لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۴۹

۱۶ تا ۲۶ درصد؛ پیش بینی مرکز پژوهش های مجلس‌ از نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۰


Iran - gloves of a worker is seen in this picture . UNDATED

مرکز پژوهش های مجلس پیش بینی کرده است «نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۰،‌ در سناریوی خوش بینانه، به حدود ۱۶ درصد و در سناریوی بدبینانه به حدود ۲۶ درصد می رسد.»

خبرگزاری تسنیم روز دوشنبه ۲۲ خرداد با اعلام این موضوع نوشت: در قانون برنامه‌ ششم توسعه که از سال جاری آغاز شده، میزان اشتغال زایی سالانه ۹۵۰ هزار شغل تعیین شده است و در ۵ سال آینده باید «حداقل برای ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تن» شغل ایجاد شود.

به گفته مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در سال گذشته ۱۲.۴ درصد بوده و ایران با حدود ۲.۲ میلیون بیکار روبرو است.

به نوشته تسنیم، اگر دولت می خواهد بر بیکاری غلبه کند چاره ای جز این ندارد که رشد اقتصادی ایران را روی میانگین ۷ تا ۸ درصد برای سال های آینده نگهدارد و سرمایه داخلی و خارجی جذب کند.

پیشتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به مسئولیت سنگین دولت برای اشتغال زایی در برنامه ششم گفت: « برای ایجاد ۹۵۰ هزار فرصت شغلی در سال نیازمند ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری هستیم که این منابع باید از طریق سرمایه گذاری خارجی، بودجه دولت، منابع صندوق توسعه‌ ملی، منابع بانکی و منابع و سرمایه گذاری بخش خصوصی تامین شود.»

تسنیم با اعلام اینکه بودجه مورد نظر آقای جهانگیری برای اشتغال در ۵ سال آینده نزدیک به ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان» خواهد بود‌، افزود که به نظر می رسد این رقم «فضایی» باشد.

پیش از این، خبرگزاری مهر روز چهارم اردیبهشت خبر داده بود که علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مرکز پژوهش‌های مجلس در جلسه غیرعلنی مجلس در مورد بیکاری اعلام کردند که «اگر هر سال یک میلیون شغل نیز ایجاد شود تا سال ۱۴۰۰ نرخ بیکاری موجود تغییری نخواهد کرد.»

بر اساس این گزارش، اکبر رنجبرزاده، عضو هیات رئیسه مجلس، درباره این نشست گفته بود که آمار اعلام شده از سوی علی ربیعی و مرکز پژوهش‌های مجلس درباره آمار بیکاران با یکدیگر تفاوت دارد.

وی افزوده بود که وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی نرخ بیکاری را سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن و مرکز پژوهش‌ها این آمار را شش میلیون و ۵۰۰ هزار تن تا ۷ میلیون تن اعلام کرده است.

به نوشته مهر، مرکز پژوهش‌های مجلس در آبان سال گذشته نیز با هشدار نسبت به افزایش بیکاری و پیامدهای آن اعلام کرده بود که تا سال ۱۴۰۰ بیش از چهار میلیون بیکار در ایران وجود خواهد داشت.

بیکاری در ایران در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت یکی از موضوع هایی مورد توجه نامزدهای انتخابات بود. در حالی که محمد باقر قالیباف و ابراهیم رئیسی،‌ دو تن از نامزدهای اصولگرا وعده حل این مشکل و اشتغال چند میلیون شغل در سال می‌دادند، ‌حسن روحانی و اسحاق جهانگیری وعده های آنان را غیر واقعی می نامیدند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG