری‌ها به طور میانگین به ۱۸۰ هزار تومان در ماه برای هر خانوار می‌رسد که این رقم معادل ۲۰ درصد حداقل حقوق وزارت کار است.»

پرویز فتاح در همین ارتباط گفت که در برنامه پنجم توسعه هدف گذاری شده بود که مستمری مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی به ۵۰ درصد حداقل حقوق وزارت کار افزایش یابد و اضافه کرد:«اما این رقم بالا بود و نتوانستیم آن را اجرایی کنیم.»

او درباره تعداد مددجویان تحت پوشش کمیته امداد اشاره کرد که یک میلیون و ششصد هزار خانوار مستمری بگیر این کمیته هستند و حدود ۴۰۰ هزار خانوار نیز به طور موردی از خدمات این نهاد حمایتی بهره مند می شوند.

رئیس کمیته امداد تعداد مددجویان را ۴ میلیون تن برآورد کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG