لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۰۴

وزیر کار: با ایجاد یک میلیون شغل در سال هم نرخ بیکاری تغییر نمی‌کند


علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعداد بیکاران کشور را سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرده است، حال آن که مرکز پژوهش‌های مجلس شمار بیکاران را شش تا هفت میلیون نفر برآورد می‌کند
علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعداد بیکاران کشور را سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرده است، حال آن که مرکز پژوهش‌های مجلس شمار بیکاران را شش تا هفت میلیون نفر برآورد می‌کند

مجلس ایران روز یکشنبه برای بررسی موضوع بیکاری جلسه غیرعلنی تشکیل داد و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مرکز پژوهش‌های مجلس در این جلسه اعلام کردند که اگر هر سال یک میلیون شغل نیز ایجاد شود تا سال ۱۴۰۰ نرخ بیکاری موجود تغییری نخواهد کرد.

خبرگزاری مهر به نقل از یکی از نمایندگان که نام او ذکر نشده، گزارش داد که وزیر کار تعداد بیکاران کشور را سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، علی ربیعی در این جلسه همچنین گفته است که اگر هر سال حتی یک میلیون شغل ایجاد شود تا سال ۱۴۰۰ نرخ بیکاری کاهش نخواهد یافت.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، نیز ساعاتی پس از پیام نوروزی رهبر جمهوری اسلامی گفته بود که سالانه ۸۰۰ هزار نفر فارغ‌التحصیل وارد بازار کار می‌شوند و اگر سالانه ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شود باز هم ۵۰۰ هزار نفر به بیکاران افزوده می‌شود.

آقای روحانی یکم آبان ۹۵ نیز در هشداری مشابه گفته بود که سال ۹۵ یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر متقاضی شغل وارد بازار کار شدند، اما دولت توان پاسخگویی به این تعداد متقاضی را ندارد.

مرکز آمار ایران اعلام کرده که نرخ بیکاری در پاییز ۹۵ به ۱۲.۳ درصد رسیده که نسبت به تابستان چهار دهم درصد کاهش داشته است.

مقامات دولت حسن روحانی همچنین اعلام کرده‌اند که دولت سابق «تنها ۱۴ هزار» شغل ایجاد کرده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیز تاکید کرده که بر اساس یک گزارش مرکز آمار، در دولت سابق «در بهترین حالت، سالیانه تنها ۷۵ هزار» فرصت شغلی ایجاد شده است.

مقامات دولت احمدی‌نژاد اما پیش از این اعلام کرده بودند که در دولت او «هشت میلیون شغل» ایجاد شده است.

در همین حال اکبر رنجبرزاده، عضو هیات رئیسه مجلس، گفت که آمار اعلام شده از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مرکز پژوهش‌های مجلس درباره بیکاری سه میلیون نفر با یکدیگر تفاوت دارد.

وی خبر داد که وزیر کار نرخ بیکاری را سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و مرکز پژوهش‌ها این نرخ را شش میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۷ میلیون نفر اعلام کرده است.

به گفته آقای رنجبرزاده، طبق گزارش مرکز پژوهش‌ها اگر یک میلیون شغل در سال ایجاد شود، نرخ بیکاری فعلی در سال ۱۴۰۰ ادامه خواهد یافت.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای در آبان ۹۵ نیز با هشدار نسبت به افزایش بیکاری و پیامدهای آن اعلام کرده بود که تا سال ۱۴۰۰ بیش از چهار میلیون بیکار در کشور وجود خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG